Vengriya Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2020-yilning 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Vengriya Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi O‘zbekiston-Vengriya munosabatlari istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan 2019-yil oktabr oyida Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining majlisi doirasidagi ikki tomonlama uchrashuvi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Vazirlar turli darajadagi bo‘lajak tadbirlar jadvalini ko‘rib chiqdilar, ikki tomonlama uchrashuvlarning kun tartibi va tashkiliy jihatlarini batafsil ishlab chiqish uchun tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini o‘tkazish zarurligini qayd etdilar.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni yanada kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi tasdiqlandi, ikki tomonlama savdo hajmlarini oshirish mexanizmlari muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar sohadagi munosabatlarni rivojlantirishga, jumladan ikki mamlakatning yetakchi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida aloqa o‘rnatishga qiziqish bildirildi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi doirasidagi hamda “O‘zbekiston – Vengriya – Yevropa ittifoqi” shaklidagi O‘zbekiston-Vengriya hamkorligini mustahkamlash masalalari bo‘yicha ham fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan Vengriya Vengriya Tashqi istisodiy aloqalar va tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida diplomatik tayyorlov hamda axborot va hujjatlar bilan almashinuv sohasida hamkorlik to‘g‘risida Anglashuv Memorandumi imzolandi.

Abdulaziz Kamilov meets with Hungary’s Minister of Foreign Affairs and Trade
On July 16, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó.
At the meeting, views were exchanged on prospects of Uzbekistan – Hungary relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other spheres, as well as within the framework of international and regional organizations.
Particular attention has been paid to the implementation of the agreements reached during the bilateral meeting of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the Prime Minister of Hungary Viktor Orban within the framework of the meeting of the Cooperation Council of Turkic Speaking States in October 2019, in Baku.
The ministers reviewed the schedule of the upcoming events at various levels, noted the need for the next round of inter-MFA consultations for a detailed study of the agenda and organizational aspects of bilateral contacts.
The parties confirmed the huge potential for further expansion of trade-economic and investment cooperation, discussed the mechanisms for increasing the volume of bilateral trade.
Interest in developing relations in cultural-humanitarian sphere, in particular, establishing cooperation between the leading higher education institutions of the two countries was emphasized.
Foreign ministers also exchanged views on strengthening Uzbekistan – Hungary interaction within the framework of the Turkic Council and the format “Uzbekistan – Hungary – European Union”.
Following the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary on cooperation in the field of diplomatic training and the exchange of information and documentation.