Vengriya Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2020-yilning 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Vengriya Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi O‘zbekiston-Vengriya munosabatlari istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan 2019-yil oktabr oyida Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining majlisi doirasidagi ikki tomonlama uchrashuvi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Vazirlar turli darajadagi bo‘lajak tadbirlar jadvalini ko‘rib chiqdilar, ikki tomonlama uchrashuvlarning kun tartibi va tashkiliy jihatlarini batafsil ishlab chiqish uchun tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini o‘tkazish zarurligini qayd etdilar.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni yanada kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi tasdiqlandi, ikki tomonlama savdo hajmlarini oshirish mexanizmlari muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar sohadagi munosabatlarni rivojlantirishga, jumladan ikki mamlakatning yetakchi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida aloqa o‘rnatishga qiziqish bildirildi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi doirasidagi hamda “O‘zbekiston – Vengriya – Yevropa ittifoqi” shaklidagi O‘zbekiston-Vengriya hamkorligini mustahkamlash masalalari bo‘yicha ham fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan Vengriya Vengriya Tashqi istisodiy aloqalar va tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida diplomatik tayyorlov hamda axborot va hujjatlar bilan almashinuv sohasida hamkorlik to‘g‘risida Anglashuv Memorandumi imzolandi.

16 июля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийярто.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями о перспективах узбекско-венгерских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также в рамках международных и региональных организаций.
Особое внимание уделено вопросам реализации договоренностей, достигнутых в ходе двусторонней встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств в октябре 2019 года в г.Баку.
Министры рассмотрели график предстоящих мероприятий на различных уровнях, отметили необходимость проведения очередного раунда межмидовских консультаций для детальной проработки повестки дня и организационных аспектов двусторонних контактов.
Стороны подтвердили наличие огромного потенциала для дальнейшего расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, обсудили механизмы наращивания объемов двусторонней торговли.
Подчеркнута заинтересованность в развитии отношений в культурно-гуманитарной сфере, в частности установлении связей между ведущими вузами двух стран.
Главы внешнеполитических ведомств также обменялись мнениями по вопросам укрепления узбекско-венгерского взаимодействия в рамках Совета сотрудничества тюркоязычных государств и формате «Узбекистан – Венгрия – Европейский союз».
В завершении встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии о сотрудничестве в области дипломатической подготовки и обмена информацией и документацией.