Osiyo taraqqiyot banki Prezidenti bilan muzokaralar o‘tkazildi
13-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov videokonferentsaloqa orqali Osiyo taraqqiyot banki (OTB) Prezidenti M.Asakava bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Muloqot O‘zbekiston hukumati tomonidan aholini koronavirus tarqalishidan himoya qilish va pandemiyaning mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga salbiy ta’sirini minimallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar doirasidagi joriy hamkorlikni muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Suhbat chog‘ida M.Asakava O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash tizimining sifatli va uzluksiz ishlashini ta’minlash, maxsus tibbiy muassasalar va karantin zonalarini tashkil etish, aholiga tibbiy va moddiy yordam ko‘rsatish, makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash va pandemiya sharoitida tashqi iqtisodiy faoliyatni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Shuningdek, Bank rahbariyati ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha O‘zbekistonga kelgusida yordam ko‘rsatishga sodiqligini bildirdi. Xususan, koronavirus tarqalishiga qarshi kurashish, shuningdek, Sirdaryo viloyatining shikastlangan infratuzilmasini tiklashga qaratilgan choralarni moliyalashtirish davom ettiriladi.
OTB Prezidenti O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimi va sanitariya-epidemiologiya xizmatini modernizatsiya qilish va jihozlash uchun 100 mln dollar miqdorida yangi kreditni ma’qullash bo‘yicha tayyorgarlik ishlari yakunlanayotganigini ma’lum qildi. Kredit joriy yilning avgust oyi boshida ma’qullanishi kutilmoqda. Shuningdek, ushbu loyihani amalga oshirish uchun birgalikda moliyalashtirish asosida Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar bankining 100 mln dollarlik mablag‘lari jalb etilishi ma’lum qilindi.
Tomonlar qishloq xo‘jaligi, suv resurslarini boshqarish, sog‘liqni saqlash, ta’lim, energetika, infratuzilmaviy qurilish va xususiy sektorni rivojlantirish sohalaridagi qo‘shma loyihalarning joriy holatini hamda ularni amalga oshirishni tezlashtirish mexanizmlarini alohida muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida OTB bilan amaldagi Hamkorlik dasturi doirasidagi faol hamkorlikni davom ettirish va 2021-2023-yillarga mo‘ljallangan yangi Dastur bo‘yicha kelishish ishlarini boshlab yuborishga qaror qilindi.

Проведены переговоры с Президентом Азиатского банка развития
13 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провел переговоры с Президентом Азиатского банка развития (АБР) М.Асакава.
Диалог был посвящен обсуждению текущего сотрудничества в рамках принимаемых Правительством Узбекистана мер по защите населения от распространения коронавируса и минимизации негативного влияния пандемии на социально-экономическое развитие страны.
В ходе разговора М.Асакава всецело поддержал проводимые в Узбекистане мероприятия по обеспечению качественной и бесперебойной работы системы здравоохранения, созданию специальных медицинских учреждений и карантинных зон, оказанию медицинской помощи и материальной поддержки населению, сохранению макроэкономической стабильности и стимулированию внешнеэкономической деятельности в условиях пандемии.
Также была выражена твердая приверженность оказанию дальнейшей поддержки Узбекистану в приоритетных направлениях. В частности, будет продолжено финансирование мероприятий по борьбе с распространением коронавируса, а также по восстановлению разрушенной инфраструктуры Сырдарьинской области.
Президент АБР сообщил, что в настоящее время завершается подготовка к одобрению нового займа в размере 100 млн долларов на модернизацию и оснащение системы здравоохранения и санитарно-эпидемиологической службы Узбекистана. Ожидается, что данный займ будет одобрен в начале августа текущего года. Также было озвучено, что для реализации данного проекта будет привлечено софинансирование в размере 100 млн долларов со стороны Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Отдельно стороны обсудили текущее состояние совместных проектов в сферах сельского хозяйства, управления водными ресурсами, здравоохранения, образования, энергетики, инфраструктурного строительства и развития частного сектора, а также механизмы по ускорению их имплементации.
По итогам переговоров достигнута договорённость продолжить активное сотрудничество в рамках текущей Программы сотрудничества с АБР и начать согласование новой Программы на 2021-2023гг.