O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida investitsiya sohasidagi bitimning kuchga kirishi to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Turkiya Respublikasiga tashrifi davomida 2017-yil 25-oktabrda imzolangan Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitim 2020-yil 9-iyuldan e’tiboran kuchga kirdi.
Ushbu hujjat qoidalariga muvofiq, ikki mamlakat investorlari tomonidan amalga oshirilgan investitsiyalarga nisbatan eng ko‘p qulaylik yaratish tartibi qo‘llaniladi.
Bitim investorlar huquqlarini himoyalash, sarmoya va texnologiyalarning kirib kelishini qulaylashtirish, pul o‘tkazmalarining erkin bajarilishi huquqiy asoslarini belgilagan.
Hujjat 1992-yil 28-aprelda imzolangan avvalgi hukumatlararo Bitimni almashtiradi hamda zamonaviy voqelikni inobatga olgan holda investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish tartibini takomillashtirishga qaratilgan.
Bitim ikki davlat iqtisodiyotiga o‘zaro investitsiyalar oqimi uchun mustahkam asos yaratadi, shuningdek, salohiyatli xorijiy investorlar uchun har ikki mamlakatning investitsion jozibadorligini oshiradi.

О вступлении в силу соглашения между Узбекистаном и Турцией в сфере инвестиций
9 июля 2020 года вступило в силу межправительственное Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций, подписанное в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику 25 октября 2017 года.
Согласно положениям названного документа, в отношении инвестиций, осуществленных инвесторами двух стран, применяется режим наибольшего благоприятствования.
Соглашение определяет правовые основы защиты прав инвесторов, облегчения притока капитала и технологий, свободного осуществления денежных переводов.
Документ призван заменить предыдущее межправительственное Соглашение от 28 апреля 1992 года и нацелено на совершенствование порядка взаимного поощрения и защиты инвестиций с учетом современных реалий.
Соглашение создает твердую основу для притока взаимных инвестиций в экономику двух государств, а также повысит инвестиционную привлекательность обеих стран для потенциальных иностранных инвесторов.