Davlat statistika qo‘mitasi vakili korrupsiyaga qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro vebinarda qatnashdi
2020-07-09 | Jamiyat
Joriy yilning 7- iyul kuni “Korrupsiyaning oldini olish organlari – tashkil etish va samarador faoliyatning amaliy yechimlari” mavzusida onlayn xalqaro vebinar o‘tkazildi.
Ushbu vebinarda Iqtisodiy hamkorlik va tarraqqiyot tashkilotining Korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, BMT Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha tashkilotining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili, O‘zbekiston Respublikasi Bosh Prokuraturasi hamda boshqa vazirlik va idoralarning 100 ortiq vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Davlat statistika qo‘mitasining Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha idoraviy komissiyasining mas'ul kotibi Ulug‘bek Noipov ham qatnashdi.
Vebinar davomida xalqaro ekspertlar korrupsiyaga qarshi kurashish mexanizmlarini samarali yo‘lga qo‘yish va davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi nazorat (Compliance Control) tizimlarini joriy qilish bo‘yicha Fransiya, Serbiya, Latviya va Ruminiya davlatlari tajribalari haqida so‘z yuritdi.

Представитель Госкомстата принял участие в международном вебинаре по борьбе с коррупцией
7 июля текущего года Госкомстат принял участие в международном круглом столе «Антикоррупционные органы - практические решения для организационной и эффективной деятельности».
Кроме того, в международном мероприятии приняли участие более 100 представителей Управления по борьбе с коррупцией Организации экономического сотрудничества и развития, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, Генеральной прокуратуры и других министерств и ведомств Республики Узбекистан.
В данном круглом столе принял участие исполнительный секретарь Комиссии Госкомстата по противодействии коррупции Улугбек Ноипов.
На мероприятии международные эксперты рассказали об опыте Французской Республики, Республики Сербии, Латвии и Румынии в эффективном внедрении антикоррупционных механизмов и внедрении антикоррупционных систем контроля (Compliance Control) в государственных органах.