O‘zbekiston Elchisi Hindiston Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirdi
2020-yil 8-iyul kuni Hindiston Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Elchisi Dilshod Axatovning Hindiston Respublikasi Prezidenti Ram Nath Kovindga ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tkazilgan suhbat chog‘ida Hindiston Prezidenti ikki va ko‘p tomonlama shakllarda, shuningdek, COVID-19 tarqalishiga qarshi kurashdagi samarali hamkorlikni qayd etdi.
So‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasida investitsiya, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli va samarali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani ta’kidlandi.
Hindiston rahbari 2021-2022-yillarda BMT Xavfsizlik kengashining doimiy bo‘lmagan a’zoligiga Hindiston nomzodini qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekistonga samimiy minnatdorlik izhor etdi va xalqaro tashkilotlar doirasida konstruktiv hamkorlikni yanada rivojlantirishga ishonch bildirdi.
Ram Nath Kovind O‘zbekiston Prezidentining 2018-yil 30-sentabr – 1-oktabr kunlari Hindistonga davlat tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan uchrashuvni samimiy qayd etdi va davlatimiz rahbariga chuqur hurmat va eng yaxshi tilaklarini izhor etdi.
Hindiston Prezidenti Hindiston va O‘zbekistonni ko‘p asrlik umumiy tarix, yaqin va do‘stona rishtalar bog‘lab turadigan strategik sheriklar ekanligini ta’kidladi.

Ambassador of Uzbekistan presents credentials to the President of India
On July 8, 2020, the Ministry of External Affairs of India hosted a Ceremony of Presentation of Credentials by the Ambassador of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov to the President of India Ram Nath Kovind.
During the conversation, held via videoconference, the President of India noted fruitful cooperation in bilateral and multilateral formats, as well as in the fight against the spread of COVID-19.
It was noted that in recent years, mutually beneficial and fruitful interaction between the two countries in investment, agricultural, educational, cultural and other fields have been developing rapidly.
The President of India sincerely thanked Uzbekistan for supporting India’s candidacy for non-permanent members of the UN Security Council for 2021-2022 and expressed hope for further development of constructive cooperation within the framework of international organizations.
Ram Nath Kovind warmly noted the meeting with the President of Uzbekistan during his state visit to India from September 30 to October 1, 2018 and expressed his deep respect and best wishes to Shavkat Mirziyoyev.
The President of India emphasized that India and Uzbekistan are strategic partners connected by a centuries-old common history, close and friendly ties.