O‘zbekiston Elchisi Hindiston Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirdi
2020-yil 8-iyul kuni Hindiston Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Elchisi Dilshod Axatovning Hindiston Respublikasi Prezidenti Ram Nath Kovindga ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tkazilgan suhbat chog‘ida Hindiston Prezidenti ikki va ko‘p tomonlama shakllarda, shuningdek, COVID-19 tarqalishiga qarshi kurashdagi samarali hamkorlikni qayd etdi.
So‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasida investitsiya, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli va samarali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani ta’kidlandi.
Hindiston rahbari 2021-2022-yillarda BMT Xavfsizlik kengashining doimiy bo‘lmagan a’zoligiga Hindiston nomzodini qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekistonga samimiy minnatdorlik izhor etdi va xalqaro tashkilotlar doirasida konstruktiv hamkorlikni yanada rivojlantirishga ishonch bildirdi.
Ram Nath Kovind O‘zbekiston Prezidentining 2018-yil 30-sentabr – 1-oktabr kunlari Hindistonga davlat tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan uchrashuvni samimiy qayd etdi va davlatimiz rahbariga chuqur hurmat va eng yaxshi tilaklarini izhor etdi.
Hindiston Prezidenti Hindiston va O‘zbekistonni ko‘p asrlik umumiy tarix, yaqin va do‘stona rishtalar bog‘lab turadigan strategik sheriklar ekanligini ta’kidladi.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Индии
8 июля 2020 года в Министерстве иностранных дел Индии состоялась церемония вручения верительных грамот Послом Республики Узбекистан Дилшодом Ахатовым Президенту Республики Индия Рам Натх Ковинду.
В ходе беседы, прошедшей в формате видеоконференцсвязи, Президент Индии отметил плодотворное сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах, а также в борьбе с распространением COVID-19.
Отмечалось, что за последние годы высокими темпами развивается взаимовыгодное и плодотворное взаимодействие между двумя странами в инвестиционной, сельскохозяйственной, образовательной, культурной и других сферах.
Глава индийского государства искренне поблагодарил Узбекистан за поддержку кандидатуры Индии в непостоянные члены Совета безопасности ООН на 2021-2022 годы и высказал надежду на дальнейшее развитие конструктивного сотрудничества в рамках международных организаций.
Рам Натх Ковинд с теплотой отметил состоявшуюся встречу с Президентом Узбекистана в рамках государственного визита в Индию 30 сентября – 1 октября 2018 года и выразил Главе нашего государства свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Президент Индии подчеркнул, что Индия и Узбекистан являются стратегическими партнерами, связанными многовековой общей историей, тесными и дружескими узами.