Transport sohasiga axborot texnologiyalarini joriy qilish — davr talabi
“Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” uchun qabul qilingan Davlat dasturida bir qator yirik vazifa va loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Joriy yil 28-aprelda “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilingan edi. Qarorda belgilangan vazifalarni sifatli amalga oshirish uchun qator chora-tadbirlar belgilangan.
Bugungi kunda ushbu qaror asosida barcha iqtisodiy va ijtimoiy sohalarga raqamli texnologiyalar keng joriy etilmoqda. Ushbu dasturning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri transport sohasidir.
Shubhasiz, transport infratuzilmasining rivojlanishi shahar va aholi punktlari uchun alohida o‘rin tutadi, hayot sifatini belgilashda asosiy ko‘rsatqichlardan biri hisoblanadi. Shu bois transport sohasini rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihalar ham mazkur qarorda o‘z aksini topgan.
Masalan, mazkur hujjatda aks ettirilgan eng dolzarb va ustuvor loyihalardan biri — xorijiy kompaniya va mutaxassislarni jalb etgan holda Toshkent va Samarqand shaharlarining transport tizimini kompleks rejalashtirish, matematik modellarini ishlab chiqish bo‘yicha kompleks axborot tizimini joriy etish hisoblanadi. Mazkur loyihaning amaliyotga tatbiq etilishi, shubhasiz, yirik shaharlarimizning izchil rivojlanishiga turtki beradi, ularning turistik jozibadorligini yanada oshiradi.
Transport sohasiga oid ikkinchi muhim loyiha — yo‘lovchi tashish yo‘nalishlarini ochiq tenderlar orqali tashuvchilarga biriktirish bo‘yicha elektron axborot tizimini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etishdir. Mazkur loyiha transport tarmog‘i rivojiga ham bevosita ta’sir ko‘rsatadi, ya‘ni mazkur sohada shaffoflik va ochiqlikni ta’minlagan holda raqobatbardoshlikni oshiradi, sohani tartibga kelishiga xizmat qiladi.
“Elektron hukumat” kompleks dasturi doirasida transport sohasini yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihalar, shubhasiz, juda dolzarb va muhim ahamiyatga ega. Bu kabi yirik loyihaning amaliyotga tadbiq  etilishi  aholi uchun taqdim etilayotgan xizmatlarning sifatini oshirishga va fuqarolarimizning turmush darajasini yanada yuksalishiga turtki beradi. Transport sohasining rivojlanishi shaharlarimizning turistik salohiyati  yanada yuksalishiga  va milliy turizm brendi  rivojlanishiga ko‘maklashadi.

Внедрение ИКТ в сферу транспорта — требование времени
В рамках Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики намечено реализовать ряд серьёзных задач и проектов в соответствии с поручениями Президента.
28 апреля текущего года было принято постановление Президента «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства». Определены меры с целью качественного исполнения определённых в настоящем постановлении задач.
В настоящее время на основе данного постановления осуществляется широкое внедрение цифровых технологий во все отрасли экономики и сферы общественной жизни. И одним из актуальных направлений данной программы является сфера транспорта.
Несомненно, развитие транспортной инфраструктуры играет особое место в развитии городов и населенных пунктов, является одним из основных показателей определения качества жизни. В связи с этим в данном постановлении также нашли место проекты, направленные на развитие транспортной инфраструктуры.
К примеру, одним из самых основных и актуальных проектов, нашедших отражение в данном документе — комплексное планирование транспортной системы Ташкента и Самарканда, внедрение комплексной информационной системы по разработке математических моделей, с привлечением зарубежных компаний и специалистов. Реализация данных проектов, несомненно, даст толчок развитию крупных городов, повысит их туристическую привлекательность.
Второй значимый проект в сфере транспорта — разработка и практическая реализация электронной информационной системы по выделению перевозчикам пассажирских маршрутов посредством открытых тендеров. Данный проект окажет непосредственное влияние на развитие транспортной отрасли, т.е. обеспечит развитие конкуренции в сфере путем обеспечения открытости и прозрачности, упорядочит эту сферу.
Все проекты в рамках программы «Электронное правительство», направленные на совершенствование транспортной сферы, безусловно, носят актуальный характер. Их реализация и внедрение, в свою очередь, позволит повысить качество услуг для населения и сделать комфортнее жизнь наших граждан. Развитие транспортной сферы ещё больше повысит туристическую привлекательность наших городов и способствует развитию национального туристического бренда.