OTB Direktorlar Kengashi O‘zbekiston Respublikasiga 500 mln. AQSh dollari miqdoridagi imtiyozli kredit mablag‘larini ajratish bo‘yicha qarorni bir ovozdan ma'qulladi
2020-07-08 | Iqtisodiyot
Koronavirus pandemiyasining iqtisodiyotga salbiy ta'sirini kamaytirish uchun Osiyo Taraqqiyot Banki tomonidan O‘zbekiston Respublikasiga 500 mln. AQSh dollari miqdoridagi imtiyozli kredit mablag‘larini ajratish bo‘yicha tegishli bitmlarga imzo chekish jarayoni bo‘lib o‘tdi. Joriy yilning 2020-yil 25-iyun kuni OTB Direktorlar Kengashi tomonidan ushbu qaror bir ovozdan ma'qullangan edi.
Ma'lumot uchun: 500 mln. AQSh dollari miqdoridagi imtiyozli qarz mablag‘lari 15 yil muddatga (shundan, 3 yil imtiyozli davr) Libor (6 oylik, bugungi kunda - 0,4%) + spred (0,5%) yillik foiz stavkasida ajratilmoqda.
Jalb qilinayotgan mablag‘lar O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasi va davlat budjetiga koronavirus pandemiyasi va global inqirozning salbiy ta'sirini kamaytirish choralarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Osiyo taraqqiyot banki qarz mablag‘larini ajratishdan avval mamlakatdagi makroiqtisodiy holat, shu jumladan davlat qarziga xizmat ko‘rsatish xatarlarini tahlil qildi. Tahlil natijalariga ko‘ra, OTB tomonidan respublika davlat qarzi barqaror va xatarlar past darajada deb baholangan.

Подписаны соглашения по выделению Республики Узбекистан со стороны АБР льготного кредита в размере 500 млн. долл. США
Состоялось подписание соглашений по выделению Республике Узбекистан со стороны Азиатского Банка Развития льготных заёмных средств в размере 500 млн долларов США в целях смягчения негативного влияния коронавирусной пандемии на экономику страны. Решение об этом было единогласно одобрено Советом Директоров АБР 25 июня 2020 года.
Справочно: заёмные средства на сумму 500 млн долларов США выделены на 15 лет (в том числе 3 летний льготный период) с годовой процентной ставкой – Либор (6 месячный) + спрэд (0,5%).
Данные средства будут направлены на пополнение Антикризисного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан и государственного бюджета для финансирования мер по смягчению негативного влияния коронавирусной пандемии.
До предоставления заимствований АБР провел анализ макроэкономической ситуации в стране, в том числе рисков по обслуживанию государственного долга. Согласно оценкам АБР, государственный долг республики является на устойчивом уровне с низкими рисками.