O‘zbekiston Respublikasining JSTga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-07-08 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 7-iyul kuni Jenevada videokonferentsiya shaklida O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Mamlakatimiz delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov boshchilik qildi.
Tadbir "gibrid formati"da maxsus onlayn platformada tashkil etilgan bo‘lib, ishtirokchi davlatlarning delegatsiyalari bevosita Tashkilotning Jenevadagi shtab-kvartira binosida, boshqa ishtirokchilar esa, jumladan, turli davlatlarning poytaxtlaridan ekspertlar - videokonferentsaloqa orqali ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasining JSTga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhi raisi, Koreya Respublikasining Jahon savdo tashkilotidagi doimiy vakili Dji-a Pek tadbir ishtirokchilarini O‘zbekiston tomonidan Tashkilotga kirish va zarur hujjatlarni tayyorlash jarayonida o‘tilgan bosqichlari bilan tanishtirdi.
Yig‘ilish davomida O‘zbekistonning JSTga kirishi nuqtai nazaridan Respublikaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish holati va istiqbollari to‘g‘risida ma’ruzasi taqdim etildi. Ushbu jarayonning qayta tiklanishi 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilanganligi va mamlakatning ko‘p tomonlama savdo tizimiga qo‘shilishi orqali tashqi iqtisodiy faoliyatini rivojlantirishning muhim yo‘nalishlaridan biri ekanligi ta’kidlandi.
JST Bosh direktorining o‘rinbosari A.Vulf Tashkilot Kotibiyati faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri mamlakatlarga JSTga kirishda ko‘maklashish ekanligini ta’kidladi va shu sababli O‘zbekistonning Tashkilotga a’zo bo‘lish jarayonini tiklash to‘g‘risidagi qarorini olqishladi va Tashkilot rahbariyati nomidan ushbu tashabbusda barcha zarur yordamni ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, bir qator boshqa davlatlar, mintaqaviy va tematik guruhlarning vakillari O‘zbekistonning JSTga kirishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan fikrlarini bayon qildilar.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekistonning tashqi savdo rejimi to‘g‘risida kengaytirilgan Memorandumning muhokamasi bo‘lib o‘tdi va mamlakat tomonidan tashqi savdo sohasidagi tartibga solishni JSTga a’zo davlatlar tomonidan tan olingan me’yorlar va standartlarga muvofiqligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar qayd etildi. Shuningdek, Memorandum bo‘limlari bo‘yicha savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekistonning JSTga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhining 4-chi yig‘ilishini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida Tashkilot Kotibiyatiga zarur hujjatlarning to‘liq to‘plami, jumladan, a’zo mamlakatlarning 300 dan ortiq savollariga javoblar, savdo sohasida texnik to‘siqlardan foydalanish, sanitariya va fitosanitariya choralari, bojxona baholash bo‘yicha suratli savollarning nazorat ro‘yxatlari, importni litsenziyalash jarayoni to‘g‘risidagi savolnoma, intellektual mulk huquqlarining savdo jihatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar, shuningdek, milliy qonunchilikni JST bitimlarining me’yorlariga muvofiqlashtirish bo‘yicha Reja taqdim etildi.
Tadbir davomida mamlakat tomonidan taqdim etilgan hujjatlarning batafsil muhokamasi bo‘lib o‘tdi va ko‘tarilgan mavzular yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining JSTga kirishi bo‘yicha Muzokaralar guruhining tegishli tushuntirishlari berildi.
Yig‘ilish yakunida joriy yilning 20-iyulidan 31-iyuliga qadar tovar va xizmatlarining bozorga kirishini ta’minlash masalalari bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazishga kelishib olindi. Shuningdek, JSTga kirish bo‘yicha muzokaralarning keyingi bosqichiga o‘tish, xususan, O‘zbekiston Tashkilotga kirishi bo‘yicha Ishchi guruh Ma’ruzasining asosi hisoblangan Faktologik xulosani tayyorlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston tomoni yig‘ilish ishtirokchilariga O‘zbekistonning JSTga kirish tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganligi uchun minnatdorchilik bildirdi va ushbu yo‘nalishda kelgusida konstruktiv hamkorlik qilishga umid bildirdi.

Состоялось четвертое заседание Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан в ВТО
7 июля текущего года в Женеве в формате видеоконференцсвязи состоялось четвертое заседание Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию, на котором узбекскую делегацию возглавил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
Мероприятие организовано на специальной онлайн-платформе в «гибридном формате», в котором делегации государств - участников участвовали непосредственно в здании штаб-квартиры Организации в Женеве, а другие участники, в том числе эксперты из столиц различных государств – посредством видеоконференцсвязи.
Председатель Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан, постоянный представитель Республики Корея при ВТО Джи-а Пэк ознакомила участников с этапами, пройденными Узбекистаном на пути процесса вступления и подготовки необходимых документов.
В ходе заседания был представлен расширенный доклад узбекской стороны о состоянии и перспективах социально-экономического развития Республики в контексте вступления в ВТО. Подчеркнуто, что возобновление данного процесса обозначено в Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021гг. и является одним из ключевых направлений развития внешнеэкономической деятельности страны, имея в виду её интеграцию в многостороннюю торговую систему.
Заместитель Генерального директора ВТО А.Вулф отметил, что одним из приоритетных направлений работы Секретариата Организации является содействие странам в их процессе присоединения, в связи с чем он приветствовал решение Узбекистана возобновить процесс присоединения к ВТО и от лица руководства Организации выразил готовность оказать всю необходимую поддержку в данной инициативе.
Также с заявлениями о поддержке вступления Узбекистана в ВТО выступили представители ряда других стран, региональные и тематические группы.
В рамках заседания состоялось обсуждение расширенного Меморандума о режиме внешней торговли Узбекистана, в ходе которого отмечены принятые страной меры по обеспечению соответствия регулирования в сфере внешней торговли с нормами и стандартами, общепризнанными странами – членами ВТО. Также состоялась сессия вопросов и ответов по разделам Меморандума.
Следует отметить, что в рамках подготовки к проведению 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО в Секретариат Организации представлен полный пакет необходимых документов, включающий ответы на более 300 вопросов стран-членов, контрольные перечни иллюстративных вопросов по применению технических барьеров в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам, по таможенной оценке, вопросник по процедуре импортного лицензирования, информация по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности, а также План по приведению национального законодательства в соответствие с нормами соглашений ВТО.
В ходе мероприятия состоялось детальное обсуждение представленных страной документов, по которым Переговорной группой по вступлению Республики Узбекистан в ВТО даны соответствующие разъяснения.
По итогам заседания достигнуты договорённости о проведении двусторонних переговоров по вопросам обеспечения доступа на рынок товаров и услуг в период с 20 по 31 июля текущего года, а также о переходе к следующей стадии переговоров по вступлению в ВТО, а именно подготовки Фактологического резюме, которое является основой Доклада Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации.
В завершении мероприятия узбекской стороной была выражена благодарность участникам заседания за проявленный интерес и поддержку инициативы Узбекистана по вступлению в ВТО и выражена надежда на дальнейшее конструктивное сотрудничество в данном направлении.