Birinchi MDH oʻyinlari Qozon shahrida oʻtkaziladi
Rossiyaning Qozon shahrida I Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi oʻyinlarini oʻtkazish masalalariga bagʻishlangan videokonferensiya oʻtkazildi.
Unda Oʻzbekiston jismoniy tarbiya va sport vazirining birinchi oʻrinbosari Ravshan Ermatov hamda vazirlikning boshqarma boshliqlari ham qatnashdi, deya xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
Hozirda butun dunyoda koronavirus pandemiyasi sababli sport oʻyinlarini oʻtkazishda muammolar tugʻilmoqda. Rossiyadagi mavjud sanitariya-epidemiologik vaziyat tufayli ayni paytda ilk marotaba tashkil etilayotgan sport oʻyinlarini 2020-yil 4-sentabrdan 11-sentyabrgacha oʻtkazish imkoniyati koʻrib chiqilmoqda. Videokonferensiyada sport oʻyinlarini oʻtkazish tartibi, xavfsizlik choralari, tibbiy yordam koʻrsatish masalalari muhokama etildi.
Taʼkidlash joiz, I Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi oʻyinlarida sportning 22 turi boʻyicha bellashuvlar oʻtkaziladi. Boks, sohil voleyboli, stol tennisi, badiiy gimnastika, suv polosi shular jumlasidan. Sportchilar bellashuvlarda 284 ta medallar jamlanmasi uchun kurash olib borishadi.
Musobaqalarda 14 yoshdan 23 yoshgacha boʻlgan sportchilar ishtirok etadi. Hozircha sport oʻyinlarida MDHga aʼzo 7 mamlakatdan ming nafardan ziyod delegatlar qatnashishi kutilmoqda. Barcha delegatsiya aʼzolarini roʻyxatdan oʻtkazish jarayoni onlayn tarzda akkreditatsiya tizimida amalga oshiriladi.
Oʻyinlar Qozon shahrining 14 ta sport inshootida boʻlib oʻtadi.
Sport oʻyinlari davomida “Sportchilar qishlogʻi”da ishtirokchilar uchun tibbiy markaz tashkil etilib, sport inshootlaridagi doping nazorat punktlari ochiladi.

В Казани пройдут Первые игры стран СНГ
В Казани состоялась видеоконференция, посвященная вопросам проведения I игр стран Содружества Независимых Государств.
Как передает пресс-служба министерства, в ней приняли участие первый заместитель министра физической культуры и спорта Республики Узбекистан Равшан Эрматов, а также другие представители министерства.
Из-за сложившейся в мире ситуации с пандемией коронавируса возникает ряд проблем в проведении спортивных игр. Ввиду санитарно-эпидемиологической обстановки в России рассматривается возможность проведения игр стран СНГ с 4 по 11 сентября 2020 года. На видеоконференции были обсуждены порядок проведения спортивных игр, меры безопасности, вопрос оказания медицинской помощи.
Следует отметить, соревнования в рамках I игр стран Содружества Независимых Государств пройдут по 22 дисциплинам. В их числе бокс, пляжный волейбол, настольный теннис, художественная гимнастика, водное поло. Спортсмены будут бороться за 284 комплекта медалей.
В соревнованиях примут участие спортсмены в возрасте от 14 до 23 лет. Ожидается участие более тысячи делегатов из 7 государств-участников СНГ. Регистрация и аккредитация членов делегаций состоится в онлайн-режиме.
Игры пройдут в 14 спортивных сооружениях в Казани.
В течение спортивных игр в “Деревне спортсменов” будет функционировать медицинский центр, а в спортивных сооружениях – пункты допинг-контроля.
С учетом карантинных мер, внедренных в стране до 1 августа в связи с санитарно-эпидемиологической обстановкой, окончательное решение об участии наших спортсменов в соревнованиях примет Специальная республиканская комиссия.