Koreya tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar o‘tkazildi
O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Seul shahriga tashrifi davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Kan Gyon Xva bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama sheriklikning keng ko‘lamli masalalari, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Ko‘p jihatdan Koreya Respublikasi Prezidentining 2019-yil aprel oyida O‘zbekistonga amalga oshirilgan tashrifi tufayli erishilgan mamlakatlararo muloqotning yuqori darajasi ta’kidlab o‘tildi. Tashrif davomida qator bitim va shartnomalar imzolandi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan dunyoda koronavirus tarqalishiga qarshi kurash bo‘yicha eng katta muvaffaqiyatga erishgan davlatlardan biri sifatida e’tirof etilgan Koreyaning bu boradagi ilg‘or amaliyotini O‘zbekistonda joriy etish istiqbollari muhokama qilindi. Jumladan, pandemiyaga qarshi kurashda xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish va muvofiqlashtirishga kelishildi.
Bundan tashqari, hukumat va vazirlar darajasida ikki tomonlama tadbirlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. Ular orasida O‘zbekiston va Koreya Bosh vazirlari o‘rinbosarlarining 3 chi yig‘ilishi, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar va savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya hukumatlararo qo‘mitasining navbatdagi 10 chi yig‘ilishi, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes - forumi ham bor.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra mamlakatlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi va umumiy vazifalarni bajarish uchun birgalikdagi faoliyatni davom ettirish bo‘yicha har ikki tomon tayyorigi ta’kidlandi.

2020-07-07 | Economics
Within the framework of the visit of the government delegation of Uzbekistan to Seoul, a meeting was held between the Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea Kang Kyung-wha.
At the meeting, a wide range of issues of bilateral interaction, as well as prospects for enhancing cooperation in priority areas were considered. The high level of intercountry dialogue was emphasized, largely achieved thanks to the visit of the President of the Republic of Korea to Uzbekistan in April 2019, during which a solid package of agreements and contracts was signed.
The parties discussed prospects of introducing Korea’s best practices in countering the spread of coronavirus, recognized by the World Health Organization as one of the most successful in the world, referring to the coordination and integration of international efforts to combat the pandemic.
Moreover, issues related to the organization of bilateral events at the government and ministerial levels were discussed, namely, the conduction of the third meeting of the deputy prime ministers of Uzbekistan and Korea, political consultations between the foreign ministries and the next tenth meeting of Uzbekistan – Korea Intergovernmental Committee on trade and economic cooperation, as well as a business forum involving businesspeople of the two countries.
Following the meeting, priorities were identified in development of further intercountry cooperation and, on a reciprocal basis, the readiness to continue close cooperation to fulfill common tasks was confirmed.