Koreya tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar o‘tkazildi
O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Seul shahriga tashrifi davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Kan Gyon Xva bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama sheriklikning keng ko‘lamli masalalari, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Ko‘p jihatdan Koreya Respublikasi Prezidentining 2019-yil aprel oyida O‘zbekistonga amalga oshirilgan tashrifi tufayli erishilgan mamlakatlararo muloqotning yuqori darajasi ta’kidlab o‘tildi. Tashrif davomida qator bitim va shartnomalar imzolandi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan dunyoda koronavirus tarqalishiga qarshi kurash bo‘yicha eng katta muvaffaqiyatga erishgan davlatlardan biri sifatida e’tirof etilgan Koreyaning bu boradagi ilg‘or amaliyotini O‘zbekistonda joriy etish istiqbollari muhokama qilindi. Jumladan, pandemiyaga qarshi kurashda xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish va muvofiqlashtirishga kelishildi.
Bundan tashqari, hukumat va vazirlar darajasida ikki tomonlama tadbirlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. Ular orasida O‘zbekiston va Koreya Bosh vazirlari o‘rinbosarlarining 3 chi yig‘ilishi, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar va savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya hukumatlararo qo‘mitasining navbatdagi 10 chi yig‘ilishi, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes - forumi ham bor.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra mamlakatlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi va umumiy vazifalarni bajarish uchun birgalikdagi faoliyatni davom ettirish bo‘yicha har ikki tomon tayyorigi ta’kidlandi.

Проведены переговоры с министром иностранных дел Кореи
В рамках пребывания правительственной делегации Узбекистана в г.Сеуле была проведена встреча заместителя Премьер-министра ­– министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром иностранных дел Республики Корея Кан Гён Хва.
В ходе встречи был рассмотрен широкий спектр вопросов двустороннего взаимодействия, а также перспективы активизации сотрудничества в приоритетных направлениях. Подчеркнут высокий уровень межстранового диалога, во многом достигнутый благодаря состоявшемуся в апреле 2019 года визиту Президента Республики Корея в Узбекистан, в ходе которого был подписан солидный пакет соглашений и контрактов.
В частности, были обсуждены перспективы внедрения передового опыта Кореи в противодействии распространению коронавируса, признанного Всемирной организацией здравоохранения одним из самых успешных в мире, имея в виду координацию и объединение международных усилий в борьбе с пандемией.
Более того, были обговорены вопросы, связанные с организацией двусторонних мероприятий на правительственном и министерском уровнях, а именно проведение 3-го заседания заместителей премьер-министров Узбекистана и Кореи, политических консультаций между министерствами иностранных дел и очередного 10-го заседания Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству, а также бизнес-форума с привлечением деловых кругов двух стран.
По итогам встречи были обозначены приоритеты в развитии дальнейшего межстранового сотрудничества и на взаимной основе подтверждена готовность продолжать тесное взаимодействие для выполнения общих задач.