Hindiston farmatsevtika kompaniyasi Oʻzbekiston bilan hamkorlikni kengaytirmoqchi
Mamlakatimizning Hindistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Dilshod Ahatov 2-iyul kuni Hindistonning “Kusum Healthcare” farmatsevtika kompaniyasi bosh direktori Sanjiv Gupta bilan videokonferensiya shaklida muzokara oʻtkazdi.
“Kusum Healthcare” kompaniyasi 1997-yilda tashkil etilgan boʻlib, ginekologik, ortopedik, dermatologik, revmatologik, nevrologik, gastroenterologik, urologik va boshqa kasalliklarni davolash uchun keng turdagi dori vositalari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Hindistonda uchta, Ukrainada bitta ishlab chiqarish korxonasi bor, mahsulotlari butun dunyo boʻylab sotiladi.
Ushbu kompaniya 2005-yili mamlakatimizda oʻz vakolatxonasini ochgan edi. Bugungi kunda bu yerda 120 dan ortiq xodim ishlaydi.
Sanjiv Gupta Oʻzbekistondagi qulay sarmoyaviy muhit, malakali kadrlar, yaxshi xomashyo va infratuzilma imkoniyatlari kabi bir qator omillarga asoslanib, kompaniyaning faoliyatini kengaytirish niyatida ekanini taʼkidladi. U Toshkent viloyati Zangiota tumanida tashkil etilgan “Tashkent Pharma Park” farmatsevtika klasteri hududida talab yuqori boʻlgan antibiotiklar, zamburuqqa qarshi, antirevmatik va ogʻriq qoldiruvchi dori vositalari ishlab chiqarish boʻyicha loyihani amalga oshirmoqchi ekanini bildirdi. Uning soʻzlariga koʻra, buning natijasida 100 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratiladi.
Loyihani amalga oshirish bilan bogʻliq masalalarni muhokama qilish uchun tomonlar Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi rahbariyati ishtirokida qoʻshimcha muzokaralar oʻtkazishga kelishib oldi.

Индийская фармацевтическая компания намерена расширить сотрудничество с Узбекистаном
2 июля текущего года Чрезвычайный и Полномочный посол нашей страны в Индии Дилшод Ахатов провел переговоры в формате видеоконференции с генеральным директором фармацевтической компании «Kusum Healthcare» Сандживом Гуптой.
Компания «Kusum Healthcare» основана в 1997 году. Она специализируется на производстве широкого спектра препаратов для лечения гинекологических, ортопедических, дерматологических, ревматологических, неврологических, гастроэнтерологических, урологических и других заболеваний. Компания имеет три производственных предприятия в Индии и одно в Украине. Продукция реализуется по всему миру.
В 2005 году данная компания открыла свое представительство в нашей стране, в котором сегодня работают более 120 чел.
С.Гупта подчеркнул, что его компания, исходя из ряда факторов, таких как созданный в Узбекистане благоприятный инвестиционный климат, квалифицированные кадры, хорошие сырьевые и инфраструктурные возможности, намерена расширить свое присутствие в республике. Он выразил заинтересованность в реализации проекта по производству востребованных антибиотиков, противогрибковых, противоревматических и обезболивающих препаратов на территории создаваемого фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» в Зангиатинском районе Ташкентской области. С его слов, в результате запуска производства будет создано порядка 100 новых рабочих мест.
Для обсуждения вопросов реализации проекта стороны договорились организовать дополнительные переговоры с участием руководства Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.