Amerika va Kanada turoperatorlari O‘zbekistonga sayohat tiklanishini kutishmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov mamlakatimiz ijobiy imijini targ‘ib qilish va chet ellik sayyohlarning yurtimizga bo‘lgan qiziqishini qo‘llab-quvvatlash doirasida AQSh va Kanadadagi sayyohlik agentliklari uchun onlayn brifingda ishtirok etdi. Tadbirga O‘zbekistonning AQShdagi elchisi Javlon Vahobov moderatorlik qildi.
Brifingda AQSh va Kanadaning O‘zbekiston hamda Markaziy Osiyo mamlakatlariga sayohatlar tashkillashtirishga ixtisoslashgan yetakchi sayyohlik kompaniyalari rahbarlari, shuningdek madaniy-gumanitar doiralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Tadbir avvalida ishtirokchilarga mamlakatdagi pandemiya holati va epidemiologik vaziyatni normallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, shuningdek, hukumatning chet ellik sayyohlarni qabul qilish uchun zarur bo‘lgan infratuzilmani to‘liq tayyorlashga oid faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbariyati tomonidan pandemiyada xalqaro turizmni rag‘batlantirish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar, AQSh va Kanadadan turistik oqimlarni qayta tiklash istiqbollari, xorijiy sayyohlik agentliklari va turistlarga qo‘yiladigan talablar va tavsiyalar, mamlakatda sayyohlar xavfsizligini ta’minlash shart-sharoitlari hamda O‘zbekiston ichki turizmini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shu bilan birga, sohadagi tadbirkorlik sub'yektlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotganligiga urg‘u berildi. Asosiy vazifa mehmonxonalar, sayyohlik kompaniyalari, mahalliy va xorijiy sayyohlarga xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari yopilishiga yo‘l qo‘ymaslikdan iborat ekanligi ta’kidlandi.
Ulug‘bek Azamov brifing ishtirokchilariga joriy yilning 1-iyunidan boshlab mamlakatning «yashil» va «sariq» mintaqalari ichki turizm uchun ochilishi, shuningdek, joriy yilning 15-iyunidan boshlab xorijiy mamlakatlardagi koronavirus bilan bog‘liq vaziyatdan kelib chiqib, xavf darajasi bo‘yicha «yashil», «sariq» va «qizil» toifalarga ajratilgan holda xalqaro reyslar qayta tiklanishi haqida so‘z yuritdi. AQSh va Kanada turizm sohasi vakillari respublikamizda sohani qo‘llab-quvvatlashga doir ko‘rilayotgan chora-tadbirlarga katta qiziqish bildirishdi va turizmni qayta tiklashning turli jihatlariga oid savollar berishdi. Turizm sohasini tiklashni jadallashtirish va uni rivojlantirish uchun yangi vositalarni shakllantirish bo‘yicha chora-tadbirlar, turizm biznesi uchun berilgan imtiyozlar, preferentsiyalar, Andijon, Buxoro va Urganch aeroportlarida “Ochiq osmon” rejimini kengaytirish, shuningdek, turizm infratuzilmasini rivojlantirishni rag‘batlantirish chora-tadbirlariga yuqori baho berildi.
Dunyo standartlari asosida ishlab chiqilgan “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED” sayyohlar uchun yangi sanitariya-epidemiologik xavfsizlik tizimi loyihasi videokonferentsiya ishtirokchilarida alohida qiziqish uyg‘otdi. O‘zbekistonda sayyohlar xavfsiz bo‘lishlarini ta’minlash uchun barcha sayyohlik ob'yektlarida sanitariya-gigiyena normalarining yagona talablar kiritilganligi ta’kidlandi. O‘zbekistonning AQShdagi faxriy konsuli Kerol Lopez ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonning tarixiy-madaniy merosi haqidagi postlarning sezilarli darajada ko‘payganiga e’tibor qaratdi. O‘z navbatida, Ulug‘bek A’zamov respublikada milliy brendni ommalashtirish maqsadida mahalliy va xorijiy OAV vakillari hamda blogerlar uchun qator maqsadli tadbirlar amalga oshirilayotgani, bu esa O‘zbekiston to‘g‘risidagi postlarning ko‘payishiga turtki berganini ta’kidladi. Bundan tashqari, raqamli media-olamning rivojlanishi va so‘nggi 3 yil ichida mamlakatimizga tashrif buyurgan chet ellik sayyohlar sonining ko‘payishi ham Internet tarmoqlarida o‘zbek kontentining faollashuviga sabab bo‘ldi.
AQSh madaniy-gumanitar doiralari vakillari O‘zbekiston-Amerika do‘stlik jamoalarini mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi. Sietldagi o‘zbek diasporasi faoli Fazliddin Shamsiyev Toshkent bilan do‘stlik aloqalarini kengaytirish uchun barcha imkoniyatlarini safarbar qilishi va mahalliy turoperatorlarni O‘zbekistondagi yangi imkoniyatlardan xabardor qilishga tayyor ekanini qayd etdi.
“San Diego Metro” jurnali muharriri Martin Kruming San-Diyego shahri vakillari va O‘zbekistonning tarixiy shaharlaridan biri o‘rtasida do‘stlik hamjamiyatini yaratishga qiziqish bildirdi. Uning fikricha, bunday ittifoq Amerika shahrida o‘zbek brendini mustahkamlashga va O‘zbekistonga sayohat qiluvchi amerikaliklar sonini oshirishga yordam beradi.
Tadbir natijalariga ko‘ra, Amerika qit’asidan O‘zbekistonga turistik oqimni tiklash, epidemiologik vaziyat barqarorlashishi bilan AQSh va Kanada sayyohlik kompaniyalari uchun mamlakatimizga maxsus o‘rganish safarini tashkil etish, taklif etilayotgan sayyohlik yo‘nalishlari ko‘lamini kengaytirish maqsadida muntazam muzokaralar olib borishga kelishib olindi.

Американские и канадские туроператоры ожидают возобновления путешествий в Узбекистан
В рамках продвижения положительного имиджа Узбекистана и поддержки туристического интереса к республике за рубежом, заместитель председателя Государственного комитета по развитию туризма Улугбек Азамов принял участие в брифинге для турагенств США и Канады. Модератором мероприятия выступил посол Узбекистана в США Явлон Вахобов.
В работе брифинга приняли участие руководители ведущих туристических компаний США и Канады, которые специализируются на организации туров путешественников в Узбекистан и страны Центральной Азии, а также представители культурно-гуманитарных кругов и СМИ.
В начале мероприятия, участники были проинформированы о пандемической ситуации в стране и предпринимаемых мерах для нормализации эпидемиологической ситуации в республике, а также работе Правительства по подготовке всего комплекса необходимой инфраструктуры страны к принятию иностранных туристов.
Руководство Госкомтуризма выступило с подробной презентацией предпринимаемых мер для стимулирования международного туризма в условиях пандемии, перспективах возобновления турпотока из США и Канады, требований и рекомендаций иностранным турагентствам и туристам, условий обеспечения безопасности туристов на территории страны, а также приоритетных направлений будущего развития отечественной туристической отрасли Узбекистана. Подчеркнуто, что особое внимание уделено на поддержку правительством субъектов предпринимательства в области туризма. Отмечено, что главной задачей является недопущение закрытия гостиниц, туристических компаний и других секторов экономики, связанных с обслуживанием внутренних и зарубежных путешественников.
У.Азамов проинформировал участников брифинга об открытии с 1 июня с.г. «зеленых» и «желтых» регионов страны для внутреннего туризма, а также возобновлении с 15 июня с.г. авиасообщения с зарубежными странами с внедрением «зеленых», «желтых» и «красных» рейсов по уровням риска исходя из ситуации с коронавирусом в странах отправления.
Участники мероприятия проявили живой интерес к предпринимаемым мерам по поддержке туристической индустрии в республике и активно задавали вопросы, затрагивающие разные аспекты возобновления туризма. Дана высокая оценка мерам ускоренного восстановления сферы туризма и формирования новых инструментов ее развития, предоставленным льготам, преференциям и стимулам для туристского бизнеса, расширению режима «Открытого неба» в аэропортах «Андижан», «Бухара» и «Ургенч», а также стимулированию развития туристской инфраструктуры.
Особый интерес вызвал проект «Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED», который представляет собой новую систему санитарно-эпидемиологической безопасности для туристов, разработанную на основе мировых стандартов. Подчеркнуто, что на всех туристских объектах введены единые требования санитарно-гигиенических норм для обеспечения безопасного пребывания туристов в Узбекистане.
Комментируя выступление замглавы Госкомтуризма, почетный консул Узбекистана в США Кэрол Лопез обратила внимание на существенный рост публикаций в социальных сетях об историко-культурном наследии Узбекистана. Со своей стороны, У.Азамов отметил, что республикой проводится ряд целенаправленных акций по популяризации национального бренда для представителей местных и зарубежных СМИ и блоггеров, что послужило подталкивающим факторов увеличения публикаций об Узбекистане. Кроме того, сам факт развития цифрового медиа-пространства и многократный рост числа иностранных туристов, которые посетили нашу страну за последние 3 года, также является причиной активизации узбекского контента в сети интернет.
Представители культурно-гуманитарных кругов США выразили свою готовность укреплять сообщества дружбы между регионами Узбекистана и США. Активист узбекской диаспоры в г.Сиэтл (шт.Вашингтон) Фазлиддин Шамcиев заверил, что приложит все свои усилия для расширения побратимских отношений с г.Ташкент, а также будет информировать местные туристические операторы о вновь открывающихся возможностях в Узбекистане. Редактор журнала «San Diego Metro» Мартин Круминг выразил свою заинтересованность в создании сообщества дружбы представителей г.Сан-Диего (шт.Калифорния) с жителями одного из исторических городов Узбекистана. По его мнению, подобный союз будет способствовать укреплению узбекского бренда в американском городе и росту количества американских туристов в Узбекистан.
По итогам мероприятия, достигнута договоренность о продолжении регулярных консультативных переговоров в целях возобновления в возможно короткие сроки туристического потока в Узбекистан из Американского континента, организации специальной совместной ознакомительной поездки туристических компаний США и Канады в нашу страну по мере стабилизации эпидемиологической ситуации, а также расширении пакета предлагаемых туристических направлений в республике.