2020-07-02 | Innovatsiya
Respublikamizning chekka hududlarida mamlakatimiz rivojlanishi uchun muhim boʼlgan sohalarga qiziquvchi yoshlarga taʼlim berishga moʼljallangan “TexnoBus” texnologik mobil taʼlim platformasiga Innovatsion rivojlanish vaziri oʼrinbosari Oybek Norinboev tomonidan 30-iyun – Yoshlar kunida start berildi.
“TexnoBus” taʼlim platformasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan respublikaning har bir hududida bosqichma-bosqich tashkil etilayotgan Yoshlar texnoparkining asosini yaratish va unda faoliyat olib boruvchi iqtidorli yoshlar jamoasini shakllantirish maqsadida ishlab chiqildi. “TexnoBus” barcha qulayliklarga ega boʼlib, kerakli zamonaviy qurilmalar bilan jihozlangan. Toʼgʼridan-toʼgʼri elektr tarmogʼi, elektr toki generatori va akkumulyator orqali quvvat olish imkoniga ega «OʼzOtayoʼl» rusumli taʼlim avtobusi bir vaqtning oʼzida 12 nafar oʼquvchini oʼqitish imkoniga ega.
Innovatsion taʼlim platformasida yoshlarga quyidagi sohalar boʼyicha taʼlim beriladi:
- robototexnika va elektronika;
- 3D prototiplashtirish;
- muqobil energiya manbalari;
- dasturlash;
- VR/AR va boshqa interaktiv yoʼnalishlar.
Birinchi tashrif Toshkent viloyati Ohangaron shahriga uyushtirildi. Ohangaron shahrining iqtidorli yoshlariga ilk mahorat darslari Innovatsion ishlanmalarni joriy etish ilmiy-amaliy markazi direktori oʼrinbosari Аkbarxon Sobirxonov hamda Iqtidorli yoshlar bilan ishlash boshqarmasi bosh mutaxassisi Аzizbek Ilhomov tomonidan oʼtkazildi. Mahorat darslarida hududdagi 20 nafardan ortiq tashabbuskor yoshlar ishtirok etdilar.
Bundan tashqari, mahorat darslari yakunida tashrif buyurganlar uchun Yoshlar akademiyasi va Ohangaron shahrida tashkil etilayotgan Yoshlar texnoparki boʼyicha maʼlumotlar, ularda yaratilayotgan imkoniyatlar va shart-sharoitlar tushuntirildi.

Запущена молодежная образовательная платформа TechnoBus
30 июня, в День молодежи заместителем министра инновационного развития Ойбеком Норинбаевым дан старт технологической мобильной образовательной платформе TechnoBus, которая направлена на обучение молодежи в отдаленных районах страны.
Образовательная платформа «TechnoBus» была разработана Министерством инновационного развития с целью создания основы для Молодежных технопарков, которые поэтапно будут создаваться в каждом регионе страны, и формирования талантливой команды молодых людей для работы в таких технопарках. «TechnoBus» обладает всеми удобствами и оснащен необходимыми современными устройствами. Учебный автобус UzOtayol, который может питаться напрямую от электросети, генератора и батареи, способен одновременно обучать 12 учащихся.
Инновационная образовательная платформа будет обучать молодежь по следующим направлениям:
- робототехника и электроника;
- 3Д прототипирование;
- альтернативные источники энергии;
- программирование;
- VR/AR и другие интерактивные направления.
Первый визит организован в город Ахангаран Ташкентской области. Первые мастер-классы для талантливой молодежи Ахангарана провели заместитель директора Научно-практического центра внедрения инновационных разработок Акбархон Собирхонов и главный специалист управления по работе с талантливой молодежью Министерства инновационного развития Азизбек Ильхомов. В мастер-классах приняли участие более 20 предприимчивых молодых людей данного региона.
Кроме того, по окончании мастер-класса посетители были проинформированы о возможностях Академии молодежи и Молодежного технопарка, который создается в Ахангаране.