MDH Iqtisodiy Kengashining navbatdagi 86-yig‘ilishi yakunlari to‘g‘risida
2020-yilning 30-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi raisligida videokonferensaloqa shaklida Mustaqil Davlat Hamdo‘stligi Iqtisodiy Kengashining navbatdagi 86-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda MDH ishtirokchi mamlakatlari hukumat rahbarlarining o‘rinbosarlari, iqtisodiy yo‘nalishdagi vazirlik va idoralari rahbarlari, shuningdek MDH Ijroiya qo‘mitasi rahbariyati ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida MDH mamlakatlarining ijtimoiy-iqtisodiy holati va COVID-19 pandemiyasi salbiy oqibatlarini minimallashtirish bo‘yicha ehtimoliy kollektiv choralar haqida fikr almashdilar.
Moskva shahrida Xalq xo‘jaligi yutuqlari ko‘rgazmasi hududida MDHga a’zo davlatlarning ko‘rgazma-savdo markazlarini yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot eshitildi.
Tadbir yakunida iqtisodiyot, moliya, transport, sog‘liqni saqlash, veterinariya va boshqa sohalardagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha 15 ta qaror qabul qilindi.
Xususan, Xalqaro tashishlarda transport xavfsizligini ta’minlash strategiyasi, saraton kasalligiga qarshi kurashish, intellektual mulk bozorini shakllantirish va rivojlantirish, hamda veterinariya sohasidagi hamkorlik konsepsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejalari loyihalari ma’qullandi.
Tomonlar Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Iqtisodiy Kengashining navbatdagi 87-yig‘ilishini 2020-yil sentabr oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatladilar.

Об итогах очередного 86-го заседания Экономического совета СНГ
30 июня 2020 года под председательством Республики Узбекистан состоялось очередное 86-е заседание Экономического совета Содружества Независимых Государств в формате видеоконференцсвязи.
В мероприятии приняли участие заместители глав правительств, руководители министерств и ведомств экономического блока государств – участников Содружества, а также Исполнительного комитета СНГ.
В ходе заседания состоялся обмен мнениями о социально-экономическом положении стран СНГ и возможных коллективных мерах по минимизации негативных последствий, вызванных пандемией COVID-19.
Заслушана информация о работе по созданию выставочно-торговых центров государств – участников СНГ в г.Москве на территории Выставки достижений народного хозяйства.
По итогам мероприятия приняты 15 решений по вопросам укрепления сотрудничества в сфере экономики, финансов, транспорта, здравоохранения, ветеринарии и другие.
В частности, одобрены проекты планов мероприятий по реализации Стратегии обеспечения транспортной безопасности при осуществлении перевозок в международном сообщении, Концепций сотрудничества в сфере противодействия онкологическим заболеваниям, формирования и развития рынка интеллектуальной собственности, а также взаимодействия в области ветеринарии.
Стороны поддержали проведение очередного 87-го заседания Экономического совета Содружества Независимых Государств в сентябре 2020 года в г.Ташкенте.