Koreya va Markaziy Osiyo ishbilarmonlari hamkorligi
Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi”ni tashkil etish toʻgʻrisida oʻzaro hamkorlik memorandumini imzolashga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi.
Mazkur memorandum Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston Savdo-sanoat palatalari, shuningdek, “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati va Koreya xalqaro savdo uyushmasi oʻrtasida imzolandi.
Videokonferensaloqa shaklidagi tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov, Koreya xalqaro savdo uyushmasi raisi Kim Yongju, “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati bosh kotibi Kim Song-In, Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Kim Gon, shuningdek, elchilar va ishtirokchi davlatlar Savdo palatalari vakillari ishtirok etdi.
– Oʻzbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari hamda Koreya Respublikasi oʻrtasida strategik sheriklik hamda koʻp tomonlama hamkorlikni yuksak baholaydi, – dedi Adham Ikromov. – Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi” ishiga har tomonlama koʻmak berishga tayyor.
Uchrashuvda tomonlar Koreya Respublikasi va Oʻzbekiston, shuningdek, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston oʻrtasidagi amaliy va uzoq muddatli hamkorlik choralari hamda iqtisodiyotni rivojlantirish, tadbirkorlikni kengaytirishga Koreyaning ilgʻor tajribasini jalb qilish, yangi qoʻshma korxonalar ochishga hissa qoʻshish masalalarini muhokama qildilar.
Mazkur kengash faoliyatini samarali tashkil etish, kichik va oʻrta biznesda oʻzaro hamkorlik koʻlamini yana-da kengaytirish maqsadida Oʻzbekiston tomonidan, jumladan, quyidagi takliflar ilgari surildi:
Mamlakatlarimizdagi korxonalar oʻrtasida paydo boʻladigan bahslarni tezkor hal etish maqsadida Markaziy Osiyo va Koreya arbitraj markazlari oʻrtasida hamkorlik oʻrnatish bilan bogʻliq masalalarni hal etish;
Turizm sohasida hamkorlikni faollashtirish, yetakchi turistik kompaniyalar bilan qoʻshma turistik mahsulotlar va dasturlarni birgalikda ishlab chiqish, shuningdek, sayyohlik-infratuzilmaviy loyihalarni hayotga tatbiq etish;
Ishbilarmon doiralarning oʻzaro tashriflarini uyushtirish, kompaniyalar va tadbirkorlarning xalqaro sohaviy koʻrgazmalarda, yarmarkalarda, shuningdek, Markaziy Osiyo va Janubiy Koreyada tashkil etiladigan ishbilarmonlik tadbirlaridagi ishtirokini qoʻllab-quvvatlash.
Muloqot davomida, shuningdek, “B2B” formatidagi muzokaralar, kooperatsion birjalar hamda barcha olti davlat tadbirkorlarini birlashtirish maqsadida “Koreya – Markaziy Osiyo koʻp hamkorlik” biznes forumini tashkil etish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi.
Videokonferensaloqa yakunida “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi”ni tashkil etish boʻyicha oʻzaro hamkorlik memorandumi imzolandi.

В Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялось мероприятие, посвященное подписанию меморандума о сотрудничестве по созданию Делового совета "Корея — Центральная Азия".
Меморандум подписан между торгово-промышленными палатами Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также Секретариатом форума по сотрудничеству "Корея - Центральная Азия" и Корейской ассоциацией международной торговли.
В мероприятии, прошедшем в формате видеоконференции, приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икромов, председатель Корейской ассоциации международной торговли Ким Ёнгжу, генеральный секретарь Секретариата форума по сотрудничеству "Корея - Центральная Азия" Ким Сонг-Ин, заместитель министра иностранных дел Республики Корея Ким Гон, а также послы, представители торговых палат стран-участниц.
– Узбекистан высоко оценивает стратегическое партнерство и многоплановое сотрудничество между странами Центральной Азии и Республикой Корея, - сказал Адхам Икромов. - Торгово-промышленная палата Узбекистана готова всесторонне содействовать работе Делового совета "Корея — Центральная Азия".
На встрече стороны обсудили вопросы долгосрочного практического сотрудничества между Республикой Корея и Узбекистаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном, развития экономики, привлечения передового корейского опыта для расширения предпринимательства, внесения вклада в открытие новых совместных предприятий.
В целях эффективной организации деятельности данного совета, дальнейшего расширения масштабов взаимодействия в малом и среднем бизнесе узбекская сторона выдвинула, в частности, следующие предложения:
решение вопросов, связанных с установлением сотрудничества между арбитражными центрами Центральной Азии и Южной Кореи в целях оперативного разрешения споров, возникающих между предприятиями наших стран;
активизация сотрудничества в сфере туризма, производство вместе с ведущими туристическими компаниями совместных туристических продуктов и программ, а также реализация инфраструктурных проектов в сфере туризма;
организация взаимных визитов представителей деловых кругов, поддержка участия компаний и предпринимателей в международных отраслевых выставках, ярмарках, а также деловых мероприятиях, организуемых в Центральной Азии и Южной Корее.
В ходе беседы подробно обсужден и вопрос организации бизнес-форума по сотрудничеству "Корея - Центральная Азия" в целях проведения переговоров в формате “B2B”, кооперационных бирж и взаимодействия предпринимателей всех шести стран.
В завершение видеоконференции был подписан меморандум о сотрудничестве по созданию Делового совета "Корея — Центральная Азия".