Koreya va Markaziy Osiyo ishbilarmonlari hamkorligi
Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi”ni tashkil etish toʻgʻrisida oʻzaro hamkorlik memorandumini imzolashga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi.
Mazkur memorandum Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston Savdo-sanoat palatalari, shuningdek, “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati va Koreya xalqaro savdo uyushmasi oʻrtasida imzolandi.
Videokonferensaloqa shaklidagi tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov, Koreya xalqaro savdo uyushmasi raisi Kim Yongju, “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati bosh kotibi Kim Song-In, Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Kim Gon, shuningdek, elchilar va ishtirokchi davlatlar Savdo palatalari vakillari ishtirok etdi.
– Oʻzbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari hamda Koreya Respublikasi oʻrtasida strategik sheriklik hamda koʻp tomonlama hamkorlikni yuksak baholaydi, – dedi Adham Ikromov. – Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi” ishiga har tomonlama koʻmak berishga tayyor.
Uchrashuvda tomonlar Koreya Respublikasi va Oʻzbekiston, shuningdek, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston oʻrtasidagi amaliy va uzoq muddatli hamkorlik choralari hamda iqtisodiyotni rivojlantirish, tadbirkorlikni kengaytirishga Koreyaning ilgʻor tajribasini jalb qilish, yangi qoʻshma korxonalar ochishga hissa qoʻshish masalalarini muhokama qildilar.
Mazkur kengash faoliyatini samarali tashkil etish, kichik va oʻrta biznesda oʻzaro hamkorlik koʻlamini yana-da kengaytirish maqsadida Oʻzbekiston tomonidan, jumladan, quyidagi takliflar ilgari surildi:
Mamlakatlarimizdagi korxonalar oʻrtasida paydo boʻladigan bahslarni tezkor hal etish maqsadida Markaziy Osiyo va Koreya arbitraj markazlari oʻrtasida hamkorlik oʻrnatish bilan bogʻliq masalalarni hal etish;
Turizm sohasida hamkorlikni faollashtirish, yetakchi turistik kompaniyalar bilan qoʻshma turistik mahsulotlar va dasturlarni birgalikda ishlab chiqish, shuningdek, sayyohlik-infratuzilmaviy loyihalarni hayotga tatbiq etish;
Ishbilarmon doiralarning oʻzaro tashriflarini uyushtirish, kompaniyalar va tadbirkorlarning xalqaro sohaviy koʻrgazmalarda, yarmarkalarda, shuningdek, Markaziy Osiyo va Janubiy Koreyada tashkil etiladigan ishbilarmonlik tadbirlaridagi ishtirokini qoʻllab-quvvatlash.
Muloqot davomida, shuningdek, “B2B” formatidagi muzokaralar, kooperatsion birjalar hamda barcha olti davlat tadbirkorlarini birlashtirish maqsadida “Koreya – Markaziy Osiyo koʻp hamkorlik” biznes forumini tashkil etish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi.
Videokonferensaloqa yakunida “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo ishbilarmonlik kengashi”ni tashkil etish boʻyicha oʻzaro hamkorlik memorandumi imzolandi.

2020-06-30 | Economics
The Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan hosted a signing ceremony of the Memorandum of Cooperation on establishment of Korea – Central Asia Business Council.
The memorandum was signed between the chambers of commerce and industry of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan, as well as Korea – Central Asia Cooperation Forum Secretariat and the Korea International Trade Association.
At the meeting, the parties discussed the issues of long-term practical cooperation between the Republic of Korea and Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, economic development, attracting advanced Korean experience to expand entrepreneurship, contributing to the opening of new joint ventures.
In order to effectively organize the activities of this council, to further expand the scope of cooperation in small and medium-sized business, the Uzbek side forwarded the following proposals:
resolving issues related to the establishment of cooperation between the arbitration centers of Central Asia and South Korea in order to quickly resolve disputes arising between the enterprises of our countries;
intensification of cooperation in tourism, production of joint tourism products and programs with leading travel companies, as well as the implementation of infrastructure projects in tourism;
organization of mutual visits of representatives of the business community, supporting the participation of companies and entrepreneurs in international industry exhibitions, fairs, as well as business events organized in Central Asia and South Korea.
During the conversation, the issue of organizing a business forum on cooperation between Korea and Central Asia was discussed in detail in order to conduct B2B meetings, cooperation exchanges and interaction between entrepreneurs from all six countries.
Following the videoconference, a Memorandum of Cooperation was signed on establishment of Korea – Central Asia Business Council.