Shavkat Mirziyoyev: Toʻgʻri gapni gapirgan odam – islohotlarga xayrixoh
Namangan shahrida viloyat va tumanlar hokimlari, soha va tarmoqlar rahbarlari, jamoatchilik vakillari, tadbirkorlar, yoshlar ishtirokida yigʻilish boʻlib oʻtmoqda.
Yigʻilishda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etyapti.
– Keyingi paytlarda anʼanaga aylanganidek, bir-birimiz bilan ochiqcha gaplashib, muammolarni mahallalardan boshlab tumanlar miqyosida oʻrtaga tashlasak, shu asosda bir yilga reja qilib olsak, oʻylaymanki, ushbu yigʻilishimizdan koʻzlangan natijaga erishamiz. Eng katta maqsad-muddaomiz – odamlarni rozi qilish. Shu bois bugun viloyat faollari, har bir tuman mutasaddilari oʻzlarining takliflarini berishi kerak. Kelgusi yilga qanday rejalar qilamiz, qanday imkoniyatlarimiz bor, bugun shularni gaplashamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz joylarda yutuqlar borligini, oʻzgarishlar boʻlayotganini, lekin bular hali bizning olgan marralarimizga mos emasligini taʼkidladi.
– Toʻgʻri gapni gapirgan odam – islohotlarga xayrixoh. Achchiq gaplardan toʻgʻri xulosalar chiqarib yoʻlimizni topib olishga harakat qilsak, eng katta marramiz shu boʻladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yigʻilishda eskicha tushunchada qolib ketgan rahbarlar yoʻq emasligi qayd etildi. Pandemiya sharoitida yuzaga kelgan inqiroz paytida iqtisodiyotni tiklash juda ogʻir masala ekani, bu joylardagi ijro organlari mutasaddilaridan katta masʼuliyat talab qilishi taʼkidlandi. Namangan viloyatini rivojlantirish boʻyicha eng maqbul yoʻlni topib, iqtisodiyotni yurgizish, ish oʻrinlari yaratib, aholining bandligini taʼminlash eng katta masala boʻlib qolayotgani aytib oʻtildi.
Uchrashuvda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, soha va tarmoqlarda yangi loyihalarni amalga oshirish, investitsiyalarni jalb qilish, kambagʻallikni qisqartirish yuzasidan vazifalar belgilandi.

Шавкат Мирзиёев: Кто говорит правду, тот сочувствует реформам
В городе Намангане проходит совещание с участием хокимов области и районов, руководителей сфер и отраслей, представителей общественности, предпринимателей и молодежи.
В совещании принимает участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Думаю, мы добьемся желаемого результата от этого совещания, если будем говорить друг с другом открыто, как это стало традицией в последнее время и поднимем вопросы на всех уровнях - от махаллей до районов. Наша самая большая цель - сделать жизнь людей благополучной. Именно поэтому сегодня актив области, должностные лица от каждого района должны представить свои предложения. Мы сегодня поговорим о наших планах на следующий год, о том, какие у нас есть возможности, - сказал глава государства.
Президент отметил, что на местах достигнуты определенные достижения и изменения, но они еще не соответствуют целям, которые мы поставили перед собой.
- Кто говорит правду, тот сочувствует реформам. Найти свой путь, сделав правильные выводы из критики - вот самое большое подспорье для нас, - заявил Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что все еще есть руководители, не способные отказаться от устаревшего стиля работы. Подчеркнуто, что восстановление экономики в условиях кризиса, вызванного пандемией, является очень сложной задачей, которая требует большой ответственности от должностных лиц исполнительных органов на местах. Отмечено, что актуальными остаются вопросы поиска оптимальных путей развития Наманганской области, перезапуска экономики, создания рабочих мест и обеспечения занятости.
На совещании определены задачи по социально-экономическому развитию региона, реализации новых проектов в сферах и отраслях, привлечению инвестиций, снижению уровня бедности.