Milliy matbuot markazida pandemiya davrida uy-joy qurish va tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanish uchun yer uchastkalarini olish tartibi masalalariga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda mutaxassislar sohada amalga oshirilayotgan ishlar, aholiga yaratilayotgan qulayliklar boʻyicha atroflicha maʼlumot berdi.
Pandemiya va oʻrnatilgan karantin cheklovlari tadbirkorlar va aholining elektron davlat xizmatlaridan koʻproq foydalanishiga turtki boʻldi. Tahlillarga koʻra, joriy yilning 4 oyi davomida foydalanilgan davlat xizmatlari oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 15,5 foizga ortgan. Shu qatorda, yer uchastkalarni tadbirkorlik maqsadlari uchun ajratish sohasi ham bundan chetda qolmadi.
Hozirgi kunda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 20-dekabrdagi qarori bilan tasdiqlangan Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun yer uchastkalarini elektron onlayn-auksion orqali berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga muvofiq, qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan boʻsh turgan yer uchastkalari tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun doimiy foydalanishga berilmoqda.
Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyati uchun boʻsh yer uchastkalarini ajratish boʻyicha Davergeodezkadastr qoʻmitasi tomonidan joriy etilgan “YER ELEKTRON”, “E-KADASTR.UZ”, “E-IJRO AUKSION” axborot tizimlari orqali 2020-yil yanvar-mart oylarida 7 ming 79 ta boʻsh yer uchastkasi xatlovdan oʻtkazilib, 1 ming 410 ta yer uchastkasi auksion savdolariga qoʻyilgan. Shundan 19 tasi sotilgan. Ushbu savdodan tushgan tushum 1,9 milliard soʻmni tashkil etadi.
Karantin davri, yaʼni 2020-yilning aprel-iyun oylarida 5 ming 674 boʻsh yer uchastkasi xatlovdan oʻtkazildi. 3 ming 742 ta yer uchastkasi auksion savdolariga qoʻyilib, 901 tasi sotildi. Oʻz navbatida, mazkur savdodan tushgan tushum 15,4 milliard soʻmni tashkil etadi. Shuningdek, ushbu davrda E-KADASTR.UZ portaliga jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan 1 ming 473 ta yer uchastkasini onlayn-auksionga qoʻyish boʻyicha takliflar berilib, ularning 660 tasi fuqarolar tomonidan tanlangan yerlardir. E-IJRO AUKSIONda sotib olingan yerlarning 91 foizi jismoniy shaxslarga toʻgʻri keladi. Qolgani yuridik shaxslar tomonidan sotib olingan.
Bu turdagi auksion orqali yer-mulk sotib olishning qulayligi, ortiqcha toʻsiqlar yoʻqligi va vaqt ketmasligi aholiga maʼqul boʻlmoqda.
Tadbirda bu borada aholining huquqiy ongini oshirish maqsadida qoʻmita tomonidan turli ijtimoiy videoroliklar, infografik materiallar tayyorlab borilayotgani aytib oʻtildi. Kadastr sohasida olib borilayotgan islohotlar keng ommaga yoritilsa, kelib chiqayotgan korrupsion holatlarni kamayishiga sezilarli taʼsir koʻrsatishi qayd etildi.

Становится актуальным приобретение земли и имущества посредством электронных торгов
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная вопросам приобретения земельных участков для строительства жилья и осуществления предпринимательской деятельности в период пандемии.
На мероприятии, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, специалисты представили подробную информацию о проводимой в сфере работе, создаваемых для населения удобствах.
Пандемия и введенные карантинные ограничения способствовали более широкому использованию предпринимателями и населением электронных государственных услуг. Согласно анализам, за 4 месяца текущего года объем использованных государственных услуг увеличился на 15,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Не стала исключением и услуга по выделению земельных участков для предпринимательства.
На сегодняшний день согласно Положению о порядке предоставления земельных участков посредством электронного онлайн-аукциона в постоянное пользование или в собственность для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 декабря 2019 года, свободные земельные участки несельскохозяйственного назначения предоставляются в постоянное пользование для вышеуказанных целей.
В январе-марте текущего года через информационные системы “YER ELEKTRON”, “E-KADASTR.UZ”, “E-IJRO AUKSION”, внедренные Госкомземгеодезкадастра в целях предоставления свободных земельных участков для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности, проведена инвентаризация 7 тысяч 79 свободных земельных участков, 1 тысяча 410 участков были выставлены на аукцион, 19 из них проданы. Доходы от этой торговли составили 1,9 миллиарда сумов.
В период карантина, то есть в апреле-июне текущего года, проведена инвентаризация 5 тысяч 674 свободных земельных участков. 3 тысячи 742 земельных участка были выставлены на аукцион, 901 из них продан. Доходы от торгов составили 15,4 миллиарда сумов. Кроме того, за этот период на портал "E-KADASTR.UZ" поступили предложения от физических и юридических лиц о выставлении на онлайн-аукцион 1 тысячи 473 земельных участков. 91 процент земельных участков, приобретенных через "E-IJRO AUKSION", приходится на долю физических лиц, остальная часть – на долю юридических лиц.
Населению приходятся по душе удобство, отсутствие лишних преград и экономия времени при приобретении земли и имущества через онлайн-аукцион.
На мероприятии отмечалось, что в целях повышения правовой грамотности населения в этом направлении комитетом готовятся различные социальные видеоролики, инфографические материалы. Подчеркивалось, что широкое освещение среди общественности проводимых в сфере кадастра реформ значительно повлияет на сокращение коррупции.