Xizmat koʻrsatish sohasiga 1 trillion soʻmdan ziyod kredit resurslari ajratiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-iyun kuni xizmat koʻrsatish va ichki turizm sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari koronavirus bilan bogʻliq vaziyatga toʻxtalib, oxirgi paytda yurtimizda bu kasallikka chalinganlar soni oshgani, eng yomoni, aholi oʻrtasida ham koʻplab roʻy berayotganiga eʼtibor qaratdi.
Jumladan, Toshkent shahrida soʻnggi ikki haftada kasallangan 551 nafar fuqarodan 482 tasi aynan aholi orasidan aniqlangan. 57 holatda virusni yuqtirish manbai nomaʼlum qolayotgani afsuslanarli. Toshkent, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida ham shunday xavotirli holat kuzatilmoqda.
– Bularning barchasi koronavirus bilan bogʻliq vaziyat tobora murakkab tus olayotganini koʻrsatib turibdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bugun pandemiyaga qarshi kurashishda hushyorlik va masʼuliyatni oʻn karra oshiradigan yangi bosqich boshlanmoqda, desak toʻgʻri boʻladi. Qanchalik qiyin boʻlmasin, bu bosqichda karantin qoidalariga qatʼiy amal qilishimiz shart. Har bir ishimizni ehtiyotkorlik bilan, oqibatini puxta oʻylab, nafaqat oʻzimiz, balki oilamiz va farzandlarimiz oldidagi masʼuliyatni chuqur his etib bajarishimiz kerak. Aks holda, barcha saʼy-harakatlarimiz yoʻqqa chiqishi hech gap emas. Ishonchim komil, ancha bilim va tajriba orttirgan, bagʻrikeng va matonatli xalqimiz bu bosqichdan ham, albatta, munosib oʻtadi.
Respublika maxsus komissiyasiga oʻz faoliyatini qayta boshlayotgan korxona va tashkilotlar, bozor va savdo majmualarida dezinfeksiya ishlari hamda sanitariya nazoratini kuchaytirish, ommaviy axborot vositalari orqali aholi va mehnat jamoalari orasida tushuntirish ishlarini kengaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Aholiga xizmat koʻrsatadigan, ular bilan bevosita muloqotda boʻladigan barcha muassasalar xodimlarini koronavirus boʻyicha muntazam testdan oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Xizmat koʻrsatish sohasi aholi bandligini taʼminlashda eng katta zaxiralardan biri hisoblanadi. Mamlakatimizda uning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 35 foizni tashkil etadi. Xalqaro mehnat tashkiloti tahlillariga koʻra, servis industriyasining 1 foizga oʻsishi kambagʻallar sonini 1,5 foizga qisqartiradi.
Yigʻilishda soha salohiyatidan toʻla foydalanilmayotgani taʼkidlandi. Joylarda maishiy uskunalarni taʼmirlash ustaxonalari, kimyoviy tozalash shoxobchalari, kompyuter dizaynerligi, buxgalteriya, reklama, pullik tibbiy xizmat kabi tadbirkorlik subyektlari kamligi koʻrsatib oʻtildi.
Bu xizmat koʻrsatish sohasida ish oʻrinlari yaratish boʻyicha juda katta imkoniyatlar borligidan dalolat beradi. Hisob-kitoblarga koʻra, mazkur yoʻnalishda kamida 160 ming qoʻshimcha ish oʻrni yaratish mumkin.
Masalan, hozirgi kunda Toshkent shahri, Buxoro, Navoiy va Toshkent viloyatlarida axborot texnologiyalari sohasida yiliga 50 ming dollar eksport qiladigan va Top Talent reytingining eng yuqori 3 foiziga kiradigan 21 ta yosh frilanser dasturchi bor.
Davlatimiz rahbari shunday iqtidorli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash, aholining zamonaviy xizmatlarni oʻrganishiga sharoit yaratish muhimligini taʼkidladi.
Bosh vazir oʻrinbosariga hokimlar bilan birga har bir tuman va shahar kesimida xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish topshirildi. Shu bilan birga, tarmoqni tartibga solish, undagi metodologiya va statistika maʼlumotlarini xalqaro standartlarga moslashtirish vazifasi qoʻyildi.
Sohani rivojlantirish moliyaviy koʻmaksiz boʻlmaydi. Shu bois Prezident Shavkat Mirziyoyev xizmat koʻrsatish loyihalari uchun Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 100 million dollar yoki 1 trillion soʻmdan ziyod kredit resurslari ajratish toʻgʻrisida qaror qabul qildi. Bu mablagʻlar ham davlat, ham xususiy banklar orqali ajratiladi va kredit stavkasi 15 foizdan oshmaydi.
Hududlar rahbarlari bu imkoniyatdan samarali foydalanib, xizmat koʻrsatish sohasida koʻp ish joyi yaratadigan va tez amalga oshiriladigan loyihalarni shakllantirishi zarurligi taʼkidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yilgi bitiruvchilarni oʻqish va ishga jalb etish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Joriy yilda 451 mingdan ziyod yoshlar maktablarni va 188 ming nafari kollejlarni tamomladi. Bu yil qabul qamrovi kengaygani natijasida ularning 103 ming nafari oliy taʼlim muassasalariga va 90 mingtasi kollej-texnikumlarga oʻqishga kirganda ham, boshqalarining bandligini taʼminlash zarur. Shuningdek, 71 ming nafar talaba oliy oʻquv yurtlarini bitirdi.
– Qaysi hokim bu masalada bosh qotirib, bitiruvchilar bilan shaxsan uchrashdi? Yosh oʻgʻil-qizlarimiz ertaga qayerga va kimga ish soʻrab murojaat qiladi? Hududda ular uchun ish oʻrinlari zaxirasi shakllantirilganmi? – deya savollar qoʻydi davlatimiz rahbari.
Masalan, Surxondaryo viloyatida qariyb 2 ming nafar talaba pedagogika yoʻnalishlarini bitirmoqda. Ayni paytda Sariosiyo, Oltinsoy va Uzun tumanlaridagi qishloq maktablarida oʻqituvchilar yetishmaydi. Viloyat hokimi va sektor rahbarlari shu bitiruvchilar bilan uchrashib, ularni ishga yoʻnaltirishga yordam berishi kerakligi taʼkidlandi. Bosh vazir oʻrinbosarlariga olis hududlarga ishga boradigan yosh mutaxassislarni ragʻbatlantirish, ular uchun boshlangʻich yordam puli va uy-joy ajratish tizimini joriy etish boʻyicha topshiriq berildi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga Qoraqalpogʻiston Respublikasi va barcha viloyatlarda “Ishga marhamat” mono-markazlari tashkil etish, yoshlarni kasbga va tadbirkorlik asoslariga oʻrgatish maskanlari hamda mahalla guzarlarida oʻquv kurslari ochish vazifasi qoʻyildi.
Maʼlumki, 8-iyun kuni Oʻzbekiston Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyati va oʻzini oʻzi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar shugʻullanishi mumkin boʻlgan faoliyat turlari 24 tadan 67 taga oshirilib, ruxsat olish talablari va soliq toʻlovlari deyarli bekor qilindi. Bu bandlikni taʼminlash borasida katta resurs ekani taʼkidlab oʻtildi.
Markaziy bankka oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar uchun oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 300 milliard soʻm kredit mablagʻlari ajratish, Moliya vazirligiga tadbirkorlikni boshlayotgan ishsiz fuqaroga 3 oy mobaynida bino-inshootning ijara toʻlovi uchun subsidiya berish tizimini joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda ichki turizmni rivojlantirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
Hisob-kitoblarga koʻra, bu sohada 200 mingdan ziyod aholini ish bilan taʼminlash mumkin. Shuningdek, turizmga xizmat qiluvchi umumiy ovqatlanish, transport, chakana savdo kabi yoʻldosh tarmoqlarda yana koʻplab ish joylari tashkil etiladi.
Buning uchun har bir hududda imkoniyat ham, sayohatchilar diqqatiga sazovor joylar ham yetarli ekani qayd etildi. Misol uchun, Yangiqoʻrgʻon tumanida 16 ta dam olish maskanini tiklash hisobiga 1 ming 500 nafar aholini, Boʻstonliqda 10 ming oʻringa moʻljallangan koʻchma dam olish maskanlari tashkil etish orqali 8 mingga yaqin kishini ish bilan taʼminlash mumkin.
Qolaversa, Oʻzbekistonning qadimiy shaharlaridagi sayyohlik imkoniyatlaridan ham toʻla foydalanilmayapti. Xalq orasida ularni bilmaydiganlar, koʻrmaganlar hali koʻp.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga vazirlik, idoralar va hokimliklar bilan birga yangi ichki turizm marshrutlari ochish, koʻchma dam olish maskanlarini koʻpaytirish, tibbiyot va sogʻlomlashtirish turizmini taraqqiy ettirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Hokimlar va sektor rahbarlariga sayyohlar boradigan barcha obyektlar, mehmonxona va ovqatlanish shoxobchalarida karantin qoidalariga qatʼiy amal qilinishini taʼminlash yuklatildi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir oʻrinbosarlari, soha mutasaddilari va hokimlar hisobot berdi.
Yigʻilishda tegishli rahbarlar jam boʻlganidan foydalanib, gʻalla hosili oʻrim-yigʻimiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Bahor oylarida yogʻingarchilik yaxshi boʻlgani, pandemiya sharoitiga qaramay moddiy-texnika resurslari, mineral oʻgʻitlar qoʻshimchasi bilan yetkazib berilgani uchun moʻl hosil yetishtirilgani qayd etildi.
Oʻrim-yigʻimni har yilgiga nisbatan ertaroq yakunlash uchun barcha imkoniyatlar borligi, buning uchun ishni toʻgʻri tashkil qilib, hosilni qisqa muddatda uyushqoqlik bilan yigʻishtirib olish zarurligi taʼkidlandi. Shuningdek, gʻalla oʻrilgan maydonlarni peshma-pesh shudgorlab, takroriy ekinlar ekish boʻyicha topshiriqlar berildi.

На проекты в сфере услуг будет выделено более 1 триллиона сумов кредитных ресурсов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 16 июня состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития сферы услуг и внутреннего туризма.
В начале мероприятия глава государства отдельно остановился на эпидемиологической ситуации в стране и обратил внимание на тот факт, что за последнее время число заразившихся коронавирусом заметно возросло, более того, множество случаев выявляется среди населения.
В частности, за последние две недели в городе Ташкенте 482 из 551 случая заражения обнаружено именно среди населения. Вызывает сожаление, что в 57 случаях источник инфекции остается неизвестным. Такая тревожная картина наблюдается также в Ташкентской, Навоийской и Кашкадарьинской областях.
– Все это говорит о том, что ситуация по коронавирусу приобретает все более сложный характер, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Настал момент значительного усиления бдительности и ответственности в борьбе с пандемией. На данном этапе мы обязаны строго следовать правилам карантина, как бы это сложно ни было. Каждый из нас должен выполнять свою работу осторожно, тщательно обдумав последствия, глубоко осознавая ответственность не только перед самим собой, но и перед семьей, детьми. Иначе все наши усилия сойдут на нет. Я уверен, что наш великодушный и отважный народ, приобретший немало знаний и опыта за это время, достойно преодолеет и этот этап.
Республиканской спецкомиссии даны указания по усилению дезинфекционных работ и санитарного контроля на предприятиях и рынках, в торговых комплексах и организациях, возобновляющих деятельность, расширению разъяснительной работы среди населения через средства массовой информации, а также в трудовых коллективах. Подчеркнута важность регулярного тестирования среди работников всех учреждений, оказывающих услуги и деятельность которых предполагает непосредственый контакт с населением.
Сфера услуг является одним из основных источников занятости как в городах, так и в сельской местности. Ее доля в валовом внутреннем продукте нашей страны составляет 35 процентов. По оценке Международной организации труда, прирост индустрии услуг на 1 процент позволит сократить число бедных на 1,5 процента.
На совещании отмечалось, что возможности сферы услуг в Узбекистане не используются в полной мере. Указано, что на местах недостаточно развиты такие услуги, как ремонт бытовой техники, химическая чистка, компьютерный дизайн, бухгалтерия, реклама, платное медицинское обслуживание.
Это свидетельствует о наличии огромного потенциала в сфере услуг. По подсчетам, в данном секторе экономики может быть создано дополнительно не менее 160 тысяч рабочих мест.
Так, в настоящее время в городе Ташкенте, Бухарской, Навоийской и столичной областях работает 21 молодой программист-фрилансер. Эти специалисты за год экспортируют услуги на 50 тысяч долларов и входят в топ 3 процента рейтинга Top Talent.
Глава государства отметил важность поддержки такой талантливой молодежи, создания условий для обучения населения оказанию современных услуг.
Заместителю Премьер-министра поручено разработать совместно с хокимами программу развития сектора услуг в каждом районе и городе. Вместе с тем поставлена задача упорядочить данную сферу, привести ее методологию и статистику в соответствие с международными стандартами.
Развитие сферы невозможно без финансовой поддержки. По этой причине Президент Узбекистана подписал постановление, предусматривающее выделение из Фонда реконструкции и развития более 100 миллионов долларов или более 1 триллиона сумов кредитных ресурсов на проекты в сфере услуг. Эти средства будут выделяться как через государственные, так и частные банки со ставкой не более 15 процентов.
Подчеркнуто, что руководители регионов должны эффективно воспользоваться этой возможностью и сформировать конкретные проекты, которые позволят в максимально короткие сроки создать больше рабочих мест в сфере услуг.
Президент Шавкат Мирзиёев уделил особое внимание вопросам обучения и трудоустройства выпускников.
В нынешнем году школы закончили более 451 тысячи, колледжи – 188 тысяч юношей и девушек. Даже если учесть увеличение квот приема в этом году, в высшие учебные заведения смогут поступить 103 тысячи, в колледжи-техникумы – 90 тысяч из них. Поэтому необходимо позаботиться о трудоустройстве остальной молодежи. Кроме того, в этом году 71 тысяча студентов заканчивает вузы.
- Который из хокимов ломает голову над этой проблемой, кто лично встретился с выпускниками? Куда и к кому наши юноши и девушки обратятся завтра с просьбой о трудоустройстве? Сформирован ли в регионе резерв рабочих мест для них? - поставил вопрос глава государства.
Так, в Сурхандарьинской области около 2 тысяч студентов заканчивают педагогические направления. В настоящее время ощущается нехватка учителей в сельских школах Сарыасийского, Алтынсайского и Узунского районов. Подчеркнуто, что хоким области и руководители секторов должны встретиться с этими выпускниками и помочь им в трудоустройстве. Заместителям Премьер-министра поручено стимулировать молодых специалистов, решивших работать в отдаленных районах, внедрить систему обеспечения их первичной материальной помощью и жильем.
Министерству занятости и трудовых отношений поручено создать моноцентры «Ишга мархамат» в Каракалпакстане и во всех областях, открыть для молодежи учебные центры по профессиям и основам предпринимательства, а также учебные курсы в махаллинских гузарах.
Как известно, 8 июня Президент Узбекистана подписал постановление «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости». Согласно документу, виды деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица, увеличены с 24 до 67, сведены к минимуму требования к получению разрешений и налоги. Отмечалось, что это огромный резерв для обеспечения занятости.
Центральному банку поручено выделить в рамках программ семейного предпринимательства 300 миллиардов сумов кредитных ресурсов для самозанятых лиц, а Министерству финансов - ввести систему субсидий безработным гражданам, начинающим предпринимательскую деятельность, для покрытия их затрат, связанных с арендой зданий и сооружений сроком на 3 месяца.
На совещании также обсуждены вопросы развития внутреннего туризма.
Подсчеты показали возможность обеспечения занятости более 200 тысяч человек в этой сфере. Ожидается создание множества рабочих мест в смежных отраслях, таких как общественное питание, транспорт, розничная торговля.
Отмечалось, что в каждом регионе имеется много возможностей для этого, в том числе туристических достопримечательностей. К примеру, в Янгикурганском районе Наманганской области путем восстановления 16 санаториев могут быть обеспечены работой 1,5 тысячи человек, около 8 тысяч могут быть трудоустроены в Бостанлыкском районе Ташкентской области путем создания туристических баз с использованием легких конструкций. Более того, не в полной мере используются туристические возможности в древних городах страны. Многим соотечественникам еще не довелось посетить их.
Государственному комитету по развитию туризма указано совместно с министерствами, ведомствами и хокимиятами открыть новые маршруты внутреннего туризма, увеличить количество турбаз легкой конструкции, развивать медицинский и оздоровительный туризм. Хокимам и руководителям секторов поручено обеспечить строгое соблюдение карантинных правил на всех объектах туристского посещения, в отелях и ресторанах.
Заместители Премьер-министра, ответственные лица сферы и хокимы представили информацию по обсужденным на видеоселекторном совещании вопросам.
Пользуясь присутствием на совещании соответствующих руководителей, состоялось обсуждение вопросов уборки урожая зерна.
Отмечалось, что благодаря обильным осадкам весной и поставкам достаточного объема материально-технических ресурсов и минеральных удобрений удалось получить богатый урожай зерна несмотря на условия пандемии.
Указано на наличие всех возможностей для завершения уборочного сезона раньше обычного срока, для чего необходимо правильно организовать работу. Даны поручения по последовательной вспашке полей и посадке повторных культур.