Olmazor tumani boʻyicha istiqbolli rejalar belgilab olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev mutasaddi rahbarlar ishtirokida Olmazor tumani faollari, nuroniylar bilan uchrashuv oʻtkazdi.
- Oxirgi uch yilda Olmazorga toʻrtinchi marta kelyapmiz. Tumanda oʻzgarish boʻlyaptimi, odamlar manfaat koʻryaptimi, nima muammolar bor, degan savollar meni qiynaydi. Bugun natijalarni tahlil qilib, sizlar bilan bamaslahat yangi yoʻnalishlar va rejalarni belgilab olishimiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Tumanda kambagʻallikni qisqartirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirib, yangi ish oʻrinlari tashkil etish, aholining turmush sharoitlarini yaxshilash masalalari muhokama qilindi.
Uyma-uy yurish orqali Olmazorda 3 ming 23 ta yordamga muhtoj oila borligi aniqlangan. Shundan 568 oila aʼzosi ishga joylashtirilib, yordamga muhtojlar toifasidan chiqarildi. Bosh vazir oʻrinbosari qolgan 2 ming 455 oilani yil oxirigacha kambagʻallikdan olib chiqish boʻyicha hisobot berdi.
Joriy yilda qiymati 3 trillion soʻm boʻlgan 48 ta investitsiya loyihasi ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bosh vazir oʻrinbosari toʻliq ishlatilmayotgan 12 ta davlat obyekti va ilgari xususiylashtirilib, hozir boʻsh turgan 97 ta bino va yer maydonlari negizida yangi korxonalarni tashkil etish boʻyicha loyiha takliflarini taqdimot qildi.
Davlatimiz rahbari yangi loyihalar uchun imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida Toshkent tumanining Olmazorga yaqin hududidan 200 gektar yer ajratib, yangi sanoat zonasi barpo etishni taklif qildi. U yerda tashkil etiladigan korxonalarda kamida 60 mingta yangi ish oʻrni yaratish mumkin boʻladi.
“Chorsu bozori”, Zarqaynar, Sagʻbon, Sebzor, Qorasaroy, Goʻzalbogʻ va boshqa koʻcha-mahallalarda, jami 482 gektar maydonda zamonaviy turistik, savdo va dam olish maskani – “ochiq osmon ostidagi muzey” barpo etiladi. Bu yerda hunarmandchilik doʻkonlari va rastalari, choyxona va mehmonxonalar, kichik muzeylar tashkil etiladi.
“Agregat” zavodini Chirchiqqa koʻchirgan holda, uning hududida Olmazor aholisi uchun 12-14-16 qavatli arzon uylar qurish, Toshkent tumanida Olmazorga yaqin hududda 260 gektar yerda 150 ming aholiga moʻljallangan yoʻldosh shaharcha barpo etish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Обсуждено перспективное развитие Алмазарского района
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с активом Алмазарского района, в которой также приняли участие ответственные руководители и представители старшего поколения.
- Это наш четвертый приезд в Алмазар за последние три года. Есть ли изменения в районе, меняется ли жизнь людей в лучшую сторону - меня беспокоят эти вопросы. Сегодня мы должны проанализировать результаты, посоветоваться с вами и определить новые направления и планы, - отметил глава государства.
Обсуждены вопросы сокращения бедности, реализации инвестиционных проектов, создания новых рабочих мест, улучшения условий жизни населения.
В результате подворного обхода в Алмазаре выявлено 3 023 нуждающихся семьи. Члены 568 таких семей были трудоустроены и выведены из категории малоимущих.
На встрече заместитель Премьер-министра представил отчет о предстоящей работе по выведению из бедности оставшихся 2455 семей до конца года.
В текущем году планируется запустить 48 инвестиционных проектов на сумму 3 триллиона сумов. Представлены проектные предложения по созданию новых предприятий на базе 12 неиспользуемых государственных объектов и 97 ранее приватизированных и пустующих зданий и земельных участков.
В целях задействования резервов для новых проектов глава государства предложил выделить 200 гектаров земли в Ташкентском районе на границе с Алмазарским районом и организовать новую промышленную зону. На будущих предприятиях промзоны можно будет создать не менее 60 тысяч новых рабочих мест.
На площади в 482 гектара, включая рынок Чорсу, улицы и махалли "Заркайнар", "Сагбон", "Себзор", "Карасарай", "Гузальбог" и другие, будет создано современное туристическое, коммерческое и развлекательное пространство - музей под открытым небом. Будут организованы ремесленные мастерские и лавки, чайханы, гостиницы, небольшие музеи.
Даны поручения по переносу завода "Агрегат" в Чирчик, строительству на его месте доступных домов в 12, 14, 16 этажей, а также созданию по соседству с Алмазарским районом города-спутника в Ташкентском районе на 150 тысяч жителей и площадью 260 гектаров.