Klinikalarni loyihalashtirishda xorijiy tajribani oʻrganish muhim
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmazor tumanidagi “NANO Medical Clinic” koʻp tarmoqli shifoxona faoliyati bilan tanishdi.
Bu zamonaviy klinika mamlakatimizda xususiy tibbiyotni rivojlantirish boʻyicha yaratilgan tizim natijalaridan biri. Oʻtgan yili dekabrda ishga tushirilgan terapevtik binoda maslahat poliklinikasi, 35 oʻrinli statsionar, yadro tibbiyoti, gemodializ va terapiya boʻlimlari, laboratoriya joylashgan. Ushbu kompleks chet el loyihasi asosida barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari bu qurilish loyihasiga alohida eʼtibor qaratdi. Har bir metr yerdan oqilona foydalanib, hamma jihatlar hisobga olingani, boshqa obyektlarni loyihalashtirishda buni oʻrganish kerakligini taʼkidladi.
Klinikada endokrinologiya, nevrologiya, kardiologiya, oftalmologiya, urologiya, otorinolaringologiya, ultratovush tashxisi, terapiya, fizioterapiya boʻyicha konservativ davolash yoʻlga qoʻyilgan. Shifo maskani raqamli rentgen, kompyuter tomografiyasi, suyak densitometri, yurak defibrillyatori kabi ilgʻor diagnostika uskunalari bilan jihozlangan. Bu yerda 15 nafar oliy toifali shifokor faoliyat olib bormoqda.
Muhim jihati, klinikada radionuklid tekshiruviga asoslangan yadro tibbiyoti va intervension radiologiya joriy qilingan. Bu turli endokrin va onkologik kasalliklarni aniqlash va davolashda katta samara beradi. Ushbu yoʻnalishlar Atom energetikasi boʻyicha xalqaro agentlik (MAGATE) nazoratida tashkil etilgan. Bundan tashqari, Germaniya, Turkiya, Rossiyadagi yetakchi tibbiy markazlar bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan.
Klinikada suyak toʻqimasining mineral zichligini aniqlashning diagnostik usuli ham muvaffaqiyatli qoʻllanilmoqda.
Bugungi kunda loyihaning ikkinchi bosqichi doirasida uch qavatli jarrohlik binosi qurilmoqda. Bu aholiga jahon standartlari darajasida tibbiy xizmat koʻrsatish va yana 60 ta yangi ish oʻrni tashkil etish imkonini beradi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga xususiy tibbiyot tizimida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-apreldagi “Sogʻliqni saqlash sohasida xususiy sektorni yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi hamda oʻsha yil 29-dekabrdagi “Xususiy tibbiyot tashkilotlarini yana-da rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha shart-sharoitlarni yaratish toʻgʻrisida”gi qarorlari bu boradagi imkoniyatlarni kengaytirdi.
Misol uchun, xususiy klinikalar shugʻullanishi mumkin boʻlgan ixtisosliklar 50 tadan 129 taga koʻpaytirildi. 2022-yil 1-yanvargacha soliq va bojxona toʻlovlari boʻyicha imtiyozlar berildi.
Natijada 2017-yilda xususiy tibbiyot muassasalari 3 ming 454 tani tashkil qilgan boʻlsa, joriy yil 1-iyun holatiga koʻra, 5 ming 612 taga yetgan. 11 mingdan ortiq ish oʻrni yaratilgan.
Hududlarda zamonaviy klinikalar tashkil etib, tibbiy xizmatlar boʻyicha raqobatni, pirovardida sifatni taʼminlash, aholi salomatligini mustahkamlash yuzasidan koʻrsatmalar berildi.

Важно изучать зарубежный опыт проектирования клиник
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного медицинского учреждения “NANO Medical Clinic” в Алмазарском районе Ташкента.
Эта современная клиника стала реальностью благодаря работе по развитию частного сектора медицины в нашей стране. В терапевтическом корпусе, открывшемся в декабре прошлого года, действуют консультационная поликлиника, стационар на 35 коек, отделения ядерной медицины, гемодиализа и терапии, а также лаборатория.
Проект, по которому была возведена клиника на основе зарубежного опыта, вызвал большой интерес у главы государства. Отметив, что в нем рационально использован каждый метр площади, учтены все аспекты, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость изучения данной практики при проектировании других объектов.
Клиника предлагает консервативное лечение в области эндокринологии, неврологии, кардиологии, офтальмологии, урологии, оториноларингологии, физиотерапии, а также предлагает такие диагностические услуги, как цифровая рентгенография, компьютерная томография, денситометрия. Здесь работают 15 врачей высшей категории.
Важно отметить, что в данном учреждении практикуют ядерную медицину и интервенционную радиологию, основанную на радионуклидном исследовании. Технология эффективно применяется для выявления и лечения различных эндокринных и онкологических заболеваний. Работа с ней организована под надзором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Кроме того, налажено сотрудничество с ведущими медицинскими центрами Германии, Турции и России.
В клинике успешно применяется и метод определения минеральной плотности костной ткани.
Сегодня в рамках второго этапа проекта строится трехэтажный хирургический корпус. Это обеспечит доступ к медицинским услугам мирового уровня и создаст 60 новых рабочих мест.
Здесь главе государства доложили о работе, проводимой в частном секторе здравоохранения.
Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора в сфере здравоохранения» от 1 апреля 2017 года и «О создании дополнительных условий для дальнейшего развития частных медицинских организаций» от 29 декабря того же года расширили возможности в этой области.
К примеру, количество специальностей, которые могут практиковать частные клиники, было увеличено с 50 до 129. Сроком до 1 января 2022 года им предоставлены налоговые и таможенные льготы.
В результате в 2017 году число частных медицинских учреждений составило 3454, а по состоянию на 1 июня текущего года достигло 5612. Создано более 11 тысяч рабочих мест.
Президент дал указания по организации современных клиник в регионах, тем самым усилению конкуренции в сфере медицинских услуг, что послужит повышению их качества и укреплению здоровья населения.