Klinikalarni loyihalashtirishda xorijiy tajribani oʻrganish muhim
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmazor tumanidagi “NANO Medical Clinic” koʻp tarmoqli shifoxona faoliyati bilan tanishdi.
Bu zamonaviy klinika mamlakatimizda xususiy tibbiyotni rivojlantirish boʻyicha yaratilgan tizim natijalaridan biri. Oʻtgan yili dekabrda ishga tushirilgan terapevtik binoda maslahat poliklinikasi, 35 oʻrinli statsionar, yadro tibbiyoti, gemodializ va terapiya boʻlimlari, laboratoriya joylashgan. Ushbu kompleks chet el loyihasi asosida barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari bu qurilish loyihasiga alohida eʼtibor qaratdi. Har bir metr yerdan oqilona foydalanib, hamma jihatlar hisobga olingani, boshqa obyektlarni loyihalashtirishda buni oʻrganish kerakligini taʼkidladi.
Klinikada endokrinologiya, nevrologiya, kardiologiya, oftalmologiya, urologiya, otorinolaringologiya, ultratovush tashxisi, terapiya, fizioterapiya boʻyicha konservativ davolash yoʻlga qoʻyilgan. Shifo maskani raqamli rentgen, kompyuter tomografiyasi, suyak densitometri, yurak defibrillyatori kabi ilgʻor diagnostika uskunalari bilan jihozlangan. Bu yerda 15 nafar oliy toifali shifokor faoliyat olib bormoqda.
Muhim jihati, klinikada radionuklid tekshiruviga asoslangan yadro tibbiyoti va intervension radiologiya joriy qilingan. Bu turli endokrin va onkologik kasalliklarni aniqlash va davolashda katta samara beradi. Ushbu yoʻnalishlar Atom energetikasi boʻyicha xalqaro agentlik (MAGATE) nazoratida tashkil etilgan. Bundan tashqari, Germaniya, Turkiya, Rossiyadagi yetakchi tibbiy markazlar bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan.
Klinikada suyak toʻqimasining mineral zichligini aniqlashning diagnostik usuli ham muvaffaqiyatli qoʻllanilmoqda.
Bugungi kunda loyihaning ikkinchi bosqichi doirasida uch qavatli jarrohlik binosi qurilmoqda. Bu aholiga jahon standartlari darajasida tibbiy xizmat koʻrsatish va yana 60 ta yangi ish oʻrni tashkil etish imkonini beradi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga xususiy tibbiyot tizimida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-apreldagi “Sogʻliqni saqlash sohasida xususiy sektorni yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi hamda oʻsha yil 29-dekabrdagi “Xususiy tibbiyot tashkilotlarini yana-da rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha shart-sharoitlarni yaratish toʻgʻrisida”gi qarorlari bu boradagi imkoniyatlarni kengaytirdi.
Misol uchun, xususiy klinikalar shugʻullanishi mumkin boʻlgan ixtisosliklar 50 tadan 129 taga koʻpaytirildi. 2022-yil 1-yanvargacha soliq va bojxona toʻlovlari boʻyicha imtiyozlar berildi.
Natijada 2017-yilda xususiy tibbiyot muassasalari 3 ming 454 tani tashkil qilgan boʻlsa, joriy yil 1-iyun holatiga koʻra, 5 ming 612 taga yetgan. 11 mingdan ortiq ish oʻrni yaratilgan.
Hududlarda zamonaviy klinikalar tashkil etib, tibbiy xizmatlar boʻyicha raqobatni, pirovardida sifatni taʼminlash, aholi salomatligini mustahkamlash yuzasidan koʻrsatmalar berildi.

It is important to study foreign experience in designing clinics
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with activities of NANO Medical Clinic in Tashkent’s Almazar district.
This modern clinic has become a reality thanks to the work on development of private sector of medicine in Uzbekistan. The therapeutic building, which opened in December last year, has a consulting polyclinic, a 35-bed hospital, departments of nuclear medicine, hemodialysis and therapy and a laboratory.
The project according to which the clinic was built based on foreign experience aroused great interest in the Head of the state. Noting that every square meter is used efficiently and all aspects are taken into account, President Shavkat Mirziyoyev emphasized the need for studying this practice while designing other facilities.
The clinic offers conservative treatment in endocrinology, neurology, cardiology, ophthalmology, urology, otorhinolaryngology, physiotherapy, as well as diagnostic services such as digital radiography, computed tomography and densitometry. 15 doctors of the highest category are working here.
It is important to note that this institution practices nuclear medicine and interventional radiology based on radionuclide research. The technology is effectively used for detection and treatment of various endocrine and cancer diseases. Work with it is organized under the supervision of the International Atomic Energy Agency (IAEA). In addition, cooperation with leading medical centers of Germany, Turkey and Russia has been established.
The clinic also successfully uses the method of determining mineral density of osseous tissue.
A three-storey surgical building is being built within the framework of the second stage of the project. This will provide access to world-class medical services and create 60 new jobs.
The Head of the state was informed about work carried out in the private health sector.
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for further development of private sector in healthcare” of April 1, 2017 and “On creating additional conditions for further development of private medical organizations” of December 29 of the same year expanded opportunities in this area.
For example, the number of specialties that private clinics can practice has been increased from 50 to 129. They have been granted tax and customs privileges until January 1, 2022.
As a result, in 2017, the number of private medical institutions amounted to 3454, and as of June 1 this year, it reached 5612. More than 11 thousand jobs were created.
The President gave instructions on organization of modern clinics in the regions, thereby increasing competition in medical services, which will serve to improve their quality and strengthen the health of the population.