Janubiy Koreya oliy taʼlim tajribasi oʻrganib chiqiladi
Mazkur taʼlim muassasasi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 23-avgustdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan. Bu yerda oʻqitish toʻlov-kontrakt asosida ilgʻor oʻquv rejalari va dasturlari boʻyicha oʻzbek, koreys va ingliz tillarida olib boriladi.
Universitet 4000 talabani qabul qilish imkoniyatiga ega. Tugayotgan oʻquv yilida birinchi kursda 720 nafar yigit-qiz taʼlim oldi. Koreya Respublikasidan 11 nafar tajribali pedagog jalb qilingan boʻlib, kelgusida 43 nafarga yetadi.
Joriy yilda mazkur xalqaro taʼlim dargohi uchun yangi bino qurildi. Buning uchun 10 million dollardan ziyod xorijiy investitsiya jalb etilgan.
Shavkat Mirziyoyev universitet rektori Pak Jun Xu va koreyalik oʻqituvchilar bilan suhbatlashdi. Oʻquv dasturi va mazmuni, yoshlarning fanlarni oʻzlashtirishi bilan qiziqdi.
Muassasada gumanitar hamda texnik-muhandislik yoʻnalishlarida taʼlim beriladi. Xususan, turizm menejmenti, maktabgacha taʼlim, menejment va kompyuterlashtirilgan buxgalteriya hisobi, koreys tili va adabiyoti fanlari oʻqitiladi. Shuningdek, mashinasozlik muhandisligi, kelajak avtomobilsozligi injiniringi, elektrotexnika va elektronika muhandisligi, arxitektura muhandisligi, kompyuter muhandisligi, energetika va kimyo muhandisligi boʻyicha malakali mutaxassislar tayyorlanadi.
- Bizda 1-kursda umumiy fanlar oʻqitilib, maktab dasturi qaytariladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Yoshlar bir yil umrini yoʻqotib, qiziqishi soʻnib ham qoladi. Rivojlangan davlatlarda bunday emas, birinchi yildan mutaxassislik fanlariga oʻtib, amaliyotga muhim oʻrin beriladi. Natijadagi farqni hayot koʻrsatib turibdi.
Mutasaddilarga Janubiy Koreya universitetlaridagi oʻquv dasturlari va soatlarini oʻrganib, mamlakatimiz oliy taʼlim tizimini qayta koʻrib chiqish, talabalarni amaliyotga maksimal yoʻnaltirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

The experience of South Korean higher education system to be studied
This educational institution was established in accordance with the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of August 23, 2019. Education is provided here on a fee and contract basis according to advanced curricula and programs in Uzbek, Korean and English.
The University is designed for 4 thousand students. 720 boys and girls graduated from the first course in the final academic year. 11 experienced teachers from South Korea have been invited, and in the future the number of Korean teachers will reach 43.
This year, a new building was built for this international education institution. More than $10 million of foreign investment was attracted for this purpose.
Shavkat Mirziyoyev spoke with the University's Rector, Park Joon Ho and Korean teachers. The President inquired about curriculum and content of education, students’ progress.
The University provides education in humanitarian and technical-engineering specialties. In particular, tourism management, pre-school education, management and computerized accounting, Korean language and literature are taught here. The institution also trains qualified specialists in mechanical, automotive, electrical and electronics engineering, architectural design, computer, energy and chemical engineering.
– At the first courses, students study general subjects, repeat school program, – said Shavkat Mirziyoyev. – Young people miss a year of their life, even lose interest in studying. The situation is different in developed countries, where the first year begins with the disciplines of specialty, and practice has an important place. The difference in the result is shown by life itself.
In this regard, officials have been instructed to review higher education system in Uzbekistan, having studied the curricula of South Korean universities, to orient students on the practical component.