Shavkat Mirziyoyev: Yoʻllarimizda piyodalar harakati, odamlarning halovati, salomatligi ustuvor boʻlishi kerak
2020-06-04 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-iyun kuni Toshkent shahrida yangi yoʻl va koʻprik loyihasi bilan tanishdi.
Oxirgi uch yilda Toshkent shahrining Sergeli tumanida 460 ta koʻp qavatli uy foydalanishga topshirildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi koʻchib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshdi.
Buning natijasida, tabiiyki, infratuzilma tarmoqlariga yuklama ham ortdi. Shu bois bu yerda qoʻshimcha muhandislik obyektlari, tumanni shaharning markaziy qismi bilan bogʻlovchi yoʻl va koʻpriklar qurilmoqda.
Xususan, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tomonidan qiymati 83 million dollar boʻlgan, 7 kilometr uzunlikdagi Sergeli yer usti metrosi va uning “Choshtepa”, “Toshkent xalqa yoʻli”, “Sergeli”, “Afrosiyob”, “Qipchoq”, “Chinor” bekatlari barpo etilmoqda.
Albatta, bu yoʻlovchilarga katta qulaylik yaratadi. Lekin, shu bilan birga, avtotransport harakatini ham inobatga olish zarur.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu masalaga doimiy eʼtibor qaratib kelmoqda. 29-may kuni Sergeli tumani faollari bilan oʻtgan uchrashuvda ham transport infratuzilmasini rivojlantirish choralari muhokama qilindi.
Oʻshanda Sergeli tumanini poytaxtimiz markazi bilan bogʻlovchi yoʻl va koʻprik loyihasi haqida maʼlumot berilgan edi. Davlatimiz rahbari bugun ushbu loyihani joyiga chiqib, atroflicha oʻrgandi.
Umumiy qiymati 280 milliard soʻmdan ziyod boʻlgan mazkur loyiha Toshkent shahar hokimligi bilan Turkiyaning “Kaloyn” kompaniyasi hamkorligida ishlab chiqilgan. Unga koʻra, Choʻponota koʻchasi va Kichik halqa yoʻli kesishmasida 583 metrlik yoʻl oʻtkazgich barpo etiladi. Bu chorrahadan Toshkent halqa avtomobil yoʻligacha yangi koʻcha qurilib, halqa yoʻli ostidan tunnel orqali oʻtkaziladi va Qipchoq koʻchasida qurilayotgan yangi koʻprikka tutashadi.
Jami 5,6 kilometrlik bu yoʻl soatiga 3 mingta transport vositasini oʻtkazish quvvatiga ega boʻladi.
Maʼlumki, hozirgi kunda Sergeli tumanidan shahar markaziga kelib-ketadigan avtomobillar asosan bitta yoʻl – Yangi Sergeli koʻchasi orqali harakatlanadi. Shu bois unda qatnov juda koʻp, yuklama katta. Ayniqsa, ertalab va kechga yaqin bu koʻcha tirband boʻlib qoladi. Ushbu yangi yoʻl va koʻpriklar qurilishi natijasida Sergeli tumaniga transport qatnovi tirbandligi 50 foizga, transport harakati vaqti 20-25 minutga kamayadi.
- Odamlarning har kunlik rejalariga, kayfiyatiga, sogʻligʻiga taʼsir qiladigan eng katta omil - transport taqsimoti. Yoʻllar qurib, tirbandlikni kamaytirishdan maqsad shahar aholisi va mehmonlarga qulaylik yaratishdir. Bu ishlarni bugun qilmasak, yildan yilga qiyinlashib boraveradi. Bugun qilsak, kelajakda xarajat kamayadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda Toshkent shahrining transport konsepsiyasi taqdimoti oʻtkazildi.
Bu konsepsiya geoinformatsion tizim orqali shahardagi transport va yoʻlovchilar oqimini tahlil qilish asosida ishlab chiqilgan. Undan maqsad, avvalo, xavfsizlik, qulaylik va iqtisodiy unumdorlikdir.
Masalan, yoʻl harakatini toʻgʻri tashkillashtirish natijasida yiliga 19 million dollarlik yoqilgʻi tejalishi, 129 million dollarlik taxminiy zararning oldi olinishi hisob-kitob qilingan. Yoki avtobuslar soni va yoʻnalishlarini optimallashtirish orqali yiliga 2,5 million dollar iqtisodiy samaraga erishish mumkin.
Konsepsiyada, shuningdek, avtomatik toʻlov tizimini rivojlantirish, avtomobil toʻxtash joylari va piyodalar oʻtish yoʻlaklarini koʻpaytirish kabi qator qulayliklar nazarda tutilgan.
Prezidentimiz piyodalar va velosipedlar harakatiga koʻproq sharoit yaratish zarurligini qayd etdi.
- Bizning yoʻllarda transport vositalariga koʻp ustuvorlik berilgan. Aslida piyodalar harakatini, odamlarning halovati, salomatligini birinchi oʻringa qoʻyish kerak, - deya taʼkidladi Shavkat Mirziyoyev.
Transport konsepsiyasini Toshkent shahrining bitta tumanida aprobatsiya qilish, keyinchalik butun poytaxtimiz va boshqa shaharlarda joriy qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu yerda Yakkasaroy tumanida koʻp qavatli savdo kompleksi, mehmonxona va turar joy qurish boʻyicha investitsiya loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.

Движение пешеходов, спокойствие и здоровье людей на наших дорогах должны быть приоритетом
Президент Шавкат Мирзиёев 4 июня ознакомился с проектом новой улицы и путепровода в Яккасарайском районе города Ташкента.
В последние три года в Сергелийском районе было сдано в эксплуатацию 460 многоэтажных домов. За это время сюда переехали более 100 тысяч человек, и население района перевалило за 276 тысяч.
В результате естественно возросла нагрузка на инфраструктуру. В связи с этим сейчас здесь возводятся дополнительные инженерные сооружения, дороги и мосты, связывающие район с центральной частью города.
В частности, АО "Узбекистон темир йуллари" строится Сергелийское надземное метро на 83 миллиона долларов и протяженностью 7 километров со станциями "Чоштепа", "Тошкент халка йули", "Сергели", "Афросиёб", "Кипчок" и "Чинор".
Конечно, это создаст большие удобства для пассажиров. Но в то же время необходимо учитывать и нужды автовладельцев.
Президент Шавкат Мирзиёев уделяет этому вопросу постоянное внимание. Развитие транспортной инфраструктуры было обсуждено и на встрече с активом Сергелийского района 29 мая.
Тогда была предоставлена информация о проектах дороги и моста, которые соединят Сергелийский район с центром столицы. Сегодня глава государства ознакомился с проектами непосредственно на месте их реализации.
Проект стоимостью более 280 миллиардов сумов был разработан в сотрудничестве с хокимиятом города Ташкента и турецкой компанией "Kaloyn". Согласно ему, на пересечении улицы Чупонота и Малой кольцевой дороги будет сооружен путепровод длиной 583 метра. С этого перекрестка до Ташкентской кольцевой дороги будет построена новая улица, которая продолжится тоннелем под кольцевой дорогой и соединится с новым мостом, строящимся на улице Кипчок.
Новая улица общей протяженностью 5,6 километра будет способна пропускать 3 тысячи транспортных средств в час.
Как известно, сегодня автомобили, прибывающие в Сергелийский район из основной части города и обратно, во многом пользуются одной дорогой – улицей Янги Сергели. В связи с этим здесь постоянно возникают пробки, интенсивность движения очень велика. Эта артерия особенно перегружена утром и вечером. Поэтому в результате строительства новой дороги и путепровода автомобильный трафик в сторону Сергелийского района снизится на 50 процентов, время в пути сократится на 20-25 минут.
- Самый важный фактор, влияющий на повседневные планы людей, их настроение, здоровье - правильная организация транспорта. Цель строительства дорог и уменьшения пробок - создание удобств для жителей и гостей города. Если мы не будем заниматься этим сегодня, с каждым годом будет все труднее. Сделаем это сегодня, и в будущем будет меньше расходов, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Вниманию главы государства представлена Транспортная концепция Ташкента.
Концепция разработана на основе анализа транспортных потоков в городе через геоинформационную систему. Ее целью являются прежде всего обеспечение безопасности, удобства и экономичности транспортной системы столицы.
К примеру, правильное управление движением позволит экономить топливо на 19 миллионов долларов в год и предотвращать потенциальный вред, оцениваемый в 129 миллионов долларов. За счет оптимизации количества и маршрутов автобусов можно достичь экономического эффекта в 2,5 миллиона долларов в год.
Концепция также предусматривает множество удобств, таких как развитие системы автоматических платежей, расширение числа парковок и пешеходных переходов.
Президент подчеркнул необходимость создания дополнительных условий для движения пешеходов и велосипедов.
- На наших дорогах транспорту отдается излишний приоритет. Хотя движение пешеходов, спокойствие и здоровье людей должны быть на первом месте, - сказал глава государства.
Дано указание апробировать Транспортную концепцию в одном из районов Ташкента и в дальнейшем внедрить ее по всей столице и в других городах.
Cостоялась также презентация инвестиционных проектов, предусматривающих строительство многоэтажных торговых комплексов, гостиниц и домов в Яккасарайском районе.