Shavkat Mirziyoyev: Yoʻllarimizda piyodalar harakati, odamlarning halovati, salomatligi ustuvor boʻlishi kerak
2020-06-04 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-iyun kuni Toshkent shahrida yangi yoʻl va koʻprik loyihasi bilan tanishdi.
Oxirgi uch yilda Toshkent shahrining Sergeli tumanida 460 ta koʻp qavatli uy foydalanishga topshirildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi koʻchib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshdi.
Buning natijasida, tabiiyki, infratuzilma tarmoqlariga yuklama ham ortdi. Shu bois bu yerda qoʻshimcha muhandislik obyektlari, tumanni shaharning markaziy qismi bilan bogʻlovchi yoʻl va koʻpriklar qurilmoqda.
Xususan, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tomonidan qiymati 83 million dollar boʻlgan, 7 kilometr uzunlikdagi Sergeli yer usti metrosi va uning “Choshtepa”, “Toshkent xalqa yoʻli”, “Sergeli”, “Afrosiyob”, “Qipchoq”, “Chinor” bekatlari barpo etilmoqda.
Albatta, bu yoʻlovchilarga katta qulaylik yaratadi. Lekin, shu bilan birga, avtotransport harakatini ham inobatga olish zarur.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu masalaga doimiy eʼtibor qaratib kelmoqda. 29-may kuni Sergeli tumani faollari bilan oʻtgan uchrashuvda ham transport infratuzilmasini rivojlantirish choralari muhokama qilindi.
Oʻshanda Sergeli tumanini poytaxtimiz markazi bilan bogʻlovchi yoʻl va koʻprik loyihasi haqida maʼlumot berilgan edi. Davlatimiz rahbari bugun ushbu loyihani joyiga chiqib, atroflicha oʻrgandi.
Umumiy qiymati 280 milliard soʻmdan ziyod boʻlgan mazkur loyiha Toshkent shahar hokimligi bilan Turkiyaning “Kaloyn” kompaniyasi hamkorligida ishlab chiqilgan. Unga koʻra, Choʻponota koʻchasi va Kichik halqa yoʻli kesishmasida 583 metrlik yoʻl oʻtkazgich barpo etiladi. Bu chorrahadan Toshkent halqa avtomobil yoʻligacha yangi koʻcha qurilib, halqa yoʻli ostidan tunnel orqali oʻtkaziladi va Qipchoq koʻchasida qurilayotgan yangi koʻprikka tutashadi.
Jami 5,6 kilometrlik bu yoʻl soatiga 3 mingta transport vositasini oʻtkazish quvvatiga ega boʻladi.
Maʼlumki, hozirgi kunda Sergeli tumanidan shahar markaziga kelib-ketadigan avtomobillar asosan bitta yoʻl – Yangi Sergeli koʻchasi orqali harakatlanadi. Shu bois unda qatnov juda koʻp, yuklama katta. Ayniqsa, ertalab va kechga yaqin bu koʻcha tirband boʻlib qoladi. Ushbu yangi yoʻl va koʻpriklar qurilishi natijasida Sergeli tumaniga transport qatnovi tirbandligi 50 foizga, transport harakati vaqti 20-25 minutga kamayadi.
- Odamlarning har kunlik rejalariga, kayfiyatiga, sogʻligʻiga taʼsir qiladigan eng katta omil - transport taqsimoti. Yoʻllar qurib, tirbandlikni kamaytirishdan maqsad shahar aholisi va mehmonlarga qulaylik yaratishdir. Bu ishlarni bugun qilmasak, yildan yilga qiyinlashib boraveradi. Bugun qilsak, kelajakda xarajat kamayadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda Toshkent shahrining transport konsepsiyasi taqdimoti oʻtkazildi.
Bu konsepsiya geoinformatsion tizim orqali shahardagi transport va yoʻlovchilar oqimini tahlil qilish asosida ishlab chiqilgan. Undan maqsad, avvalo, xavfsizlik, qulaylik va iqtisodiy unumdorlikdir.
Masalan, yoʻl harakatini toʻgʻri tashkillashtirish natijasida yiliga 19 million dollarlik yoqilgʻi tejalishi, 129 million dollarlik taxminiy zararning oldi olinishi hisob-kitob qilingan. Yoki avtobuslar soni va yoʻnalishlarini optimallashtirish orqali yiliga 2,5 million dollar iqtisodiy samaraga erishish mumkin.
Konsepsiyada, shuningdek, avtomatik toʻlov tizimini rivojlantirish, avtomobil toʻxtash joylari va piyodalar oʻtish yoʻlaklarini koʻpaytirish kabi qator qulayliklar nazarda tutilgan.
Prezidentimiz piyodalar va velosipedlar harakatiga koʻproq sharoit yaratish zarurligini qayd etdi.
- Bizning yoʻllarda transport vositalariga koʻp ustuvorlik berilgan. Aslida piyodalar harakatini, odamlarning halovati, salomatligini birinchi oʻringa qoʻyish kerak, - deya taʼkidladi Shavkat Mirziyoyev.
Transport konsepsiyasini Toshkent shahrining bitta tumanida aprobatsiya qilish, keyinchalik butun poytaxtimiz va boshqa shaharlarda joriy qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu yerda Yakkasaroy tumanida koʻp qavatli savdo kompleksi, mehmonxona va turar joy qurish boʻyicha investitsiya loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.

Pedestrian traffic, tranquility and health of people on our roads should be a priority
On June 4, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the project of a new street and overpass in Yakkasaray district of Tashkent city.
In the past three years, 460 multi-storey buildings have been commissioned in Sergeli district. During this time, more than 100 thousand people moved here, and the population of the district exceeded 276 thousand.
As a result, the load on the infrastructure increased. In this regard, additional engineering structures, roads and bridges are now being built here, connecting the district with the central part of the city.
In particular, Uzbekistan Railways is building Sergeli overground subway for $83 million and a length of 7 kilometers with the stations Choshtepa, Toshkent Halqa Yuli, Sergeli, Afrosiyob, Qipchoq and Chinor.
Of course, this will create great amenities for passengers. But at the same time, it is important to take into account the needs of car owners.
President Shavkat Mirziyoyev pays constant attention to this issue. The development of transport infrastructure was also discussed at the meeting with representatives of Sergeli district on May 29.
Information was provided about the projects of the road and the bridge that will connect Sergeli district with the center of the capital. Today, the Head of the state got acquainted with projects directly at the place of their implementation.
The project, worth more than 280 billion UZS, was developed in cooperation with the khokimiyat of the city of Tashkent and the Turkish company Kaloyn. According to him, at the intersection of Chuponota Street and the Small Ring Road, a 583-meter overpass will be built. A new street will be built from this intersection to Tashkent Ring Road, which will continue with a tunnel under the ring road and will be connected to a new bridge under construction on Qipchoq street.
A new street with a total length of 5.6 kilometers will be able to pass 3 thousand vehicles per hour.
As is known, today cars arriving in Sergeli district from the main part of the city and back, largely use the same road – Yangi Sergeli street. In this regard, traffic jams constantly occur here, the traffic intensity is very high. This artery is especially congested in the morning and evening. Therefore, as a result of construction of a new road and overpass, car traffic in the direction of Sergeli district will decrease by 50 percent, travel time will be reduced by 20-25 minutes.
“The most important factor affecting people’s daily plans, their mood, health is the proper organization of transport. The purpose of building roads and reducing traffic jams is to create amenities for residents and visitors of the city. If we do not do this today, it will be harder every year. We will do it today, and there will be less expenses in the future”, said Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state was presented with Tashkent’s Transport Concept.
The concept was developed on the basis of the analysis of traffic flows in the city through a geographic information system. Its goal is primarily to ensure the safety, convenience and economy of the capital’s transport system.
For example, proper traffic management will save fuel by $19 million per year and prevent potential harm, estimated at $129 million. By optimizing the number and routes of buses, you can achieve an economic effect of $2.5 million per year.
The concept also provides many amenities, such as development of an automatic payment system, the expansion of the number of parking lots and pedestrian crossings.
The President emphasized the need for creating additional conditions for the movement of pedestrians and bicycles.
“Transport is given an excessive priority on our roads. Pedestrian traffic, tranquility and people’s health should be in the first place”, the Head of the state said.
An instruction has been given to approve the Transport Concept in one of the districts of Tashkent and to further implement it throughout the capital and in other cities.
Presentation of investment projects involving the construction of multi-storey shopping malls, hotels and houses in Yakkasaray district was also held.