RASMIY BAYONOT: Oʻzbekistonda koronavirusdan davolanayotgan 844 bemordan 11 nafarining ahvoli ogʻir
– Mamlakatimizda ayni daqiqalarga kelib, koronavirus kasalligi bilan 3 ming 718 bemor roʻyxatga olingan. Kuni kecha 22 nafar, jami 2 ming 859 nafar, yaʼni 77 foiz bemor toʻliq sogʻaygan va reabilitatsiya markazlariga oʻtkazilgan. Sogʻliqni saqlash vazirligi taqdim etgan maʼlumotga koʻra, shifoxonalarda 844 bemor davolanmoqda, 9 nafarining ahvoli ogʻir, 2 nafarining ahvoli oʻta ogʻir.
Karantin tadbirlari davom etyapti. 46 mingdan koʻproq fuqaro karantin muddatlarini oʻtayapti. Koronavirus kasalligi boʻyicha epidemik vaziyat jiddiyligicha saqlanib turibdi. Kuni kecha kasallik qayd etilgan 79 fuqaroning 15 nafari aholi orasida aniqlangan. 13 nafari Toshkent shahrida, 1 nafari Sirdaryo va yana 1 nafari Toshkent viloyatida. Ming afsuski, oxirgi aniqlangan 16 bemorning 2 nafari yana Toshkent shahriga toʻgʻri kelyapti. Ushbu bemorlar Yashnobod tumani aholi orasida aniqlangan.
Bundan koʻrinib turibdiki, ortiqcha zaruratsiz koʻchaga chiqmang, koʻchaga chiqdingizmi, albatta, doka niqobda boʻling. Muloqotdan oʻzingizni tiying, masofani saqlang. Odamlar toʻplanadigan, joyga borishdan oʻzingizni saqlang. Tibbiyot xodimlarining barcha tavsiyalariga rioya qiling. Uyga qaytganingizdan keyin, albatta, qoʻllaringizni antiseptik vositalar bilan zararsizlantiring. Shunday qilibgina kasallanishdan saqlanishimiz mumkinligini yoddan chiqarmang!

Официальное заявление: из 844 находящихся в больницах пациентов 11 человек в тяжелом состоянии
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный государственный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков:
- В стране зафиксировано 3 718 пациентов с коронавирусной инфекцией. На днях полностью выздоровели 22, в общей сложности 2859, то есть 77 процентов заразившихся, они переведены в реабилитационные центры. Согласно данным, предоставленным Министерством здравоохранения, в больницах проходят лечение 844 пациента, состояние 9 пациентов оценивается как тяжелое, двух - крайне тяжелое.
Карантинные меры не отменены! Свыше 46 тысяч граждан находятся на карантине. Эпидемиологическая обстановка по коронавирусу остается серьезной. 15 из 79 случаев заболеваний, зафиксированных на днях, выявлены среди населения. 13 случаев – в Ташкенте, по одному - в Сырдарьинской и Ташкентской областях. Два случая из последних 16 зафиксированных приходится на Ташкент. Это – жители Яшнабадского района.
Не выходите на улицу без особой необходимости, а если выходите, то обязательно надевайте маску. Сохраняйте дистанцию, меньше вступайте в диалог с другими людьми! Не ходите в места скопления людей! Соблюдайте все рекомендации медицинских работников! По возвращению домой обязательно дезинфицируйте руки антисептиком! Не забывайте о том, что только этими мерами можно избежать заболевания.