riyeltorlik faoliyati;
avtomototransport vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bilan shugʻullanuvchi tashkilotlar faoliyati (bunda, nazariy mashgʻulotlar masofadan turib (onlayn) oʻqitish orqali amalga oshirilishi, amaliy mashgʻulotlar esa sanitariya talablariga qatʼiy rioya qilgan, shu jumladan, tibbiy niqob, tibbiy qoʻlqopdan foydalangan hamda avtotransport vositalarini dezinfeksiya qilgan holda tashkil qilinishi lozim);
davlat tashkilotlarida autsorsing asosida ovqatlanish xizmatlarini koʻrsatuvchi tadbirkorlik subyektlari faoliyati;
“yashil” hududlarda “sariq” hududlarga qoʻshimcha ravishda:
sanatoriylar, pansionatlar, bolalar oromgohlari, mehmon uylari, boshqa dam olish maskanlari va joylashtirish vositalari faoliyati (xostellar bundan mustasno);
sport seksiyalari, toʻgaraklari, sport zallari va fitnes klublar faoliyati;
oilaviy tantana, toʻy, maʼraka va marosimlarni oʻtkazish.
Bunda oilaviy tantana, toʻy, maʼraka va marosimlarni fuqarolarning uy-joyi va hovlisining oʻzida 30 kishidan koʻp boʻlmagan (faqat yaqin qarindoshlar va ushbu tuman hududida istiqomat qiluvchi boshqa qarindoshlar) hamda sanitariya va gigiyena talablariga qatʼiy rioya etgan holda oʻtkazishga ruxsat beriladi.
Oʻz navbatida karantin davrida oilaviy tantana, toʻy, maʼraka va marosimlarni oʻtkazishning belgilangan talablarini buzgan shaxslar epidemiyalarga qarshi kurash qoidalarini buzganlik uchun maʼmuriy javobgarlikka tortiladi.
Shuningdek, “yashil” hududlarda joylashgan sanatoriy, pansionat, bolalar oromgohlari va boshqa dam olish maskanlariga fuqarolarni markazlashtirilgan tartibda tashish uchun viloyatlararo avtobuslar, shu jumladan turistik tashkilotlar avtobuslari qatnovini yoʻlga qoʻyishga ruxsat berildi.
avtobuslarda haydovchi va yoʻlovchilar tibbiy niqob, tibbiy qoʻlqopda boʻlishi lozimligi, shuningdek, ularning tana harorati pirometrlarda oʻlchanib, 37ºS va undan yuqori boʻlgan holatda ularning avtobus saloniga chiqarilmasligi;
avtobuslar viloyatlararo qatnovlarda “qizil” hududlarda toʻxtamagan holda harakatlanadi;
avtobuslar doimiy ravishda har qatnovga chiqishdan oldin toʻliq dezinfeksiyadan oʻtkaziladi;
avtobuslarda harakatlanayotgan yoʻlovchilarning reyslar kesimidagi roʻyxati (bazasi) yuritiladi.
Shu bilan birga futbol boʻyicha xalqaro va ichki musobaqalarga yuqori darajada tayyorgarlik koʻrish hamda ularda qatnashish maqsadida professional futbol klublariga oʻz oʻquv mashgʻulotlarini sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga muvofiq holda boshlashga hamda 2020-yil 5-iyundan boshlab Oʻzbekiston professional futbol ligasi chempionatlarini tomoshabinlar ishtirokisiz davom ettirishga ruxsat berildi.
Yuqoridagilar bilan bir qatorda barcha hududlarda ularning toifasidan qatʼi nazar quyidagi karantin talablari saqlab qolinishi belgilandi:
jamoat joylarida ijtimoiy masofa (2 metr)ni saqlash;
uch kishidan ortiq yigʻilmaslik, fuqarolarning tibbiy niqobdan hamda antiseptik vositalaridan foydalanishi;
taʼlim tashkilotlari (bogʻcha, maktab, litsey, kollej, texnikum, institut, universitet va boshqalar), oʻquv kurslari faoliyatini yoʻlga qoʻymaslik;
koʻngilochar obyektlar — tungi klublar, diskoteka, restoran, kafe, oshxona, choyxona, spa va massaj salonlar, karaoke, bilyard zallari, chilim (kalyan) va kompyuter oʻyinlari markazlari faoliyatiga yoʻl qoʻymaslik;
konsert, teatr, kinoteatr va sport tadbirlarini (professional futbol klublari oʻquv mashgʻulotlari va Oʻzbekiston professional futbol ligasi chempionatlari bundan mustasno) oʻtkazmaslik;
jamoat transporti harakatiga ruxsat bermaslik;
buyum bozorlari faoliyatiga ruxsat bermaslik;
dehqon, qurilish bozorlari, oziq-ovqat va nooziq-ovqat savdo nuqtalari (supermarket va boshqa yirik doʻkonlar) kirish-chiqish joylarini pirometrlar va antiseptik vositalar bilan jihozlash hamda har bir fuqaroning tana haroratini oʻlchab, 37ºS va undan yuqori boʻlgan holatda, ushbu majmualarga kiritmaslik choralarini koʻrish;
barcha tashkilotlar kirish-chiqish joylarini pirometrlar, antiseptik vositalar va dezinfeksion “toʻshak”lar bilan taʼminlash hamda xodimlar tomonidan ijtimoiy masofa (2 metr)ni saqlagan holda faoliyat yuritishini taʼminlash;
qurilish-taʼmirlash ishlarida obyektlarning hududi toʻliq karantinga olinishi va hududiy sanitariya-epidemiologiya osoyishtalik markazlari bilan birgalikda obyektlarda sanitariya-gigiyena tadbirlarining amalga oshirilib borilishi. Bunda, ushbu tashkilotlarning faoliyat olib borish davrida sanitariya va gigiyena qoidalariga toʻliq rioya qilish, oʻz faoliyatini faqatgina tegishli obyekt hududi doirasida tashkil etish.
“Qizil” toifaga kiruvchi hududlarda karantin cheklovlari talablarini bajarmaslik, shuningdek, “yashil” va “sariq” toifaga kiruvchi hududlarda ruxsat berilgan faoliyat turlarini oʻrnatilgan maxsus talablarga rioya etmagan holda amalga oshirish tegishli javobgarlikka sabab boʻladi.
Quyidagilar joriy yilning 1 sentabriga qadar uzaytirildi:
xorijiy fuqarolarga va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga berilgan viza muddatlari;
muayyan muddatga vizasiz va elektron viza bilan kirish huquqiga ega xorijiy davlatlar fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarning Oʻzbekiston Respublikasida boʻlish muddati;
Oʻzbekiston Respublikasi hududiga olib kirilib, 2020-yil hisobidan qaytarib olib chiqish muddati tugaydigan xorijiy avtotransport vositalarini respublikamiz hududidan qaytarib olib chiqish muddati.
Shaxsiy avtotransport vositalarining viloyatlararo harakatlanishiga yoʻl qoʻyilmasligi (Toshkent shahridan Toshkent viloyatiga hamda Toshkent viloyatidan Toshkent shahriga kirib-chiqish bundan mustasno) talabi ustidan qatʼiy nazorat oʻrnatish belgilandi.
Dehqon bozorlari va aholi gavjum boʻladigan hududlarda karantin talablariga rioya etilishini nazorat qiladigan koʻngilli guruhlar tuzish topshirildi.
Shuningdek, mamlakatda karantin va undan keyingi davrda fuqarolarning respublika boʻylab sayohat qilishlari yuzasidan vaqtinchalik tartib hamda karantin davrida sanatoriylar va bolalar yozgi oromgohlarining faoliyatini tashkil etish boʻyicha vaqtinchalik talablar tasdiqlandi.

Информация Специальной республиканской комиссии
Вместе с тем начиная с 1 июня 2020 года разрешаются следующие виды деятельности в зависимости от уровня карантина:
В регионах с «красным» уровнем:
- риэлторская деятельность;
- рекламная и маркетинговая деятельность.
В регионах с «желтым» уровнем (дополнительно к вышеуказанному):
- деятельность организаций, занимающихся подготовкой и переподготовкой водителей автомототранспорта, при этом теоретические занятия проводятся удаленно (онлайн), практические — с соблюдением правил санитарии (лицевые маски, перчатки, дезинфекция транспортного средства);
- деятельность субъектов предпринимательства, оказывающих услуги питания на условиях аутсорсинга государственным организациям.
В регионах с «зеленым» уровнем (дополнительно к вышеуказанному):
- работа санаториев, пансионатов, детских лагерей, гостевых домов, других мест отдыха и средств размещения (кроме хостелов);
- работа спортивных секций, кружков, спортзалов и фитнес-клубов;
- проведение семейных торжеств, свадеб, обрядов и церемоний.
При этом семейные мероприятия могут проводиться непосредственно в самом доме и дворе граждан с участием не более 30 человек (только близкие родственники и другие родственники, проживающие в данном районе) со строгим соблюдением правил санитарии и гигиены.
За нарушение временных правил проведения семейных мероприятий предусмотрена административная ответственность.
Также для централизованной перевозки граждан, выезжающих в санатории, пансионаты, детские лагеря и другие места отдыха, расположенные в регионах с «зеленым» уровнем, разрешается наладить движение междугородних автобусов, в том числе автобусов туристических организаций.
При этом водители и пассажиры автобусов должны быть в медицинских масках и перчатках, необходимо измерять их температуру тела до посадки, и в случае, если температура будет выше 37 С, - не допускать в салон;
- автобусы двигаются между областями, не останавливаясь в регионах с «красным» уровнем;
- автобусы должны постоянно проходить полную дезинфекцию перед каждым рейсом;
- в автобусах ведется список пассажиров в разрезе рейсов.
Вместе с тем в целях высокой подготовки к международным и республиканским соревнованиям по футболу и участию в них разрешено профессиональным футбольным клубам с 5 июня 2020 года начинать учебные тренировки при строгом соблюдении санитарных и гигиенических норм, а также проводить чемпионаты профессиональной футбольной лиги без участия зрителей.
Вместе с вышеназванными во всех регионах независимо от их категории должны сохраняться следующие карантинные требования:
- соблюдать в общественных местах социальную дистанцию – 2 метра;
- не собираться больше трех человек;
- граждане должны пользоваться медицинскими масками и антисептическими средствами;
- не допускается деятельность образовательных учреждений (детские сады, школы, лицеи, колледжи, техникумы, институты, университеты и другие)¸ учебных курсов;
- не допускается деятельность развлекательных объектов – ночных клубов, дискотек, ресторанов, кафе, столовых, чайханы, спа- и массажных салонов, караоке, бильярдных , чилим (кальянных) залов, центров компьютерных игр;
- не проводить концертных, театральных и спортивных мероприятий, демонстраций в кинотеатрах (учебные тренировки и чемпионаты профессиональных футбольных клубов Узбекистана являются исключением);
- движению общественного транспорта разрешение не дается;
- деятельности вещевых рынков разрешение не дается;
- принять меры по оборудованию входов и выходов в дехканские, строительные рынки, продовольственные и непродовольственные торговые точки: супермаркеты и другие крупные магазины - пирометрами, антисептическими средствами, измерять температуру тела каждого посетителя, а граждан, имеющих температуру выше 37 С, не допускать в помещения комплексов;
- все организации при осуществлении своей деятельности должны быть оборудованы пирометрами, антисептическими средствами, дезинфекционными «ковриками», а сотрудники должны соблюдать социальную дистанцию в 2 метра;
- вся территория объектов, на которых ведутся строительно-монтажные работы, полностью берется на карантин, на объектах совместно с центром санитарно-эпидемиологического благополучия проводятся санитарно-гигиенические мероприятия. На период осуществления деятельности этими организациями должны полностью соблюдаться санитарно-гигиенические правила и деятельность должна осуществляться только на территории соответствующего объекта.
Невыполнение карантинных требований на территории региона с «красным» уровнем, а также осуществление видов деятельности, разрешенных в регионах с «зеленым» и «желтым» уровнями без соблюдения специальных требований может стать причиной привлечения к ответственности.
До 1 сентября текущего года продлеваются:
- сроки виз, выданных гражданам иностранных государств и лицам без гражданства;
- пребывание на территории Республики Узбекистан граждан иностранных государств и лиц без гражданства, имеющих право находиться в течение определенного срока без визы и с правом нахождения с электронной визой;
- сроки вывоза с территории нашей республики иностранных автотранспортных средств, срок вывоза которых заканчивается в 2020 году.
Строгий контроль устанавливается за недопущением движения личного автотранспорта между областями республики (исключение составляет въезд и выезд из города Ташкента в Ташкентскую область и из Ташкентской области в город Ташкент).
Дано поручение по созданию добровольных групп, которые будут вести контроль за соблюдением карантинных требований на дехканских рынках и в местах массового скопления людей.
Также утверждены временный порядок для организации путешествия граждан по республике в период карантина и послекарантинный период и требования к организации деятельности санаториев и детских летних лагерей в период карантина.