O'zbekiston tashabbusi bilan va BTT shafeligida “Tiklanish yo‘li” xalqaro onlayn turizm konferensiyasi o‘tkaziladi
2020-05-29 | Turizm
2020-yil 1-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan Butunjaxon turizm tashkiloti (BTT) boshchiligida koronavirus pandemiyasi taʼsiri natijasida turizm sohasiga yetkazilgan zararlarni bartaraf etish, ushbu sohani jadal tiklash va davomiy rivojlantirish masalalarida mamlakatlararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va birdam harakatlanish rejalarini muhokama etish maqsadida “Tiklanish yo‘li” xalqaro onlayn turizm konferensiyasi o‘tkaziladi.
Bu to‘g‘risida avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Aziz Abduxakimov va BTT Bosh kotibi Zurab Pololikashvili o‘rtasida bo‘lib o‘tgan telefon muloqoti davomida kelishib olingan edi.
Tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlari, shuningdek Ozarbayjon, Armaniston, Gruziya, Rossiya, Belorusiya va Moldova davlatlarining turizm administratsiyalari rahbarlari ishtirok etishi kutilmoqda.
Mazkur konferensiya ishtirokchilari COVID-19 pandemiyasining turizm sohasiga bo‘lgan salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha samarali chora-tadbir ishlab chiqish yuzasidan o‘zaro fikr va tajriba almashadilar. Shu bilan birga, mazkur davlatlar hukumatlari tomonidan sayyohlik va turizm sanoatining jadal qayta tiklanishi va rivojlanishini rag‘batlantirishga qaratilgan saʼy-harakatlarini birlashtirish yo‘llari, pandemiyadan keyingi davrda turistlar uchun qulay va havfsiz sharoitlarni taʼminlash, shuningdek, turistlar oqimini yoshartirish va ko‘paytirish ishlarini tizimli tashkil etish  masalalari muhokama qilinadi.

По инициативе Узбекистана и под эгидой ЮНВТО будет проведена туристическая онлайн конференция «Путь к восстановлению»
2020-05-29 | Туризм
В целях смягчения негативных последствий пандемии коронавируса на индустрию туризма, налаживания международного сотрудничества и обсуждения совместных действий по ускоренному восстановлению и устойчивому развитию данной отрасли 1 июня 2020г. по инициативе Республики Узбекистан и под эгидой Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) будет проведена туристическая онлайн конференция «Путь к восстановлению».
Об этом ранее была достигнута договоренность в ходе телефонных переговоров между заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан Азизом Абдухакимовым и Генеральным секретарем ЮНВТО Зурабом Пололикашвили. На мероприятии ожидается участие руководителей туристских ведомств стран Центральной Азии, а также Азербайджана, Армении, Грузии, России, Белоруссии и Молдовы.
Участники предстоящей конференции обменяются мнением и опытом по эффективным мерам смягчения последствий пандемии «COVID-19» на индустрию туризма и гостеприимства.
Кроме этого, будут обсуждены пути объединения усилий правительств вышеуказанных стран по стимулированию быстрого восстановления и развития туристической индустрии, обеспечения благоприятных и безопасных условий пребывания туристов в пост-пандемический период, а также организации системной работы по омоложению и увеличению потока туристов.