“Mehr-saxovat” koʻkrak nishonini taʼsis etish toʻgʻrisida
Jahon miqyosida keng tarqalib, global muammoga aylangan koronavirus pandemiyasi davrida, shuningdek, turli tabiiy ofatlar, favqulodda holatlar tufayli el-yurtimiz boshiga tushgan sinovli kunlarda mavjud xavf-xatarlarga qarshi kurashda, ularning oqibatlarini bartaraf etishda mardlik va jasorat namunasini koʻrsatgan, milliy qadriyat va anʼanalarimizni munosib davom ettirib, mehr-oqibat, saxovat, himmat va olijanoblik fazilatlarini ulugʻlab kelayotgan, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va ularga beminnat koʻmak berish borasidagi ishlarni umumxalq harakati darajasiga koʻtarishga katta hissa qoʻshgan, jamiyatimizda tinchlik-osoyishtalik, birlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlashda faol ishtirok etib, begʻaraz homiylik yordami hamda ezgu ishlari bilan koʻpchilikka alohida oʻrnak boʻlayotgan yurtdoshlarimizni taqdirlash maqsadida:
1. “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni taʼsis etilsin.
“Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni toʻgʻrisidagi nizom 1-ilovaga muvofiq;
“Mehr-saxovat” koʻkrak nishonining tavsifi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda “Mehr-saxovat” koʻkrak nishonlari va ularning guvohnomalarini belgilangan tartibda tayyorlanishini taʼminlasin.
4. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
Oʻzbekiston Respublikasining
2020-yil 26-may
2020-yil 26-maydagi PF-5999-son Farmoniga 1-ilova
“Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni toʻgʻrisidagi
NIZOM
1. “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni bilan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari:
- jahon miqyosida keng tarqalib, global muammoga aylangan koronavirus pandemiyasi davrida, shuningdek, turli tabiiy ofatlar, favqulodda holatlar tufayli el-yurtimiz boshiga tushgan sinovli kunlarda mavjud xavf-xatarlarga qarshi kurashda, ularning oqibatlarini bartaraf etishda mardlik va jasorat namunasini koʻrsatgani;
- tanti va olijanob xalqimizning buyuk tarixiy va maʼnaviy qadriyatlarini, milliy anʼanalarini munosib davom ettirib, mehr-oqibat, saxovat va himmat kabi yuksak fazilatlarni ulugʻlab kelayotgani;
- aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash borasidagi ishlarni umumxalq harakati darajasiga koʻtarishga katta hissa qoʻshgani;
- xayriya va saxovat mablagʻlarini toʻgʻri va xolis yoʻnaltirish, qiyin ahvolga tushgan aholiga oʻz vaqtida beminnat koʻmak berishdagi tashabbuskorligi;
- bugungi murakkab va ogʻir sharoitda jamiyatda tinchlik-osoyishtalik, birlik va oʻzaro hamjihatlik muhitini mustahkamlashdagi faolligi;
- begʻaraz homiylik yordami hamda ezgu ishlari bilan koʻpchilikka alohida oʻrnak boʻlgani uchun mukofotlanadi.
2. “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni bilan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosi boʻlmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin.
3. “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti yoki uning nomidan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirlik, idora va jamoat birlashmalarining respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, shuningdek, bunga vakil qilingan boshqa shaxslar tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi.
4. Mukofotlanganlarga koʻkrak nishoni bilan birga uning guvohnomasi beriladi.
5. “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni koʻkrakning chap tomoniga davlat mukofotlaridan keyin taqiladi.
2020-yil 26-maydagi PF-5999-son Farmoniga 2-ilova
“Mehr-saxovat” koʻkrak nishonining
TAVSIFI
“Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni 0,25 mikron qalinlikda oltin qoplangan mis qotishmasidan tayyorlanadi va diametri 34 millimetrli doira shaklida boʻladi.
Koʻkrak nishonining markazida koʻtarilayotgan quyosh nurlari fonida gʻamxoʻrlik bilan quchib turilgan insonlarning ramziy tasviri aks ettirilgan. Koʻkrak nishonining aylanasi boʻylab, yuqori qismida oq emal fonida “MEHR-SAXOVAT” yozuvi va quyi qismida ikkita dafna novdasi joylashgan. Harflar balandligi – 2,2 millimetr.
Koʻkrak nishonining orqa tomonida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi tasvirlangan.
Koʻkrak nishonining qalinligi – 3 millimetr.
Yozuv va tasvirlar – boʻrtma.
Koʻkrak nishonining old va orqa tomonlarining chetlari qabariq doira bilan oʻralgan.
Koʻkrak nishoni ilmoq va halqa yordamida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi ranglaridagi shoyi lenta qoplangan besh qirrali qadagʻichga ulangan.
Qadagʻichning orqa tomoniga koʻkrak nishonini kiyimga taqib qoʻyish uchun toʻgʻnogʻich koʻrinishidagi moslama oʻrnatilgan.

2020-05-28 | Документы
В целях поощрения соотечественников, проявивших мужество и отвагу в преодолении испытаний, которые пришлось пережить нашему народу в период распространившейся пандемии коронавируса, ставшей глобальной угрозой, при устранении последствий различных стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций, показавших себя достойными продолжателями таких традиций и качеств нашего народа, как милосердие, доброта, щедрость души и благородство, внесших большой вклад в превращение в общенародное движение деятельности по всесторонней поддержке социально уязвимых слоев населения и оказанию им безвозмездной помощи, явивших собой пример в осуществлении благотворительности и совершении добрых дел, а также принимающих активное участие в укреплении в нашем обществе атмосферы мира, спокойствия, единства и взаимопонимания:
1. Учредить нагрудный знак «Меҳр-саховат».
Положение о нагрудном знаке «Меҳр-саховат» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Меҳр-саховат» согласно приложению № 2.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухнедельный срок обеспечить в установленном порядке изготовление нагрудных знаков «Меҳр-саховат» и удостоверений к ним.
26 мая 2020 года.
от 26 мая 2020 года № УП–5999
о нагрудном знаке «Меҳр-саховат»
1. Нагрудным знаком «Меҳр-саховат» награждаются граждане Республики Узбекистан за:
мужество и отвагу, проявленные в преодолении испытаний, которые пришлось пережить нашему народу в период распространившейся пандемии коронавируса, ставшей глобальной угрозой, при устранении последствий различных стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций;
достойное продолжение и развитие таких высоких духовных ценностей и традиций нашего великодушного и благородного народа, как милосердие, щедрость и доброта;
большой вклад в превращение в общенародное движение деятельности по всесторонней поддержке социально уязвимых слоев населения;
эффективное распределение благотворительных средств, инициативность в предоставлении своевременной безвозмездной помощи населению, оказавшемуся в трудном положении;
проявленное в сегодняшнее непростое время активное участие в укреплении в нашем обществе атмосферы мира, спокойствия, единства и взаимопонимания;
являющуюся примером благотворительную деятельность и совершение добрых дел.
2. Нагрудным знаком «Меҳр-саховат» могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
3. Вручение нагрудного знака «Меҳр-саховат» производится в торжественной обстановке Президентом Республики Узбекистан или от его имени Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями республиканских органов министерств, ведомств и общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, другими уполномоченными на то лицами.
4. Вместе с нагрудным знаком награжденным вручается удостоверение.
5. Нагрудный знак «Меҳр-саховат» носится на левой стороне груди после государственных наград.
нагрудного знака «Меҳр-саховат»
Нагрудной знак «Меҳр-саховат» изготавливается из медного сплава, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
В центре нагрудного знака на фоне лучей восходящего солнца расположено символическое изображение людей в бережных объятиях заботливых рук. По окружности в верхней части нагрудного знака на фоне белой эмали расположена надпись «MEHR – SAXOVAT», в нижней части – две лавровые ветви. Высота букв – 2,2 миллиметра.
На оборотной стороне нагрудного знака изображен Государственный герб Республики Узбекистан.
Толщина нагрудного знака – 3 миллиметра.
Изображения и надписи – выпуклые.
Нагрудной знак при помощи ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, обтянутой шелковой лентой цветов Государственного флага Республики Узбекистан.