Sardoba, Oqoltin va Mirzaobod tumanlarida ko‘p qavatli uylar quriladi
Ma’lumki, joriy yil 1-may kuni Sardoba suv ombori to‘g‘onining bir qismi o‘pirilib, yondosh tumanlardagi mahallalar va dalalarni suv bosgan edi. Davlatimiz rahbari zudlik bilan hodisa yuz bergan joyga yetib borib, vaziyatni barqarorlashtirish ishlariga shaxsan bosh-qosh bo‘ldi.
Ushbu favqulodda vaziyat oqibatida Sardoba, Mirzaobod va Oqoltin tumanlarida 2 ming 570 ta uy-hovli, 76 ta ko‘p qavatli uy yaroqsiz holga kelgan edi. Shuningdek, 1 ming 781 hovli, 52 ta ko‘p qavatli turar joy qisman zararlangan. 70 ta ijtimoiy ob'yekt, 20 ming gektarga yaqin ekin maydoni, 828 kilometr yo‘l, elektr, gaz, ichimlik suv, aloqa tarmoqlariga talafot yetgan.
Bu sinov qarshisida xalqimizning birligi, hamjihatligi, mehr-oqibati yana bir bor yaqqol namoyon bo‘ldi. Tezkor chora-tadbirlar natijasida Sardoba, Oqoltin, Mirzaobod tumanlaridagi 28 ta mahalladan 90 mingga yaqin fuqaro xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilingan edi.
Ularga birinchi darajali zarur sharoitlar yaratilib, oziq-ovqat, kiyim-kechak va boshqa mahsulotlar yetkazildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar, vazirlik, uyushma va aholi tomonidan Sirdaryoga yordam berish uchun homiylik mablag‘lari o‘tkazildi, qurilish materiallari, oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon va ro‘zg‘or buyumlari yuborildi.
Davlatimiz rahbari avvalgi safarlari chog‘ida bu yerlik odamlarning hayotini nafaqat oldingi holatiga qaytarish, balki uni yanada yaxshilash, yangi uy-joylar, ijtimoiy ob'yektlar barpo etib, yangi ish o‘rinlari yaratishni vazifa qilib qo‘ygan edi.
Bugungi kunda Hukumat komissiyasi ish olib boryapti. Zarar yetgan uy-joylarni tiklash va ta’mirlash, odamlarni o‘zining tiklangan uyiga qaytarish va ro‘zg‘origa yordam berish, infratuzilmani tiklash, aholi salomatligini himoya qilishga katta kuch va vositalar safarbar etilgan. Bu borada Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar va Mudofaa vazirliklari, Milliy gvardiya xizmatchilari jonbozlik ko‘rsatmoqda.
Bugungi kunga qadar 20 ta aholi punktidagi buzilgan uylar va ularning atrofi chiqindilardan tozalandi. 13 ta mahalladan suv qoldiqlari chiqarildi.
Ushbu mahallalarda hayot asta-sekin izga tushmoqda. Hozirda qariyb 66 ming aholi o‘z uylariga qaytdi. Boshqa joylarda tozalash-ta’mirlash ishlari tezkor sur’atlarda davom etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev dastlab Sardoba tumanida bo‘lib, hududda olib borilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi. Ta’mirlanayotgan xonadonlarni kirib ko‘rdi, odamlar bilan suhbatlashdi.
Sardoba, Oqoltin va Mirzaobod tumanlarida uy-joylari butunlay yaroqsiz holga kelib qolgan aholi uchun 3 ta massivda jami 2 ming 640 kvartirali 66 ta 5 qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan.
Xususan, Sardoba tumanidagi “Do‘stlik” mahallasida 1480 xonadondan iborat 37 ta uy barpo etiladi. Davlatimiz rahbari mazkur turar joylarning poydevoriga tamal toshi qo‘ydi.

Multi-storey buildings to be built in Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts
As is known, on May 1 this year, as a result of a partial collapse of Sardoba Reservoir dam, the nearby makhallas and fields were flooded. The Head of the state immediately arrived at the place of incident and personally took control over the work to stabilize the situation.
As a result of the emergency, 2570 individual and 76 apartment buildings were destroyed in Sardoba, Mirzaabad and Oqoltin districts. In addition, 1781 individual and 52 multi-storey buildings were partially flooded. 70 social, industrial and service facilities, about 20 thousand hectares of agricultural land, 828 kilometers of roads, electricity, gas and water supply networks, communications were damaged.
Solidarity and kindness united our people again in the face of trial. As a result of operational activities, about 90 thousand residents of 28 makhallas of Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts were evacuated to safe districts.
They were provided with basic necessities, food, clothing and other products. The Republic of Karakalpakstan, all regions, ministries, associations and the population transferred sponsorship funds for Syrdarya, sent building materials, food, clothing, medicines and household items.
During the previous trip to the region, the Head of the state set the task not only to restore, but also to improve the life of the local population, build new housing, social facilities and create new jobs, gave relevant instructions to responsible persons.
Today, the Government Commission is working in this direction. Great efforts and funds have been mobilized for restoration and repair of damaged houses, returning people to their restored homes, assisting them in improving living conditions, restoring infrastructure and protecting public health. Employees of the ministries of Emergency Situations, Internal Affairs and Defense, as well as the National Guard, are working hard in this direction.
To date, damaged houses and streets of about 20 settlements have been cleared, the remains of water removed from 13 makhallas.
Life in these makhallas is gradually returning to normal. About 66 thousand people returned to their homes. In other places, cleaning and repair work is in full swing.
First, President Shavkat Mirziyoyev visited Sardoba district and got acquainted with the work being carried out, examined the houses being repaired, talked with people.
It is planned to build 3 residential areas in Mirzaabad, Sardoba and Oqoltin districts with 66 five-storey houses for 2640 apartments for residents whose houses have become completely unsuitable for living.
In particular, 37 multi-storey buildings with 1480 apartments will be built in Sardoba district's Dustlik makhalla. The President has laid the first stone of the new residential area.