RASMIY BAYONOT: Koronavirusdan davolanayotgan 562 bemordan 6 nafarining ahvoli ogʻir
– Mamlakatimizda koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar soni 2453 nafarga yetdi. Bemorlarni davolashda samaradorlik kuzatilyapti. 10-may kuni 35 fuqaro toʻliq sogʻayib, reabilitatsiya markazlariga oʻtkazildi. Shu tariqa 1881 nafar, yaʼni 78 foiz bemor toʻliq sogʻaygan. Sogʻliqni saqlash vazirligidan olingan maʼlumotga koʻra, shifoxonalarda davolanayotgan 562 bemordan 6 nafarining ahvoli ogʻir.
Shu oʻrinda maʼlumot uchun aytish joiz, koronavirus infeksiyasi qoʻshni mamlakatlarda ham saqlanib turibdi. Xususan, Qozogʻistonda 5090, Qirgʻizistonda 1002, Tojikistonda 612 fuqaro ushbu kasallikka chalingan.
Shularni inobatga olib, barchamiz hushyor boʻlishimiz kerak. Eslatib oʻtamiz Oʻzbekistonda karantin tadbirlari davom etyapti. Karantin tadbirlarini bosqichma-bosqich yumshatish maqsadida hududlar “yashil”, “sariq” va “qizil” toifalarga boʻlindi. Bu shunchaki boʻlinish, xolos. Lekin hech kim qaysidir hududda kasallik chiqmasligiga kafolat bera olmaydi. Shunday ekan, har birimiz oʻta sinchkov boʻlaylik!
Ahamiyat bergan boʻlsangiz keyingi ikki kun ichida koronavirus kasalligi bilan yangidan roʻyxatga olingan bemorlar soni yana ortdi. Barchamiz kasallikning ikkinchi toʻlqiniga duch kelmaslik haqida qaygʻurishimiz zarur.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: 562 пациента лечатся от коронавирусной инфекции, состояние 6 - тяжелое
– В нашей стране на данный момент зарегистрировано 2453 граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией. Лечение больных проходит эффективно. 10 мая 35 человек полностью вылечились и направлены в реабилитационные центры. До сих по полностью выздоровели 1881 человек, то есть 78 процентов заболевших. По сведениям Министерства здравоохранения, из находящихся в клиниках на лечении 562 больных состояние 6 оценивается как тяжелое.
Для сведения нужно отметить, коронавирусная инфекция сохраняется и в соседних странах. В частности, в Казахстане коронавирусом болеют 5090, в Кыргызстане 1002, в Таджикистане 612 человек.
С учетом вышесказанного, мы должны сохранять бдительность. Напоминаем, в Узбекистане продолжаются карантинные мероприятия. С целью поэтапного смягчения карантинных мероприятий территории разделены на «зеленую», «желтую» и «красную» зоны. Это условное разделение. Никто не дает гарантию, что в какой-то зоне уже не будет случаев заражения. Сохраняйте бдительность!
Обратите внимание, за последние два дня увеличилось количество больных коронавирусом. Мы должны заботиться о том, чтобы не случилась вторая волна заболеваемости.