RASMIY BAYONOT: Oʻzbekistonda koronavirusdan davolanayotgan 531 bemor qolmoqda, 7 nafarining ahvoli ogʻir
2020-05-10 | Sog‘liqni saqlash
– Jon Xopkins universiteti (AQSH) maʼlumotiga koʻra,187 davlatda 4 million 100 mingdan ortiq holatda koronavirus kasalligi qayd etilgan. 1 million 441 mingdan ziyod fuqaro sogʻaygan, 280 mingdan koʻp bemor vafot etgan. Kasallanish koʻrsatkichi AQSHda yuqori darajada saqlanib turibdi. Oxirgi bir kunda bu mamlakatda 25 mingdan ziyod fuqaro koronavirus bilan roʻyxatga olingan boʻlib, umumiy kasallanganlar soni 1 million 347 mingdan ziyodni tashkil etmoqda. Rossiyada virusga chalinganlar soni 198 mingdan ortib ketdi.
Markaziy Osiyoda Qozogʻiston yetakchilik qilmoqda. Bu mamlakatda koronavirus yuqtirgan bemorlar soni 4975 nafarga yetdi, Qirgʻizistonda 931, Tojikistonda 612 nafarni tashkil etmoqda.
Oʻzbekistonda ayni daqiqalarga kelib, koronavirus bilan 2387 fuqaro roʻyxatga olingan. Kasallanganlarni davolashda ijobiy natijalar qayd etilyapti. 9-may kuni yana 71 fuqaro toʻliq sogʻaygan va reabilitatsiya markazlariga oʻtkazilgan. Ayni paytga qadar 1846 nafar, yaʼni 79 foiz bemor toʻliq sogʻaygan. Sogʻliqni saqlash vazirligi taqdim etgan maʼlumotga koʻra, shifoxonalarda davolanayotgan 531 bemordan 7 nafarining ahvoli ogʻir, 5 nafarida ijobiy oʻzgarishlar kuzatilyapti.
Hozirgi vaqtda 42 mingdan ortiqroq fuqaro karantinda boʻlib turibdi. Ular orasida kasallik yoʻqligiga hech kim kafolat bera olmaydi. Shunday ekan, har birimiz karantin tadbirlariga rioya etishimiz kerak. Oilamizni, oʻzimizni kasallikka chalinishdan ehtiyot qiladigan boʻlsak, butun jamiyatni xavfdan saqlagan boʻlamiz. Karantin tadbirlariga toʻliq rioya eting va hech qanday koʻrsatma boʻlmagunicha oʻzboshimchalikka yoʻl qoʻymang!

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: В Узбекистане от коронавируса лечится 531 человек, состояние 7 пациентов остается тяжелым
2020-05-10 | Здравоохранение
– По сведениям университета Джона Хопкинса (США), в 187 государствах зарегистрировано более 4 миллионов 100 тысяч случаев заболевания коронавирусом. Выздоровели более 1 миллиона 441 тысячи граждан, свыше 280 тысяч больных скончались. Высокий уровень заболеваемости сохраняется в США. За последний день в этой стране зарегистрировано более 25 тысяч граждан с коронавирусом, общее количество заболевших составляет 1 миллион 347 тысяч человек. В России количество зараженных вирусом превысило 198 тысяч человек.
В Центральной Азии в этой области лидирует Казахстан. В этой стране количество заболевших коронавирусом составляет 4975 человек, в Кыргызстане – 931, в Таджикистане – 612.
В Узбекистане на данный момент зарегистрировано 2387 граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией. В лечении больных достигаются положительные результаты. 9 мая еще 71 гражданин полностью вылечился и был направлен в реабилитационный центр. До настоящего времени полностью выздоровели 1846 человек, то есть более 79 процентов заболевших. По сведениям Министерства здравоохранения, из находящегося на лечении 531 больного состояние 7 оценивается как тяжелое, у 5 человек наблюдаются положительные изменения.
В настоящее время более 42 тысяч граждан находятся на карантине. Среди них могут быть заболевшие. Значит, все мы должны соблюдать карантинные требования. Не ослабляя бдительность, мы оградим от болезни себя, свою семью и общество. Полностью следуйте предписаниям карантина!