Shavkat Mirziyoyev: Yuqumli kasalliklar tarqalmasligi uchun ogoh, hushyor, tayyor boʻlishimiz kerak
Mamlakatimizda aholi salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish boʻyicha milliy dasturlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2019-yil 8-noyabrdagi qaroriga muvofiq reproduktiv yoshdagi ayollar, homiladorlar va bolalarga tibbiy yordam sifati oshirilib, koʻlami kengaytirilmoqda.
Perinatal markazda ilgʻor klinikalar tajribasi asosida eng zamonaviy qulayliklar yaratilgan. Uning birinchi qavatida koʻp tarmoqli poliklinika, yuqori qavatlarida bemorlar xonasi va umumiy amaliyot xonalari, jumladan, chaqaloqlar reanimatsiya boʻlimi joylashgan. Bu yerda bir vaqtning oʻzida 140 ta bemorni davolash mumkin.
Prezidentimiz tibbiyot markazida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Askdoctor.uz onlayn poliklinika dasturi orqali shifokorlar bilan muloqot qildi.
- Koronavirus pandemiyasi koʻzimizni ochdi. Tibbiyotda axborot texnologiyalari qanchalik muhimligini koʻrsatdi. Lekin bu boʻyicha sharoitlar ham, xodimlarning malakasi ham hali yetarli emas. Shu bois rivojlangan davlatlar tajribasi asosida dastur ishlab chiqib, telemeditsinani jadal rivojlantirish kerak. Bu vaqt va xarajatni tejaydi, epidemiologik xavfsizlikni ham taʼminlaydi. Yana yuqumli kasalliklar tarqalmasligi uchun ogoh, hushyor, tayyor boʻlishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Masofaviy texnologiyalarni tuman shifoxonalari, qishloq poliklinikalarida ham bosqichma-bosqich joriy etish, tibbiyot xodimlari va aholini undan foydalanishga oʻrgatish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Perinatal markazning 100 oʻrinli majlislar zalida yurtimiz va xorijdagi mutaxassislar bilan videokonferensiyalar oʻtkazish imkoniyati yaratilgan.
Davlatimiz rahbari mazkur zalni koʻzdan kechirdi. Har bir klinikaning chet elda hamkori boʻlishi kerakligini taʼkidladi.

Шавкат Мирзиёев: Мы должны быть бдительными и во всеоружии, чтобы не допускать распространения инфекционных заболеваний
Глава государства посетил Второй перинатальный центр, возведенный в Чиланзарском районе города Ташкента.
В нашей стране реализуются национальные программы по укреплению здоровья населения, охране материнства и детства. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 ноября 2019 года повышается качество медицинской помощи и расширяется охват женщин репродуктивного возраста, беременных и детей.
Перинатальный центр располагает самыми современными удобствами, основанными на опыте передовых клиник. На первом этаже здания находится многопрофильная поликлиника, на верхних – палаты для пациентов и кабинеты общей практики, в том числе отделение детской реанимации. Здесь имеется возможность лечения одновременно 140 пациентов.
Президент ознакомился с условиями, созданными в медицинском учреждении, пообщался с врачами через программу онлайн-поликлиник askdoctor.uz.
- Пандемия коронавируса открыла нам глаза. Показала, насколько важны информационные технологии в медицине. Однако ни условия, ни квалификации персонала еще не достаточны. Поэтому необходимо разработать программу на основе опыта развитых стран и ускорить развитие телемедицины. Это поможет сэкономить время и деньги, обеспечивать эпидемиологическую безопасность. Мы должны быть бдительными и во всеоружии, чтобы впредь не допускать распространения инфекционных заболеваний, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по поэтапному внедрению дистанционных технологий в районных больницах и сельских поликлиниках, обучению медицинского персонала и населения его использованию.
В конференц-зале на 100 мест перинатального центра есть возможность проводить видеоконференции с участием отечественных и зарубежных специалистов.
Глава государства осмотрел зал, подчеркнул, что у каждой клиники должен быть партнер за рубежом.
Здание центра построено на основе инновационных строительных материалов с высоким качеством и энергосбережением. Предусмотрены все условия для оказания экстренной медицинской помощи.