Prezident karantin qoidalariga toʻliq amal qilish kerakligini taʼkidladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishi boshida koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash borasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlarga alohida toʻxtalib oʻtdi.
– Oxirgi paytda dunyoda har kuni 90-100 ming nafar inson bu virusni yuqtirib olmoqda, – dedi davlatimiz rahbari. – Bugunga kelib, unga chalinganlarning umumiy soni qariyb 4 millionga yetdi. Ming afsuski, ularning 265 ming nafari olamdan oʻtdi.
Oʻzbekistonda kasallikka chalinganlar soni 2 ming 269 nafarni tashkil etmoqda. Ulardan 1 ming 624 nafari yoki 72 foizi sogʻaydi. Ayni paytda shifoxonalarda 635 nafar bemor davolanmoqda. Xorijdan qaytgan va bemorlar bilan muloqotda boʻlgan 45 ming fuqaromiz karantinga olingan.
Biz juda katta kuch sarflab, koʻp saʼy-harakatlar, xalqimizning koʻmagi va chuqur tushunishi, sabr-toqati bilan Oʻzbekistonda bu ofatni jilovlab turibmiz. Lekin baribir juda ham ziyraklik va ehtiyotkorlik bilan, karantin qoidalariga toʻliq amal qilishimiz shart. Bu xavf butun dunyoda butunlay bartaraf etilmas ekan, xotirjamlikka berilishga aslo haqimiz yoʻq.
Respublikamizda epidemiologik vaziyat barqarorlashganidan foydalanib, virusdan xoli hududlarda iqtisodiyotni yurgʻizib yuborish va odamlarni daromad bilan taʼminlash maqsadida karantin talablarini asta-sekin yumshata boshladik. Bunda biz aholining karantindagi turmush sharoitini yaxshilash uchun ularning koʻplab murojaatlarini ham inobatga oldik.
Oʻtgan selektorda berilgan topshiriqqa muvofiq, Respublika komissiyasi tomonidan 8-maydan boshlab, infeksiya aniqlanmagan yoki bemorlar toʻliq sogʻaygan Navoiy, Jizzax va Qashqadaryo viloyatlari “yashil”, oxirgi 14 kunda virus aniqlanmagan, lekin davolanayotgan bemorlar boʻlgan Surxondaryo, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahri “sariq”, doimiy ravishda infeksiya aniqlanayotgani uchun boshqa hududlarning barchasi “qizil” toifali hudud deb eʼlon qilindi.
Shuningdek, mintaqalarning toifasiga qarab, ruxsat etiladigan xizmat turlari ham aniq va tushunarli qilib belgilab berildi. Albatta, “yashil” hududlarda koʻproq, “sariq”da kamroq, “qizil”da cheklangan sondagi xizmatlar koʻrsatiladi.
Takror va takror aytaman, jahonda, ayniqsa biz yaqin hamkorlik qiladigan davlatlarda pandemiya tobora kuchayib borayotganini, bu holat bizga ham katta xavf solishi mumkinligini aslo unutmasligimiz kerak. Shu sababli barchamizdan hushyorlikni yana-da oshirish talab etiladi. Bu borada, faoliyatini umuman toʻxtatmagan korxonalarda ham, oʻz ishini qaytadan boshlashga ruxsat berilgan sohalarda ham virusga qarshi kurashish boʻyicha cheklovlar soʻzsiz bajarilishi kerak.
Yana bir bor takrorlayman, har birimiz karantin va sanitariya-gigiyena qoidalariga qatʼiy amal qilib, oʻzimiz, yaqinlarimiz va xalqimizning sogʻligʻini himoya qilish uchun masʼul ekanimizni unutmasligimiz zarur va shart.
Shu bilan birga, “sariq” va “qizil” toifadagi viloyatlarda kasallik umuman aniqlanmagan tumanlar ham borligini inobatga olish lozim. Xuddi shunday, ertaga “yashil” viloyatdagi biror bir tumanda kasallik aniqlanadigan boʻlsa, butun viloyatning toifasini oʻzgartirish shart emas, – dedi Prezidentimiz.
Respublika komissiyasiga hududlarni toifaga ajratishni tuman va shaharlar darajasida belgilash boʻyicha topshiriq berildi.

Президент отметил необходимость полного соблюдения правил карантина
Президент Шавкат Мирзиёев перед началом видеоселекторного совещания 7 мая отдельно остановился на проводимой в нашей стране работе по противодействию пандемии коронавируса.
– В последнее время вирусом ежедневно заражаются 90-100 тысяч человек по всему миру. На сегодняшний день общее число больных достигло почти 4 миллионов. К великому сожалению, 265 тысяч из них скончались.
По последним данным, в Узбекистане до настоящего времени зафиксировано 2269 случаев инфицирования. 1624 зараженных, или 72 процента, выздоровели. В настоящее время в больницах проходят лечение 635 пациентов. На карантин были взяты 45 тысяч наших граждан, которые вернулись из-за рубежа или контактировали с больными.
Прилагая огромные усилия, при поддержке нашего народа, благодаря его пониманию и терпению нам удается сдерживать эту пандемию в Узбекистане. Но мы все равно должны быть весьма бдительными и осторожными, обязаны полностью соблюдать правила карантина. Мы не имеем права предаваться спокойствию, пока эта угроза не будет полностью устранена во всем мире.
С учетом стабилизации эпидемиологической ситуации в стране мы постепенно начали ослаблять карантинные требования, чтобы перезагрузить экономику в свободных от вируса регионах и обеспечить людей доходом. При этом мы также учли многие обращения находящегося в самоизоляции населения, чтобы улучшить условия жизни.
В соответствии с данными на прошлом видеоселекторном совещании поручениями Республиканская комиссия приняла решение о том, что начиная с 8 мая в Навоийской, Джизакской и Кашкадарьинской областях, где инфекция не была обнаружена или пациенты полностью выздоровели, действует «зеленый» уровень; в Сурхандарьинской, Хорезмской областях и городе Ташкенте, где вирус не был обнаружен в течение последних 14 дней, но остаются больные, проходящие лечение, действует «желтый» уровень; во всех остальных регионах, где продолжаются случаи инфицирования, действует «красный» уровень карантина.
Кроме того, в зависимости от присвоенного регионам уровня четко и понятно определены виды разрешенных услуг. Разумеется, в «зеленых» регионах будет оказываться больше услуг, меньше – в «желтых», ограниченный перечень услуг – в «красных».
Повторяю, мы никогда не должны забывать о том, что в мире, особенно в странах, с которыми мы тесно сотрудничаем, пандемия только набирает обороты и эта ситуация может представлять для нас большую угрозу. Поэтому всем нам требуется усилить бдительность. В связи с этим ограничения, связанные с противодействием вирусу, должны строго соблюдаться как на предприятиях, которые вообще не прекращали свою деятельность, так и в тех сферах, где им разрешено возобновить работу.
Повторюсь: каждый из нас должен и обязан строго придерживаться правил карантина, санитарии и гигиены, помнить, что мы несем ответственность за здоровье самих себя, своих близких и нашего народа.
В то же время следует учитывать, что в «желтых» и «красных» регионах есть районы, где случаев заражения не было обнаружено. Точно так же, если завтра болезнь будет выявлена в каком-либо из районов «зеленого» региона, в изменении уровня всего региона нет необходимости, - сказал Президент.