Eksport faoliyatini yana-da qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Soʻnggi yillarda tadbirkorlik subyektlarining eksport faoliyatini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash va ragʻbatlantirishga doimiy eʼtibor qaratilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzurida Eksportni ragʻbatlantirish agentligi tashkil etilib, eksport hajmini oshirish uchun eksport qiluvchi korxonalarga moliyaviy koʻmak berish mexanizmlari yaratildi.
Jahon bozorlarida raqobat keskinlashib borayotgan sharoit mahsulotlar eksporti hajmini oshirish orqali yangi bozorlarga kirib borish va anʼanaviy bozorlarda oʻz oʻrnini mustahkamlash uchun eksport qiluvchilarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashni yana-da kengaytirish zaruriyatini yuzaga keltirmoqda.
Eksport faoliyatini qoʻllab-quvvatlash tizimini yana-da takomillashtirish, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha harakatlar strategiyasini “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 24-maydagi PQ–4337-son “Eksport faoliyatini moliyalashtirish va sugʻurta himoyasi mexanizmlarini kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq joriy etilgan mahsulotlarni eksport qilishda tashish xarajatlarini 50 foizigacha miqdorda kompensatsiya qilishga subsidiyalar taqdim etish mexanizmi mahsulotlarni avtomobil va havo transportida eksportga tashishga ham tatbiq etilsin.
Eksport qilishda avtomobil, temir yoʻl va havo transportida tashish xarajatlarining bir qismi kompensatsiya qilinadigan mahsulotlar roʻyxati 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Respublika hududlari va tarmoqlari eksport salohiyatini rivojlantirish masalalari boʻyicha doimiy faoliyat yurituvchi respublika komissiyasiga (S.U.Umurzakov) (keyingi oʻrinlarda – Respublika eksport komissiyasi) eksport qilishda transport xarajatlarining bir qismini kompensatsiya qilish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan subsidiyalar taqdim etiladigan mahsulotlar roʻyxatiga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish, subsidiyalar taqdim etish shartlari va miqdorlarini belgilash hamda tartibini tasdiqlash, shuningdek, mahsulot turi, hajmi va eksport yoʻnalishiga qarab subsidiyaning qatʼiy miqdorlarini belgilash vakolati berilsin.
Respublika eksport komissiyasi bir hafta muddatda mahalliy eksport qiluvchi korxonalar (ularning vakolatli vakillari)ga mahsulotlarni eksport qilishda, shu jumladan, 2020-yil 1-apreldan buyon amalga oshirilgan eksport boʻyicha avtomobil, havo va temir yoʻl transportida tashish xarajatlarini qisman kompensatsiya qilishga subsidiyalar taqdim etish tartibini tasdiqlasin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasidan eksport operatsiyalari boʻyicha olib oʻtilayotgan tovarlarning bojxona rasmiylashtiruvini amalga oshirishda jismoniy va yuridik shaxslarga nisbatan joriy qilingan barcha turdagi majburiy toʻlovlar va ijro hujjatlari boʻyicha qarzdorligi mavjudligini tekshirish amaliyoti 2021-yil 1-yanvarga qadar bekor qilinsin.
4. Belgilansinki, eksport qiluvchilar garov sifatida sugʻurta xizmatlaridan foydalanganda sugʻurta mukofotini qoplashga Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni ragʻbatlantirish agentligi tomonidan kompensatsiyalar taqdim etiladi.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Eksportni ragʻbatlantirish agentligining xarajatlari uchun asoslangan hisob-kitoblar boʻyicha 2020-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan zarur mablagʻlar ajratsin va 2021-yildan har yili zarur byudjet mablagʻlarini nazarda tutsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 2-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar va qoʻshimcha kiritilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bir oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшей поддержке экспортной деятельности
В последние годы уделяется постоянное внимание государственной поддержке и стимулированию экспортной деятельности субъектов предпринимательства.
В частности, образовано Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, созданы механизмы финансовой поддержки предприятий-экспортеров для увеличения объемов экспорта.
Условия возрастающей конкуренции на мировых рынках вызывают необходимость дальнейшего расширения государственной поддержки экспортеров для продвижения на новые рынки и укрепления собственных позиций на традиционных рынках путем увеличения объема экспорта продукции.
В целях дальнейшего совершенствования системы поддержки экспортной деятельности, а также обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики»:
1. Распространить механизм предоставления субсидий на компенсацию до 50 процентов расходов по транспортировке при экспорте продукции, внедренный в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2019 года № ПП–4337 «О мерах по расширению механизмов финансирования и страховой защиты экспортной деятельности», также на транспортировку продукции на экспорт автомобильным и воздушным транспортом.
Утвердить Перечень продукции, при экспорте которой осуществляется компенсация части затрат на ее транспортировку автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом, согласно приложению №1.
2. Уполномочить постоянно действующую Республиканскую комиссию по вопросам развития экспортного потенциала регионов
и отраслей республики (Умурзаков С.У.) (далее – Республиканская экспортная комиссия) вносить изменения и дополнения в Перечень продукции, при экспорте которой предоставляются субсидии
из Государственного бюджета Республики Узбекистан на компенсацию части транспортных расходов, определять условия и размеры, а также утверждать порядок предоставления субсидий, устанавливать фиксированные размеры субсидий в зависимости
от вида, объема и направления экспорта продукции.
Республиканской экспортной комиссии в недельный срок утвердить порядок предоставления субсидий отечественным предприятиям-экспортерам (их уполномоченным представителям) на компенсацию части затрат по транспортировке автомобильным, воздушным и железнодорожным транспортом при экспорте продукции, в том числе по экспортным поставкам, осуществленным с 1 апреля 2020 года.
3. Отменить до 1 января 2021 года практику проверки наличия задолженности по всем видам обязательных платежей
и исполнительных документов, введенных в отношении физических и юридических лиц при таможенном оформлении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Узбекистан по экспортным операциям.
4. Установить, что Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан предоставляются компенсации на возмещение страховой премии при пользовании экспортерами в качестве залога страховыми услугами.
5. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить по обоснованным расчетам средства, необходимые на расходы Агентства продвижения экспорта из Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год, начиная с 2021 года – ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства.
6. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
7. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами
и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложение об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.