Shavkat Mirziyoyev Eron Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni Eron Islom Respublikasi Prezidenti Hasan Ruhoniy bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari muborak Ramazon oyi munosabati bilan samimiy qutlovlar almashib, bir-birlari va do‘st xalqlarimizga koronavirusning global miqyosda tarqalishi bilan bog‘liq bugungi murakkab davrda sihat-salomatlik va farovonlik tiladilar.
Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, shu jumladan savdo-iqtisodiy va transport-kommunikatsiya sohalaridagi amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari batafsil ko‘rib chiqildi.
Prezidentlar pandemiyaning savdo amaliyotlari, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amalga oshirilayotgan kooperatsiya loyihalari, eksport-import yuklarining tranzit tashuvlari uchun salbiy oqibatlarini kamaytirish maqsadida tegishli vazirlik va idoralarga videoanjumanlar o‘tkazib borishni davom ettirishni topshirdilar.
Shuningdek, koronavirusga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish va yaqindan hamkorlik qilishga, jumladan, ushbu xavfli kasallikni profilaktika qilish va davolash borasida, aholi va biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birinchi galdagi choralar bo‘yicha axborot va tajriba almashishga kelishib olindi.

Состоялся телефонный разговор Шавката Мирзиёева с Президентом Ирана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 мая провел телефонный разговор с Президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рухани.
В начале беседы главы государств обменялись искренними поздравлениями в связи со священным месяцем Рамадан, пожелав друг другу и дружественным народам здоровья и благополучия в этот непростой период, связанный с глобальным распространением коронавирусной инфекции.
Предметно рассмотрены актуальные вопросы повестки двусторонних отношений, в том числе перспективы расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах.
Президенты поручили соответствующим министерствам и ведомствам продолжить практику проведения регулярных видеоконференций в целях минимизации негативных последствий пандемии на торговые операции, реализуемые проекты кооперации в разных отраслях экономики, транзитные перевозки экспортно-импортных грузов.
Достигнута также договоренность о координации и тесном взаимодействии в борьбе с коронавирусом, включая обмен информацией и опытом в области профилактики и лечения этого опасного заболевания, а также по осуществляемым первоочередным мерам поддержки населения и бизнеса.