Prezident tashrifi aholi ruhini ko‘tardi
27-aprel kuni respublikamizga Turkmaniston hududidan kuchli shamol kirib kelgan, Buxoro, Navoiy, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida sekundiga 9-40 metrgacha tezlikda shamol esgan edi. Oqibatda bir necha fuqaro jarohatlanib, bir kishi halok bo‘ldi. Shuningdek, uy-joylar, avtotransport vositalari, infratuzilma ob’ektlari va ekin maydonlariga zarar yetdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bugun zudlik bilan Buxoro viloyatiga yetib bordi. Vertolyotda Qorako‘l va Olot tumanlaridagi holatni ko‘zdan kechirdi.
Olot tumani markazida mahalliy aholi vakillari, faollar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari kechagi kuchli shamol kutilmagan va ilgari kuzatilmagan tabiiy ofat bo‘lganini, odamlar turmushi, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarga salbiy ta’sir qilganini afsus bilan qayd etdi.
Xalqimiz hamjihat bo‘lib, bunday sinovlarni ko‘p yengib o‘tgan. Bu safar ham zarur chora-tadbirlar ko‘rilib, talofat oqibatlari tezda bartaraf etiladi. Eng muhimi, ruhni tushirmay, birgalikda kurashsak, bu qiyinchiliklardan kuchli bo‘lib chiqamiz, deb ta’kidladi Prezidentimiz.
Turar joylar va infratuzilma ob’ektlarini ta’mirlash, aholiga har tomonlama ko‘maklashish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi. Qishloq xo‘jaligi, iqtisodiyot tarmoqlari, jamoat xavfsizligi yuzasidan tezkor chora-tadbirlar belgilandi.

2020-04-28 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, having arrived in the Bukhara region, visited the places most affected by the natural disaster.
On the night of April 27, a storm blew from the territory of Turkmenistan to Bukhara, Navoi, Samarkand and Kashkadarya regions with gusts of up to 9-40 meters a second. Several citizens endured injuries, one person died. Infrastructure facilities, vehicles, houses, crops bore damage.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the situation in the Karakul and Alat districts by flying over by helicopter.
In the Alat district center, the leader of our country met with local residents and public figures.
The head of state noted with regret that the storm proved unprecedented in terms of impact on people’s lives, agricultural activities and other areas.
United in face of such disasters, our people have always overcome many trials. Essential measures will be taken this time, as well, and the consequences of the calamity will be quickly eliminated. Crucially, if we do not lose confidence in ourselves and act together, we will come out of these difficulties strong, the President stressed.
Shavkat Mirziyoyev instructed relevant officials on the repair of housing and infrastructure facilities, and the provision of comprehensive assistance to the population. The head of state identified operational measures regarding agriculture, economic sectors and public safety.