Toʻqimachilik sanoatini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-aprel kuni toʻqimachilik sanoati barqarorligini taʼminlash, pandemiyaning sohaga taʼsirini yumshatish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimiz toʻqimachilik sanoatida 2 mingdan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda, ularda 365 ming nafar aholi ishlaydi. Sohaning eksport salohiyati soʻnggi 3 yilda 2 baravar oshdi. Oʻtgan yili bu boradagi koʻrsatkich 1,6 milliard dollarni tashkil etdi.
Lekin bular ham hali yetarli emas. Sohada rezerv va imkoniyatlar yetarli. Xususan, yurtimizda yetishtirilgan paxtani toʻliq qayta ishlab, eksportni 15 milliard dollarga yetkazish va 3 milliondan ortiq aholini ish bilan taʼminlash imkoniyati mavjud.
Yigʻilishda pandemiya davrida tarmoqni barqaror ishlatish uchun korxonalarni aylanma mablagʻ bilan taʼminlash masalasi koʻrib chiqildi.
Joriy yil 1-aprelga qadar sotilgan paxta tolasining yakuniy toʻlov muddatini 90 kundan 150 kunga uzaytirishga koʻrsatma berildi.
Moliya vazirligiga korxonalarning aylanma mablagʻini oʻzida saqlab qolish uchun eksport bojxonada rasmiylashtirilgan zahoti qoʻshilgan qiymat soligʻini qaytarib berish mexanizmini joriy qilish topshirigʻi berildi.
Kelgusi 5 yilda tayyor mahsulot ishlab chiqarishni 4-5 baravarga koʻpaytirish, tannarxni raqobatchilarga nisbatan arzonlashtirib, tashqi bozorlarni egallash boʻyicha topshiriqlar berildi. Buning uchun mahsulotlar assortimentini kengaytirib, sifatini keskin oshirish zarurligi alohida taʼkidlandi.
Xususan, xorijiy kompaniyalar bilan birgalikda yirik eksport korxonalari tashkil etib, taniqli brendlar asosida bozorbop mahsulotlar ishlab chiqarish yuzasidan koʻrsatma berildi.
Shu maqsadda Namangan, Samarqand va Toshkent viloyatlarida tayyor mahsulot eksport qiluvchi yangi korxonalar uchun texnopark tashkil etiladi. Ushbu loyihalarni moliyalashtirish uchun Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan kredit liniyasi doirasida 300 million dollar mablagʻ ajratiladi.
Yigʻilishda xomashyo yetishtirish va ishlab chiqarish zanjirida tannarxni kamaytirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Mamlakatimizda yillar davomida paxta tolasining oʻzi eksport qilingani uchun uning narxi Liverpul kotirovkasiga bogʻlangan edi. Aslida paxta tolasi Nyu-York birjasida sotiladi va uning narxi Liverpulnikidan 10 foizga arzon yuradi.
Bu toʻqimachilik mahsulotlari qiymati oshishiga taʼsir qilayotgani qayd etilib, mutasaddilarga paxta tolasi narxini xalqaro birja kotirovkasiga oʻtkazish yuzasidan topshiriq berildi.
Yigʻilishda toʻqimachilik korxonalarining tashqi bozorlarga chiqishi uchun qulay sharoit yaratish masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
Bu sohadagi tayyor mahsulotlarimiz eksporti asosan mintaqa bozoriga bogʻlanib qolgan. Eksportyorlar Yevropaga kirishi uchun 15 foiz boj toʻlash va 4 baravar koʻp transport xarajati qilishga majbur boʻlmoqda.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda “Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasiga Yevropa Ittifoqi bozorlari uchun “GSP+” maqomini olish vazifasi qoʻyildi. Shuningdek, Xalqaro moliya korporatsiyasi koʻmagida mahsulotlarni “BSI” standartlari asosida sertifikatlash ishlarini jadallashtirish kerakligi taʼkidlandi. Eksportyorlar xarajatlarini subsidiya qilishni yana-da kengaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Обсуждены вопросы развития текстильной промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 апреля провел совещание по вопросам обеспечения стабильности текстильной промышленности, смягчения воздействия пандемии на отрасль.
В данной сфере в нашей стране действует более 2 тысяч предприятий, на них занято 365 тысяч человек. Экспортный потенциал сектора за последние три года увеличился вдвое. В прошлом году на внешние рынки поставлена продукция на 1,6 миллиарда долларов.
Но этого недостаточно, так как резервы и возможности отрасли огромны.
Узбекистан располагает ресурсами и средствами, достаточными для переработки выращенного хлопка в полном объеме, доведения экспорта до 15 миллиардов долларов и обеспечения занятости более 3 миллионов человек.
На совещании рассмотрен вопрос покрытия предприятий оборотными средствами для стабильного функционирования отрасли.
Дано указание продлить с 90 до 150 дней срок окончательной оплаты за хлопок-волокно, реализованный до 1 апреля текущего года.
Министерству финансов поручено внедрить механизм моментального возврата суммы налога на добавленную стоимость после оформления экспорта на таможне, чтобы предприятия сохраняли стабильный уровень оборотных средств.
Глава государства поручил в течение пяти лет нарастить производство готовой продукции в 4-5 раз, освоить внешние рынки посредством повышения конкурентоспособности товаров. Особо отмечена необходимость расширения их ассортимента и улучшения качества.
В частности, даны указания по организации крупных экспортных предприятий с участием зарубежных компаний, производству востребованной продукции под известными брендами.
В этих целях в Наманганской, Самаркандской и Ташкентской областях будут организованы новые предприятия по экспорту готовой продукции. На реализацию этих проектов будет выделено 300 миллионов долларов в рамках кредитной линии Фонда реконструкции и развития.
На совещании затронут вопрос снижения себестоимости в цепочке заготовки сырья и производства продукции.
В силу того, что наша страна долгие годы экспортировала только хлопковое волокно, его цена была завязана на котировках Ливерпульской биржи. В действительности же хлопковое волокно продается на Нью-Йоркской бирже, котировки которой на 10 процентов дешевле ливерпульских.
Отмечено, что это обстоятельство влияет на стоимость текстильной продукции, а ответственным лицам поручено обеспечить ценообразование хлопкового волокна в зависимости от международных биржевых котировок.
На совещании уделено внимание и вопросам создания благоприятных условий для выхода текстильных предприятий на внешние рынки.
Производимая в Узбекистане готовая продукция поставляется преимущественно в страны региона. Для вхождения на европейский рынок наши экспортеры вынуждены платить 15-процентную пошлину и нести в 4 раза больше транспортных расходов.
Министерству инвестиций и внешней торговли, ассоциации "Узтукимачиликсаноат" поставлена задача получить статус бенефициара системы GSP+ для беспошлинной торговли на рынке Евросоюза. Вместе с тем отмечена необходимость ускорения сертифицирования продукции по стандарту BSI при содействии Международной финансовой корпорации. Даны указания по дальнейшему расширению субсидирования расходов экспортеров.