Pandemiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-aprel kuni koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashishda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni kuchaytirish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Joriy yilda xalqaro va xorijiy moliya institutlari tomonidan yo‘naltirilgan 2,7 milliard dollarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Ularning asosiy qismi Osiyo taraqqiyot banki, Jahon banki va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) hissasiga to‘g‘ri keladi.
Hozirgi vaziyatdan kelib chiqib, amaldagi loyihalarni optimallashtirgan holda, mablag‘lar birinchi o‘rinda tibbiyot sohasiga yo‘naltirilmoqda. Xalqaro tashkilotlar bu borada mamlakatimizga ko‘maklashish va mablag‘ ajratishga tayyor ekanini bildirmoqda.
Yig‘ilishda xalqaro moliya institutlari pandemiya bilan kurash uchun sog‘liqni saqlash sohasiga ajratayotgan 277 million dollar miqdoridagi mablag‘larni tez fursatlarda va samarali o‘zlashtirish lozimligi ta’kidlandi.
Islom taraqqiyot banki bilan kelishib, Toshkent viloyati Zangiota tumanida qurilayotgan shifoxona va Yuqori Chirchiq tumanidagi karantin hududini zamonaviy tibbiy texnikalar bilan jihozlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligiga birlamchi va tibbiy yordam loyihalari doirasida Osiyo taraqqiyot banki hamda Jahon bankining 30 million dollar mablag‘i evaziga o‘pkani sun’iy ventilyatsiya qiluvchi 2 ming 300 ta apparat va boshqa uskunalar sotib olish vazifasi qo‘yildi.
Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki va Jahon bankidan qo‘shimcha mablag‘lar jalb etib, tibbiy va ijtimoiy sohalarga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Pandemiya sharoitida tadbirkorlik, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash uchun 700 million dollar jalb qilish ko‘zda tutilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu mablag‘larni, birinchi navbatda, meva-sabzavotchilik, oziq-ovqat sanoati va eksportni rag‘batlantirishga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 19-martdagi farmoniga ko‘ra, Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasi tashkil etilgan edi. Mazkur fonddan infratuzilma va kommunal xo‘jaligi sohasidagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha ravishda 3,6 trillion so‘m ajratish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda shu masalaga ham alohida e’tibor qaratilib, mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish chora-tadbirlari uchun donor tashkilotlar bilan qo‘shimcha grant kelishuvlari imzolash muhimligi qayd etildi.
Xalqaro moliya institutlari mablag‘larini jalb qilishni jadallashtirish va o‘z vaqtida o‘zlashtirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.

Strengthening international cooperation in the fight against pandemic considered
On April 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of strengthening cooperation with international financial institutions in the fight against the coronavirus pandemic.
This year, it is planned to use 2.7 billion USD allocated by international and foreign financial structures. Most of these funds are accounted for Asian Development Bank, World Bank and Japan International Cooperation Agency (JICA).
Existing projects are optimized based on the current situation and funds are directed primarily to medical sphere. International organizations are ready to help Uzbekistan.
The need for accelerating the process of attracting and using 277 million USD that international financial institutions intend to allocate to Uzbekistan’s health sector to fight the pandemic was noted at the meeting.
Instructions were given to equip hospitals under construction in Tashkent region’s Zangiota district and quarantine zone in Yuqorichirchiq district with modern medical equipment with the assistance of the Asian Development Bank.
The Ministry of Health has been tasked to purchase 2,3 thousand artificial lung ventilation devices and other equipment at the expense of 30 million USD from Asian Development Bank and the World Bank.
Instructions were given to attract additional investments from Asian Infrastructure Investment Bank and the World Bank, direct them to healthcare system and social sphere.
In the context of the pandemic, it is planned to attract 700 million USD to support entrepreneurship, small and medium-sized business.
The Head of the state noted the need for allocating these funds primarily for development of fruit and vegetable production, food industry and export support.
As is known, Anti-Crisis Fund has been established by the Decree of the President of Uzbekistan of March 19, 2020. It is planned to allocate an additional 3.6 trillion UZS to support projects in infrastructure and utilities development.
Special attention was paid to this issue and responsible persons were given appropriate instructions.
The importance of reaching additional grant agreements with donor organizations for measures to counter coronavirus pandemic was noted.
Tasks were identified to accelerate the attraction and timely targeted use of funds from international financial institutions.