Innovatsion farmatsevtika klasteri qurilishi boshlandi
Telemuloqot chog‘ida davlatimiz rahbari bu yerda innovatsion va yuqori sifat ko‘rsatkichlariga ega bo‘lgan dori-darmonlar, tibbiy mahsulot va texnik vositalar ishlab chiqarish, aholining bu boradagi talab va ehtiyojlarini ta’minlash, zamonaviy kadrlar tayyorlash, shuningdek, mamlakatimizda farmatsevtika sohasini yanada rivojlantirish, samarali infratuzilma yaratishga qaratilgan loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish bo‘yicha boshlangan ishlar va rejalar bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil yanvar oyida qabul qilingan qarori bilan klasterni tashkil etish bo‘yicha konsepsiya va amaliy chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan edi.
Ushbu maqsadda Zangiota tumanida jami 79 gektarlik yer maydoni ajratildi. Jami 14 ta investitsion loyiha amalga oshirish orqali mintaqada yagona zamonaviy farmatsevtika klasteri hamda 1700 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Klaster texnopark va sanoat zonasidan iborat bo‘ladi.
Texnopark hududida akademik, ilmiy hamda dori-darmonlar ishlab chiqararadigan sektorlar joylashadi. Xususan, bu yerda Farmatsevtika texnik universitetini tashkil etish rejalashtirilgan. Ushbu o‘quv dargohida dori vositalari, tibbiyot mahsulotlari va texnikalar, kosmetologiya va boshqa ashyolar ishlab chiqarish sohasida xalqaro ta’lim standartlari darajasidagi yuqori malakali kadrlar tayyorlanadi.
Sanoat zonasida yetakchi farmatsevtika kompaniyalarining innovatsion dori vositalari ishlab chiqarish maydonlari barpo etiladi.
Kelgusida bu yerda chet el klinikalari, tibbiyot markazlarini ochish, klasterning infratuzilmalarini yanada rivojlantirish rejalashtirilmoqda.
Koreya Respublikasi Eksimbankining Iqtisodiy taraqqiyot hamkorlik fondi bilan uzoq muddatli kredit yordamida klasterning ilmiy va ta’lim tuzilmalarini moliyalashtirish haqida kelishuvga erishildi.
“Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasteri Homiylik kengashi hamda rivojlantirish direksiyasi tuzildi. Uning faoliyatini Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi amalga oshiradi.
Tashkil etilayotgan klaster sohada o‘ziga xos birinchi “ilmiy shaharcha” bo‘lib, u butun tarmoq uchun mustahkam poydevor yaratadi. Unda xalqaro tajribani keng qo‘llash, xorijdan investitsiyalar va ilg‘or ilmiy ishlanmalarni jalb qilish, innovatsion yechimlar va yuksak texnologiyalarni joriy etish yo‘li bilan yurtimizda farmatsevtika rivojini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqadi.

The President endorses the construction of innovative pharmaceutical cluster
On April 17, through video conferencing, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev blessed the construction of the Tashkent Pharma Park, an innovative scientific and production pharmaceutical cluster in the Zangiata district of the capital region.
During the teleconference, the head of our state got acquainted with the plans and work begun on the implementation of this project designed to launch the production of innovative drugs, high quality medical goods and equipment, to train modern specialists of the sphere, as well as develop the national pharmaceutical industry as a whole and create effective infrastructure.
The presidential resolution adopted in January this year approved the concept and action plan for setting up the cluster.
To this end, 79 hectares of land have been allocated in the Zangiata district. Thus, the implementation of 14 investment projects will lead to the establishment of Central Asia’s only modern pharmaceutical cluster employing more than 1,700 people.
The cluster will consist of a technological park and an industrial zone.
The technological park will house sectors of academic, scientific activity and medicines development. Plans include in particular the creation of Pharmaceutical Technical University to train highly qualified specialists in the field of pharmaceuticals, medical equipment, cosmetology and other areas, on the basis of international educational standards.
The industrial zone will be home to production facilities of leading pharmaceutical companies.
In the future, foreign clinics and medical centers are expected to open here, and the infrastructure of the cluster is anticipated to expand.
An agreement has been reached with the Economic Development Cooperation Fund of the South Korean Eximbank on funding the scientific and educational institutions of the cluster with a long-term loan.
The Board of Trustees and Directorate of the Tashkent Pharma Park innovative scientific and production pharmaceutical cluster have been formed. The Directorate will be run by the Pharmaceutical Industry Development Agency under the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan.
The new cluster will be the first science campus of its kind and deliver a solid foundation for the advancement of the entire industry. Widely applying international experience, attracting foreign investment and cutting-edge scientific developments, introducing innovative solutions and high technologies, it will raise the national pharmaceutical science and industry to a new level.