Innovatsion farmatsevtika klasteri qurilishi boshlandi
Telemuloqot chog‘ida davlatimiz rahbari bu yerda innovatsion va yuqori sifat ko‘rsatkichlariga ega bo‘lgan dori-darmonlar, tibbiy mahsulot va texnik vositalar ishlab chiqarish, aholining bu boradagi talab va ehtiyojlarini ta’minlash, zamonaviy kadrlar tayyorlash, shuningdek, mamlakatimizda farmatsevtika sohasini yanada rivojlantirish, samarali infratuzilma yaratishga qaratilgan loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish bo‘yicha boshlangan ishlar va rejalar bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil yanvar oyida qabul qilingan qarori bilan klasterni tashkil etish bo‘yicha konsepsiya va amaliy chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan edi.
Ushbu maqsadda Zangiota tumanida jami 79 gektarlik yer maydoni ajratildi. Jami 14 ta investitsion loyiha amalga oshirish orqali mintaqada yagona zamonaviy farmatsevtika klasteri hamda 1700 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Klaster texnopark va sanoat zonasidan iborat bo‘ladi.
Texnopark hududida akademik, ilmiy hamda dori-darmonlar ishlab chiqararadigan sektorlar joylashadi. Xususan, bu yerda Farmatsevtika texnik universitetini tashkil etish rejalashtirilgan. Ushbu o‘quv dargohida dori vositalari, tibbiyot mahsulotlari va texnikalar, kosmetologiya va boshqa ashyolar ishlab chiqarish sohasida xalqaro ta’lim standartlari darajasidagi yuqori malakali kadrlar tayyorlanadi.
Sanoat zonasida yetakchi farmatsevtika kompaniyalarining innovatsion dori vositalari ishlab chiqarish maydonlari barpo etiladi.
Kelgusida bu yerda chet el klinikalari, tibbiyot markazlarini ochish, klasterning infratuzilmalarini yanada rivojlantirish rejalashtirilmoqda.
Koreya Respublikasi Eksimbankining Iqtisodiy taraqqiyot hamkorlik fondi bilan uzoq muddatli kredit yordamida klasterning ilmiy va ta’lim tuzilmalarini moliyalashtirish haqida kelishuvga erishildi.
“Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasteri Homiylik kengashi hamda rivojlantirish direksiyasi tuzildi. Uning faoliyatini Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi amalga oshiradi.
Tashkil etilayotgan klaster sohada o‘ziga xos birinchi “ilmiy shaharcha” bo‘lib, u butun tarmoq uchun mustahkam poydevor yaratadi. Unda xalqaro tajribani keng qo‘llash, xorijdan investitsiyalar va ilg‘or ilmiy ishlanmalarni jalb qilish, innovatsion yechimlar va yuksak texnologiyalarni joriy etish yo‘li bilan yurtimizda farmatsevtika rivojini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqadi.

Дан старт строительству инновационного фармацевтического кластера
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 апреля посредством видеоконференцсвязи дал старт строительству Инновационного научно-производственного фармацевтического кластера “Tashkent Pharma Park” в Зангиатинском районе Ташкентской области.
В ходе телемоста глава государства ознакомился с планами и начатой работой по реализации этого проекта, нацеленного на организацию производства инновационных лекарственных препаратов, изделий и техники медицинского назначения с высокими качественными характеристиками, обеспечение потребности населения в этой продукции, подготовку современных кадров, а также развитие отечественной фармацевтической отрасли в целом и создание эффективной инфраструктуры.
Постановлением Президента Республики Узбекистан, принятом в январе текущего года, были утверждены концепция и план практических мер по организации кластера.
С этой целью выделено 79 гектаров земли в Зангиатинском районе. Предусматривается создание единственного в регионе современного фармацевтического кластера с созданием более 1700 новых рабочих мест за счет реализации 14 инвестиционных проектов.
Кластер будет состоять из технопарка и промышленной зоны.
На территории технопарка расположатся сектора академической, научной деятельности и по разработке лекарственных средств. В частности, запланировано создание Фармацевтического технического университета, который будет готовить на основе международных образовательных стандартов высококвалифицированные кадры в области фармацевтики, медицинской техники, косметологии и других направлениях.
В промышленной зоне будут размещены производственные мощности ведущих фармацевтических компаний.
В дальнейшем планируется открыть здесь зарубежные клиники, медицинские центры, расширять инфраструктуру кластера.
С Фондом сотрудничества для экономического развития южнокорейского Эксимбанка достигнуто соглашение о финансировании научных и образовательных структур кластера с предоставлением долгосрочного кредита.
Образованы Попечительский совет и дирекция Инновационного научно-производственного фармацевтического кластера “Tashkent Pharma Park”. Функции дирекции будет осуществлять Агентство по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.
Новый кластер станет первым в своем роде научным городком и создаст прочный фундамент для развития всей отрасли. Широко применяя международный опыт, привлекая иностранные инвестиции и передовые научные разработки, внедряя инновационные решения и высокие технологии, он выведет отечественную фармацевтическую науку и промышленность на качественно новый уровень.