2020-04-16 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-aprel kuni kimyo, agrotexnika va avtomobil sanoati korxonalarida ishlab chiqarish surʼatlarini taʼminlash hamda yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Maʼlumki, koronavirus pandemiyasi barcha mamlakatlar iqtisodiyotiga katta zarar yetkazmoqda. Xalqaro valyuta jamgʻarmasi hisobotida maʼlum qilinishicha, bu yil jahon iqtisodiyoti koʻrsatkichlari kamida 3 foizga pasayishi kutilyapti.
Shunday murakkab davrda Oʻzbekistonda iqtisodiy barqarorlikni saqlab qolish va aholi daromadlari kamayib ketmasligini taʼminlash uchun barcha rezervlar ishga solinmoqda. Zarur chora-tadbirlar umumiy yondashuv asosida emas, har bir tarmoq boʻyicha alohida belgilanayotir. Ularga yordam berish, muammolarni kundalik hal qilish uchun Prezident Administratsiyasi, hukumat, vazirlik va idoralar rahbarlari 128 ta yirik ishlab chiqarish korxonasiga biriktirilgan.
Kimyo sanoati mavjud quvvatlarni saqlab qolish bilan birga yangi ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish uchun barcha imkoniyatlarga ega. Ammo tarmoqdagi bugungi holatga yigʻilishda tanqidiy baho berildi.
Qayd etilishicha, joriy yilda 9 trillion soʻmlik mahsulot ishlab chiqarish va 280 million dollarlik eksport rejalashtirilgan. Bunga erishish uchun “Oʻzkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati tarmoqdagi korxonalar faoliyatiga koʻmaklashib, talab yuqori boʻlgan mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirishi zarurligi taʼkidlandi.
Xususan, yaqin bir oyda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatidagi polivinilxlorid korxonasi quvvatini 90 foizga yetkazish, azot kislotasi ishlab chiqarish loyihasini foydalanishga topshirish vazifasi qoʻyildi.
Hozirgi epidemiologik vaziyat bois tozalash va dezinfeksiya vositalariga talab oshgan. Xususan, qoʻshni davlatlardan 2 ming tonna gipoxloritga buyurtma kelib tushgan. Shuningdek, togʻ-kon metallurgiya sanoati uchun muhim boʻlgan sianid tuzlariga ham ehtiyoj ortmoqda.
Shu bois imkoniyatlarni toʻliq safarbar etish orqali ishlab chiqarish hajmini oshirish, mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilishga qaratilgan yangi loyihalar tayyorlash yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Tashqi bozorlarda mahsulotlarimiz raqobatdoshligini oshirish uchun transport xarajatlarini kamaytirish, hamkor davlatlar bilan kelishib, temir yoʻl orqali tashishda qulayliklar yaratish muhimligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev oʻtgan yili 12-iyulda Toshkent qishloq xoʻjaligi texnikasi zavodida boʻlib, mutaxassislar bilan tarmoqdagi muammolarni muhokama qilgan edi. Undagi xulosa va tahlillar asosida 31-iyul kuni davlatimiz rahbarining “Qishloq xoʻjaligi mashinasozligini jadal rivojlantirish, agrar sektorni qishloq xoʻjaligi texnikalari bilan taʼminlashni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Oʻtgan vaqt mobaynida bu borada muayyan ishlar amalga oshirildi.
Bugungi yigʻilishda texnikalarni oʻz vaqtida sotish uchun xaridor bilan ishlash tizimini rivojlantirish, fermer va dehqonlarga bu borada kredit imtiyozlari berish zarurligi qayd etildi. “Agrotexsanoatxolding” kompaniyasiga qishloq xoʻjaligi texnikalarini elektron buyurtma asosida sotish tizimini joriy etish vazifasi qoʻyildi.
Mahalliy ishlab chiqarilgan qishloq xoʻjaligi mashinalari sifati va narxi tanqid qilindi, bu jihatda ular xorijniki bilan raqobatdosh emas. Texnika qimmat boʻlsa, qishloq xoʻjaligi mahsulotlari narxiga ham taʼsir qiladi.
Shu munosabat bilan hamma texnika narx-navosini tahlil qilish asosida ishlab chiqarishni optimallashtirish, metall quyish quvvatlarini tezroq ishga tushirib, lokalizatsiya darajasini oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
– Mahalliylashtirishdan maqsad – oʻzimizning qishloqlarga mos, dehqonlarga toʻgʻri keladigan hamyonbop milliy traktorlar ishlab chiqarish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Paxta terimini mexanizatsiyalashni jadallashtirish, joriy yil sentyabrgacha joylarga kamida 1 000 ta paxta terish mashinasi yetkazib berish, barcha hududlarda servis markazlari tashkil etish vazifasi belgilandi.
Butun dunyoda pandemiyadan eng katta zarar koʻrgan tarmoqlardan biri avtomobilsozlik boʻlmoqda.
Bunday sharoitda korxonalarning barqaror ishlashini taʼminlash uchun avvalo ichki bozor imkoniyatlaridan toʻliq foydalanish zarur.
Masalan, mamlakatimizda ehtiyot va butlovchi qismlar bozori 500 million dollarni tashkil etadi. Mahalliy mahsulotlarning undagi ulushi – atigi 9 foiz.
“Oʻzavtosanoat” aksiyadorlik jamiyatiga joriy yil yakuniga qadar 300 turdagi import butlovchi qismlarni oʻzlashtirib, xorijnikidek sifatli ishlab chiqarish vazifasi qoʻyildi.
Avtomobillarning yangi modellarini ishlab chiqish, avtokredit berayotgan tijorat banklarini ragʻbatlantirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
“Samavto” va “MAN” zavodlarida maxsus texnikalar ishlab chiqarishni kengaytirish, agrar tarmoqda talab kuzatilayotgan yangi turlarni oʻzlashtirish yaxshi samara berishi taʼkidlandi.
Avtosanoat mahsulotlari eksportini oshirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi. Ishlab chiqarishdan tortib, savdo va servis xizmatigacha boʻlgan barcha jarayonlarni raqamlashtirish orqali sifatni nazorat qilish, mahsulotga ishonchni oshirish, ochiq-oshkoralikni taʼminlash muhimligi qayd etildi.
Videoselektor yigʻilishida kimyo, agrotexnika va avtomobil sanoati tarmoqlari mutasaddilari, yirik korxonalar rahbarlari axborot berdi.

Обсуждены меры по обеспечению стабильного функционирования отраслей промышленности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 16 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития химической, агротехнической и автомобильной промышленности.
Пандемия коронавируса наносит большой ущерб национальным экономикам. Согласно прогнозам Международного валютного фонда, в этом году мировую экономику ожидает спад минимум на 3 процента.
В это сложное время в нашей стране задействованы все резервы для поддержания экономики и доходов населения на стабильном уровне. Для каждой отрасли прорабатываются отдельные меры. За 128 крупными производственными предприятиями для оказания им помощи и оперативного решения их проблем закреплены руководители Администрации Президента, правительства, министерств и ведомств.
Предприятия химической промышленности, наряду с сохранением существующих мощностей, располагают всеми возможностями для введения новых производств. Вместе с тем нынешнее положение дел в отрасли подвергнуто резкой критике.
Отмечалось, что в текущем году намечено выпустить продукцию на 9 триллионов сумов и осуществить экспорт на 280 миллионов долларов. Для достижения этих целей акционерному обществу "Узкимёсаноат", подчеркивалось, следует содействовать предприятиям отрасли и увеличить производство востребованной продукции.
В частности, поставлена задача довести мощность предприятия по выпуску поливинилхлорида в акционерном обществе "Навоиазот" до 90 процентов в ближайшем месяце и сдать в эксплуатацию проект по выпуску азотной кислоты.
В силу сегодняшней эпидемиологической ситуации вырос спрос на чистящие и дезинфицирующие средства. В частности, из соседних государств поступили заказы на 2 тысячи тонн гипохлоритов. Также растет спрос на цианиды, важные для горно-металлургической промышленности.
В связи с этим даны указания по полному задействованию возможностей, разработке новых проектов по наращиванию объемов производства и модернизации мощностей.
Отмечена важность сокращения транспортных расходов для повышения конкурентоспособности отечественной продукции на внешнем рынке, повышения удобства перевозки грузов железными дорогами, договорившись с зарубежными партнерами.
Президент Шавкат Мирзиёев 12 июля прошлого года посетил Ташкентский завод сельскохозяйственной техники и обсудил со специалистами проблемы отрасли. С учетом итогов той встречи и результатов анализа 31 июля было принято постановление главы государства "О мерах по ускоренному развитию сельскохозяйственного машиностроения, государственной поддержке обеспечения аграрного сектора сельскохозяйственной техникой". За минувшее время в этом направлении проделана определенная работа.
На сегодняшнем совещании указано на необходимость развития системы работы с клиентами для облегчения приобретения техники, предоставления фермерам и дехканам соответствующих льгот по кредитам. Компании “Агротехсаноатхолдинг” поручено внедрить систему продажи сельхозтехники на основе электронного заказа.
Подвергнуты критике качество и цена отечественной техники. Отмечено, что по этим показателям она не способна конкурировать с зарубежными аналогами. Дороговизна техники влияет на цену сельскохозяйственной продукции.
В связи с этим даны поручения по оптимизации производственных процессов на основе анализа цен на технику, ускорению ввода металлолитейных мощностей, повышению уровня локализации.
– Цель локализации – выпуск доступных отечественных тракторов, которые отвечают запросам наших сел и по карману дехканам, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Поставлены задачи по ускорению механизации сбора хлопка, доставке на места не менее 1 тысячи хлопкоуборочных машин до сентября текущего года, организации сервисных центров во всех регионах.
Во всем мире одной из наиболее пострадавших от пандемии отраслей стала автомобильная промышленность.
В таких условиях для стабильной работы предприятий необходимо воспользоваться возможностями прежде всего внутреннего рынка.
Так, рынок запасных и комплектующих частей в нашей стране оценивается в 500 миллионов долларов. Однако доля продукции местного производства на этом рынке составляет лишь 9 процентов.
Перед акционерным обществом “Узавтосаноат” поставлена задача обеспечить до конца года локализацию 300 видов комплектующих, ввозимых из-за рубежа, и наладить их производство в качестве, не уступающем зарубежным аналогам.
Даны указания по разработке новых моделей, стимулированию коммерческих банков, выдающих автокредиты.
Отмечалось, что хороший результат даст расширение производства спецтехники на заводах “Samauto” и “MAN”, освоение выпуска новых видов, востребованных аграрной отраслью.
Затронут также вопрос увеличения экспорта автопромышленной продукции. Подчеркнута важность контроля качества через цифровизацию всей цепочки от производственных процессов до продажи и сервиса, повышения доверия к продукции, обеспечения открытости и прозрачности.
По обсужденным на совещании вопросам информацию представили ответственные лица химической, агротехнической и автомобильной промышленности, руководители крупных предприятий.