Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Koreya Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
2020-04-13 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-aprel kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbatda davlat rahbarlari anʼanaviy doʻstona va samimiy ruhda ikki tomonlama alohida strategik sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni, birinchi navbatda savdo-iqtisodiy sohada kengaytirishning dolzarb masalalarini muhokama qildilar hamda ayrim mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik mavzular yuzasidan fikr almashdilar.
Koronavirus infeksiyasining tarqalishiga qarshi kurashishda hamkorlikni davom ettirish va saʼy-harakatlarni birlashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti pandemiyaga qarshi kurashda koʻrsatilayotgan amaliy koʻmak uchun Mun Chje Inga samimiy minnatdorlik bildirdi. Xususan, mart oyining oxiridan mamlakatimizda koreyalik professor – epidemiolog mutaxassis faol ishlamoqda, bilim va koʻnikmalari bilan oʻrtoqlashmoqda. Shu oyda mazkur diyordan yurtimizga yana bir tajribali mutaxassis – anesteziolog-reanimatologning kelishi kutilmoqda. Fuqarolarimizni evakuatsiya qilish va zarur tibbiyot vositalari yetkazish uchun charter reyslar tashkil etildi.
Prezidentlar ikki mamlakat oʻrtasida amaliy hamkorlikni kengaytirishga hamda Oʻzbekistonda Koreya tibbiyotining, shu jumladan karantin tadbirlarini tashkil etish, kasalliklarni aniqlash va davolash, reabilitatsiya tadbirlarini oʻtkazish, tibbiy kadrlar malakasini oshirish borasidagi ilgʻor tajribasini samarali joriy etishga qatʼiy intilishlarini qayd etdilar.
Ikki davlat sogʻliqni saqlash vazirliklari va yetakchi tibbiyot markazlari oʻrtasida saʼy-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish va tezkor hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga kelishib olindi.
Muloqotda Prezidentlar mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy va ilmiy-innovatsion hamkorlikda erishilgan surʼatlarni saqlab qolish masalalariga batafsil toʻxtaldilar.
Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi ustuvor investitsiya loyihalari hamda ushbu mamlakat Eksimbanki va “EDCF” jamgʻarmasi ishtirokidagi ijtimoiy ahamiyatga ega dasturlarning amalga oshirilishi tahlil qilindi.
Savdo hajmi va qoʻshma korxonalar soni sezilarli darajada ortgani mamnuniyat bilan qayd etilib, bu ishbilarmon doiralarning oʻzaro qiziqishi kuchayib borayotganiga dalolat ekani haqida yakdil fikr bildirildi.
Oʻtgan yil aprel oyida mamlakatimizga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif chogʻida erishilgan kelishuvlarni toʻliq amalga oshirish hamda Seulda boʻlajak uchrashuvga puxta tayyorgarlik koʻrish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi hukumatlari darajasida faol muloqotlar va almashinuvlarni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Telefon muloqoti yakunida Prezident Mun Chje In Koreya Respublikasi birodar Oʻzbekistonga bugun dolzarb boʻlib turgan qiyinchiliklar va zamonaviy xatarlarni tez fursatlarda yengib oʻtishda barcha zarur yordam va koʻmakni koʻrsatishga tayyor ekanini yana bir bor bildirdi.

Президент Республики Узбекистан провел телефонный разговор с Президентом Республики Корея
Сегодня, 13 апреля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином.
Главы государств в традиционно дружественной и теплой атмосфере подробно обсудили актуальные вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере, а также обменялись мнениями по некоторым проблемам региональной и международной повестки.
Особое внимание было уделено продолжению взаимодействия и объединению усилий в борьбе с распространением коронавирусной инфекции.
Президент Республики Узбекистан искренне поблагодарил Мун Чжэ Ина за оказываемое практическое содействие в противодействии пандемии. Так, с конца марта в нашей стране активно работает, делится своими знаниями и навыками корейский профессор – специалист-эпидемиолог. В этом месяце ожидается прибытие из Страны утренней свежести еще одного опытного практика – анестезиолога-реаниматолога. Организованы чартерные рейсы по эвакуации наших граждан и доставке необходимых медицинских препаратов.
Лидеры Узбекистана и Южной Кореи твердо подчеркнули приверженность расширению практического сотрудничества и эффективному внедрению в нашей стране передового опыта корейской медицины, в том числе в организации карантинных мероприятий, выявлении и лечении заболеваний, проведении реабилитационных мероприятий, повышении квалификации медицинских кадров.
Достигнута договоренность о тесной координации действий и оперативном взаимодействии между министерствами здравоохранения и ведущими медицинскими центрами двух стран.
В ходе телефонного разговора Президенты подробно остановились на вопросах сохранения достигнутой динамики торгово-экономического, инвестиционного, финансового и научно-инновационного сотрудничества между нашими государствами.
Проанализирована реализация приоритетных инвестиционных проектов с участием ведущих корейских компаний и социально значимых программ по линии Эксимбанка Южной Кореи и Фонда «EDCF».
С удовлетворением констатирован заметный рост объемов торговли и совместных предприятий, что, по общему мнению, свидетельствует об усилении взаимного интереса со стороны бизнеса.
Отмечена необходимость продолжения активных контактов и обменов на уровне правительств Республики Узбекистан и Республики Корея в целях безусловной реализации договоренностей визита на высшем уровне в нашу страну в апреле прошлого года, а также тщательной подготовки к предстоящему саммиту в Сеуле.
В завершение телефонного разговора Президент Мун Чжэ Ин еще раз заверил, что Республика Корея окажет всю необходимую помощь и поддержку братскому Узбекистану в скорейшем преодолении новых трудностей и современных вызовов.