2020-04-13 | Jamiyat
Karantin tadbirlari e'lon qilingan vaqtdan bugungi kunga qadar respublikamiz bo'yicha karantin qoidalariga amal qilmaslik bilan bog'liq jami – 55 386 ta holat aniqlangan.
- Toshkent shahrida – 9 029 ta holat;
- Toshkent viloyatida – 7 705 ta holat;
- Farg'ona viloyatida – 7 635 ta holat;
- Samarqand viloyatida – 5 497 ta holat;
- Sirdaryo viloyatida – 4 154 ta holat;
- Qashqadaryo viloyatida – 4 066 ta holat;
- Namangan viloyatida – 3 252 ta holat;
- Andijon viloyatida – 3 243 ta holat;
- Buxoro viloyatida – 2 256 ta holat;
- Jizzax viloyatida – 2 070 ta holat;
- Qoraqalpog'iston Respublikasida – 2 020 ta holat;
- Surxondaryo viloyatida – 1 957 ta holat;
- Xorazm viloyatida – 1 848 ta holat;
- Navoiy viloyatida – 654 ta holatni tashkil etmoqda.
Misol uchun, 12 aprel kuni Toshkent viloyati, Parkent tumani, “Zarkent” kishlog'i, Istiqlol ko'chasida yashovchi 1981 y.t. B.D., YUqorichirchiq tumani, “Navro'z” mahallasi, A.To'qay ko'chasida yashovchi 1983 y.t. SH.M., Andijon viloyati, Xo'jaobod tumani, “Sarqamish” mahallasi, Do'ng ko'chasida yashovchi 1994 y.t. U.Z., Andijon tumani, “Guliston” mahallasi, Guliston ko'chasida yashovchi 1999 y.t. SH.T., Buxoro viloyati, G'ijduvon tumani, “Qaraxoni” mahallasi, “YUqori rabot” qishlog'ida yashovchi 1993 y.t. I.G'., Qorako'l tumani, “Ziyorat” mahallasida yashovchi 1987 y.t. SH.T., Qoraqalpog'iston Respublikasi, Qorao'zak tumani, “S.Kamalov” ovulida yashovchi 1982 y.t. S.T.lar jamoat joyida tibbiy niqobsiz yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilganlar.
12 aprel kuni Namangan shahar, 3-Norin ko'chasida yashovchi 1989 y.t. A.X., Qoraqalpog'iston Respublikasi, ellikqal'a tumani, “Bog'yop” ovulida yashovchi 1978 y.t. A.e.lar ruxsatnomasiz o'z transportlarida bemaqsad yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, avtomashinalari jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
12 aprel soat 14:00da Sirdaryo viloyati, Sirdaryo tumani, “Bahor” mahallasi, Sokinlik ko'chasida yashovchi 2001 y.t. R.SH. karantin qoidalarini buzib, mast holatda mayda bezorilik sodir qilganligi uchun, unga nisbatan Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54, 194 va 183-moddalari asosida Ma'muriy ishlar bo'yicha Guliston tumani sudi tomonidan 15 sutka ma'muriy qamoq jazosi tayinlangan.
12 aprel kuni Jizzax shahar, “H.Olimjon” mahallasi, N.Qo'shoqov ko'chasida yashovchi 1997 y.t. X.I. “Kimyogar” mahallasida joylashgan o'ziga tegishli bo'lgan karaoke barda 5 nafar mijozlarga xizmat ko'rsatayotganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilgan.
12 aprel kuni Namangan viloyati, Pop tumani, “CHig'anoq” mahallasida yashovchi 1993 y.t. A.Y. jamoat joyida ximoya niqobini taqmasdan, mast holatda fuqarolar osoyishtaligini buzib yurganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54, 183 va 194-moddalari bilan Ma'muriy ishlar bo'yicha Pop tumani sudi tomonidan A.Y.ga 15 sutka hamda 1 115 000 so'm jarima jazosi belgilangan.

С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 55 386 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 9 029 фактов;
- Ташкентской области – 7 705 фактов;
- Ферганской области – 7 635 фактов;
- Самаркандской области – 5 497 фактов;
- Сырдарьинской области – 4 154 факта;
- Кашкадарьинской области – 4 066 фактов;
- Наманганской области – 3 252 факта;
- Андижанской области – 3 243 факта;
- Бухарской области – 2 256 фактов;
- Джизакской области – 2 070 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 2 020 фактов;
- Сурхандарьинской области – 1 957 фактов;
- Хорезмской области – 1 848 фактов;
- Навоийской области – 654 факта.
Например, 12 апреля выявлено, что граждане Б.Д. 1981 г.р., проживающий по улице Истиклол кишлака «Заркент» Паркентского района, Ш.М. 1983 г.р., проживающий по улице А.Тукая махалли “Навруз” Юкоричирчикского района Ташкентской области, У.З. 1994 г.р., проживающий по улице Дунг махалли “Саркамиш” Ходжаабадского района, Ш.Т. 1999 г.р., проживающий по улице Гулистанская махалли “Гулистан” Андижанского района Андижанской области, И.Г. 1993 г.р., проживающий в кишлаке “Юкори работ” махалли “Карахони” Гиждуванского района, Ш.Т. 1987 г.р., проживающий в махалле “Зиёрат” Каракульского района Бухарской области, С.Т. 1982 г.р., проживающий в ауле “С.Камалов” Караузякского района Республики Каракалпакстан, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
12 апреля установлено, что граждане А.Х. 1989 г.р., проживающий по улице 3-я Нарынская городна Наманган и А.Э. 1978 г.р., проживающий в ауле “Богёп” Элликкалинского района Республики Каракалпакстан, разъезжали бесцельно и без разрешения на своих личных транспортах, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
12 апреля в 14:00 часов гражданин Р.Ш. 2001 г.р., проживающий по улице Сокинлик махалли “Бахор” Сырдарьинского района Сырдарьинской области, нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административных ответственности, и Административным судом Сайхунабадского района приговорен к 15 суткам административного ареста.
12 апреля установлено, что гражданин Х.И. 1997 г.р., проживающий по улице Н.Кушакова махалли “Х.Олимжон” города Джизаке, обслуживал 5 клиентов в своем караоке баре, находящемся в махалле “Кимёгар”, за что привлечен к ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
12 апреля гражданин А.Й. 1993 г.р., проживающий в махалле “Чиганок” Папского района Наманганской области, нарушив правила карантина, находился в общественном месте без маски и совершил мелкое хулиганство, за что был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административных ответственности, и Административным судом Папского района приговорен к 15 суткам административного ареста и назначен штраф в размере 1 115 000 сум.