2020-04-09 | Jamiyat
Karantin tadbirlari e'lon qilingan vaqtdan bugungi kunga qadar respublikamiz bo'yicha karantin qoidalariga amal qilmaslik bilan bog'liq jami – 39 245 ta holat aniqlangan.
- Toshkent shahrida – 6 242 ta holat;
- Farg'ona viloyatida – 4 954 ta holat;
- Toshkent viloyatida – 4 839 ta holat;
- Samarqand viloyatida – 4 052 ta holat;
- Qashqadaryo viloyatida – 3 370 ta holat;
- Sirdaryo viloyatida – 2 927 ta holat;
- Namangan viloyatida – 2 533 ta holat;
- Andijon viloyatida – 2 030 ta holat;
- Jizzax viloyatida – 1 746 ta holat;
- Surxondaryo viloyatida – 1 713 ta holat;
- Xorazm viloyatida – 1 577 ta holat;
- Buxoro viloyatida – 1 549 ta holat;
- Qoraqalpog'iston Respublikasida – 1 258 ta holat;
- Navoiy viloyatida – 455 ta holatni tashkil etmoqda.
Misol uchun, 8 aprel kuni Jizzax viloyati, Do'stlik tumani, “G'.G'ulom” mahallasi, G'.G'ulom ko'chasida yashovchi 1999 y.t. A.SH., SH.Rashidov tumani, Samarqandquduq qishlog'i, Boburiy ko'chasida yashovchi 1981 y.t. A.N., Farg'ona viloyati, Bog'dod tumani, “Kanizar” mahallasida yashovchi 1985 y.t. YU.T., Bog'dod tumani, “SHo'roqer” qishlog'ida yashovchi 1994 y.t. L.S., Buxoro viloyati, Qorovulbozor tumani, “Bo'zachi” mahallasi, Bo'zachi qishlog'ida yashovchi 1975 y.t. T.A. jamoat joyida tibbiy niqobsiz yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilganlar.
8 aprel kuni Urganch shahar, Firdavsiy ko'chasida yashovchi 1973 y.t. X.B., Qoraqalpog'iston Respublikasi, Amudaryo tumani, “Qalimbek” mahallasida yashovchi 1984 y.t. F.T., Qo'ng'irot tumani, “O'rnek” ovulida yashovchi 1998 y.t. B.T.lar ruxsatnomasiz o'z transportlarida bemaqsad yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, avtomashinalari jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
8 aprel kuni Buxoro viloyati, Romitan tumani, “Zarafshon” mahallasi, X.Azizon ko'chasida yashovchi 1978 y.t. M.J. o'z avtomashinasida ruxsatnoma stikerisiz o'zidan tashqari 3 nafar fuqaroni avtomashinaga mindirib, maqsadsiz yurganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, avtomashinasi jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
8 aprel kuni Xorazm viloyati, Urganch tumani, Goybu kishlog'i, “SHoxidonlar” mahallasida yashovchi 1988 y.t. S.R. velosipedda bemaqsad yurganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, velosipedlari jarima
6 aprel kuni Guliston shahar, “Do'stlik” mahallasi, Abdullaev ko'chasida yashovchi muqaddam sudlangan 1982 y.t. U.D. karantin qoidalariga rioya qilmasdan, “Do'stlik” qo'rg'onida tashkil etilgan blok post orqali Guliston shahriga kirishga uringan. Unga qarshilik qilgan IIO xodimlarining qonuniy talablariga bo'ysunmay, qo'pollik qilib, xizmat vazifasini bajarayotgan ichki ishlar va boshqa huquq-tartibot organlari xodimlariga nisbatan  haqoratli so'zlar ishlatgani uchun Ma'muriy ishlar bo'yicha Guliston shahar sudi tomonidan U.D.ga Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 183-moddasiga asosan 15 sutka ma'muriy qamoq jazosi, 194-modda 1-qismiga asosan 446.000 so'm jarima jazosi, hamda U.D.dan 501.750 so'm qamoq harajatlari undirilishi belgilangan.

2020-04-09 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 39 245 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 6 242 факта;
- Ферганской области – 4 954 факта;
- Ташкентской области – 4 839 фактов;
- Самаркандской области – 4 052 факта;
- Кашкадарьинской области – 3 370 фактов;
- Сырдарьинской области – 2 927 фактов;
- Наманганской области – 2 533 факта;
- Андижанской области – 2 030 фактов;
- Джизакской области – 1 746 фактов;
- Сурхандарьинской области – 1 713 фактов;
- Хорезмской области – 1 577 фактов;
- Бухарской области – 1 549 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 1 258 фактов;
- Навоийской области – 455 фактов.
Например, 8 апреля выявлено, что граждане А.Ш. 1999 г.р., проживающий по улице Г.Гуляма махалли “Г.Гулям” Дустликского района, А.Н. 1981 г.р., проживающий по улице Бабури кишлака Самаркандкудук Ш.Рашидовского района Джизакской области области, Ю.Т. 1985 г.р., проживающий в махалле “Канизар” Багдадского района, Л.С. 1994 г.р., проживающий в кишлаке Шурокер Багдадского района Ферганской области, Т.А. 1975 г.р., проживающий в махалле “Бузачи” Караулбазарского района Бухарской области, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
8 апреля установлено, что граждане Х.Б. 1973 г.р., проживающий по улице Фирдауси города Ургенча, Ф.Т. 1984 г.р., проживающий в махалле «Калимбек» Амударьинского района, Б.Т. 1998 г.р., проживающий в ауле «Урнек» Кунгратского района Республики Каракалпакстан, разъезжали бесцельно и без разрешения на своих личных транспортах, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
8 апреля установлено, что гражданин М.Ж. 1978 г.р., проживающий по улице Х.Азизона махалли «Зарафшан» Ромитанского района Бухарской области, разъезжали бесцельно и без разрешения на своем автомобиле с тремя гражданами, за что привлечен к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и его автомобиль помещен на штрафстоянку.
8 апреля установлено, что гражданин С.Р.. 1988 г.р., проживающий в махалле «Шохидонлар» кишлака Гойбу Ургенчского района Хорезмской области, разъезжал бесцельно на своем велосипеде, за что привлечен к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и его велосипед помещен на штрафстоянку.
6 апреля гражданин У.Д. 1982 г.р., ранее судимый, проживающий по улице Абдуллаева махалли “Дустлик” города Гулистан, не соблюдая правила карантина, попытался въехать в город Гулистан через блок пост, установленный в поселке “Дустлик”. В соответствии со статьей 183 Кодекса об Административной ответственности Административный суд города Гулистана приговорил гражданина к 15 суткам административного ареста за неповиновение законным требованиям сотрудников ОВД, грубость и оскорбления в отношении них и других сотрудников правоохранительных органов. Согласно части 1 статьи 194 КоАО гражданину был назначен штраф в размере 446 000 сумов, а также взимание 501 750 сумов за расхода во время ареста.