2020-04-07 | Jamiyat
Karantin tadbirlari e'lon qilingan vaqtdan bugungi kunga qadar respublikamiz bo'yicha karantin qoidalariga amal qilmaslik bilan bog'liq jami – 32 649 ta holat aniqlangan.
- Toshkent shahrida – 5 284 ta holat;
- Farg'ona viloyatida – 4 088 ta holat;
- Toshkent viloyatida – 3 910 ta holat;
- Samarqand viloyatida – 3 194 ta holat;
- Qashqadaryo viloyatida – 2 877 ta holat;
- Namangan viloyatida – 2 171 ta holat;
- Sirdaryo viloyatida – 2 161 ta holat;
- Andijon viloyatida – 1 781 ta holat;
- Jizzax viloyatida – 1 613 ta holat;
- Surxondaryo viloyatida – 1 533 ta holat;
- Xorazm viloyatida – 1 330 ta holat;
- Buxoro viloyatida – 1 320 ta holat;
- Qoraqalpog'iston Respublikasida – 1 042 ta holat;
- Navoiy viloyatida – 345 ta holatni tashkil etmoqda.
Karantin qoidalari va saniyatariya cheklovlariga rioya qilish yuzasidan tushuntirish ishlari olib borilishiga qaramasdan, hamon qoidabuzarlik holatlari kuzatilmoqda.
Misol uchun, 6 aprel kuni Jizzax viloyati, Paxtakor tumani, “Oltinko'l” mahallasida yashovchi 1991 y.t. J.R., Navoiy viloyati, Xatirchi tumanida yashovchi B.S., Qoraqalpog'iston Respublikasi, Nukus shahri, S.Kamalov ko'chasida yashovchi 1987 y.t. J.B., Jizzax viloyati, Zafarobod tumani, Lolazor qishlog'ida yashovchi 1998 y.t. O.X. jamoat joyida tibbiy niqobsiz yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilganlar.
6 aprel kuni Navoiy viloyati, Nurota tumanida yashovchi SH.S. (ayol), turmush o'rtog'i B.B. va uch nafar farzandi bilan Toshkent shahridan qaytib kelganligi sababli, Nurota tumani Sanitariya epidimiologiya-osoyishtalik markazi tomonidan karantinga olingan bo'lsada, karantinga olingan xonadonidan o'zboshimchalik bilan chiqib ketganligi aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bilan ma'muriy javobgarlikka tortilgan.
6 aprel kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi, Nukus shahri, S.Kamalov ko'chasida yashovchi 1987 y.t. J.B. va Nukus shahri, Majitov ko'chasida yashovchi 1979 y.t. T.A. ruxsatnomasiz o'z transportlarida bemaqsad yurganliklari aniqlanib, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 54-moddasi bo'yicha javobgarlikka tortilib, avtomashinalari jarima maydonchasiga joylashtirilgan.

2020-04-07 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 32 649 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 5 284 факта;
- Ферганской области – 4 088 фактов;
- Ташкентской области – 3 910 фактов;
- Самаркандской области – 3 194 факта;
- Кашкадарьинской области – 2 877 фактов;
- Наманганской области – 2 171 факт;
- Сырдарьинской области – 2 161 факт;
- Андижанской области – 1 781 факт;
- Джизакской области – 1 613 фактов;
- Сурхандарьинской области – 1 533 факта;
- Хорезмской области – 1 330 фактов;
- Бухарской области – 1 320 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 1 042 факта;
- Навоийской области – 345 фактов.
Например, 6 апреля выявлено, что граждане Ж.Р. 1991 г.р., проживающий в махалле «Алтынкуль» Пахтакорского района Джизакской области, Б.С., проживающий в Хатырчинском районе Навоийской области, О.Х. 1998 г.р., проживающий в кишлаке Лолазор Зафарабадского района Джизакской области, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
6 апреля выявлено, что жительница Нуратинского района Навоийской области Ш.С., будучи помещенной на карантин вместе с мужем Б.Б. и тремя детьми по причине возвращения из Ташкента, самовольно покинула карантинную зону, за что привлечена к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
5 апреля, установлено, что граждане Ж.Б. 1987 г.р., проживающий по улице С.Камалова города Нукус Республики Каракалпакстан и Т.А. 1979 г.р., проживающий по улице Маджитова города Нукус, разъезжали бесцельно и без разрешения на своих личных транспортах, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.