Neft-gaz tarmogʻining moliyaviy barqarorligini oshirish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2020-04-06 | Hujjatlar
Respublika iqtisodiyoti va aholisining energiya resurslariga boʻlgan talabini toʻliq qanoatlantirish, neft-gaz korxonalarini moliyaviy sogʻlomlashtirishni taʼminlash, shuningdek, umumeʼtirof etilgan xalqaro standartlar va eng yaxshi xorijiy tajriba asosida tarmoqda sogʻlom raqobat muhitini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Monopoliyaga qarshi kurashish qoʻmitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) bilan birgalikda 2020-yil 1-sentyabrga qadar Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki ekspertlarini jalb qilgan holda quyidagilarni:
Gaz-transport tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish dasturining bosh rejasi;
barcha ishtirokchilarga teng kirish imkoniyatini taʼminlash va narxni shakllantirishning shaffof mexanizmlarini nazarda tutgan holda elektr energiyasi va tabiiy gazning birja savdolari asosidagi ulgurji bozorini yaratish boʻyicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
2. Agentlik Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va Moliya vazirligi bilan birgalikda:
a) xalqaro darajada tan olingan konsalting va auditorlik kompaniyalarini jalb qilgan holda:
2020-yil 1-iyulga qadar tegishli idoralar bilan birgalikda Neft-gaz tarmogʻi korxonalarining operatsion samaradorligini yaxshilash boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
2020-yil 1-oktyabrga qadar neft-gaz tarmogʻidagi barcha korxonalarda korrupsiyaga qarshi “komplayens-nazorat” tizimi joriy etilishini taʼminlasin;
b) 2020-yil 1-iyunga qadar yuqori malakali xorijiy ekspertlar va mutaxassislar, shu jumladan, xorijdagi vatandoshlarni neft-gaz tarmogʻi korxonalariga ishga yollash toʻgʻrisidagi takliflarni, ularni tanlab olish, qoʻyiladigan malaka talablari, funksional majburiyatlar, jalb qilish muddati va mehnatga haq toʻlash hajmlarini koʻrsatgan holda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
3. Litsenziyalar va ruxsat beruvchi hujjatlarni maqbullashtirish boʻyicha idoralararo ishchi guruhi (R.Davletov) “Oʻzstandart” agentligi bilan birgalikda bir oy muddatda neft-gaz tarmogʻidagi faoliyat turlarini litsenziyalashni takomillashtirish va soddalashtirish boʻyicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi hamda Agentlikning quyidagilar toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin:
a) ustav jamgʻarmasida davlat ulushini oshirish hisobiga quyidagilarni kapitalizatsiyalash:
“Oʻzbekneftgaz” AJga ilovaga muvofiq investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun avval ajratilgan Oʻzbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasining (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) kreditlari boʻyicha 2020-yil 1-aprel holatiga “Oʻzbekneftgaz” AJning asosiy qarzi va hisoblangan foizlarni;
kapitalizatsiyalangan mablagʻlarni keyinchalik “Birinchi rezinotexnika zavodi” MCHJ ustav jamgʻarmasini oshirishga yoʻnaltirgan holda, “Birinchi rezinotexnika zavodi” MCHJga “Angren” EIZ hududida konveyer lentalari, qishloq xoʻjaligi va avtomobil shinalari ishlab chiqarishni tashkil etish” loyihasini amalga oshirish uchun avval ajratilgan Jamgʻarma kreditlari boʻyicha 2020-yil 1-aprel holatiga “Oʻzkimyosanoat” AJning asosiy qarzi va hisoblangan foizlarni;
b) 2017-2021-yillarda uglevodorod xomashyosi qazib chiqarishni koʻpaytirish dasturini moliyalashtirishni davom ettirish maqsadida Ipak yoʻli jamgʻarmasi (XXR) va xorijiy tijorat banklarining 250 million AQSH dollari miqdoridagi, shuningdek, eksport-kredit agentliklari hisobidan 400 million AQSH dollari miqdoridagi kredit mablagʻlarini jalb qilish.
5. Agentlik Jamgʻarma, “Oʻzbekneftgaz” AJ va “Oʻzkimyosanoat” AJ bilan birgalikda ikki oy muddatda qoʻshimcha aksiyalarni joylashtirish va kredit shartnomalariga belgilangan tartibda tegishli oʻzgartirishlarni kiritish yoʻli bilan “Oʻzbekneftgaz” AJ va “Oʻzkimyosanoat” AJ ustav jamgʻarmalarida davlat ulushini oshirish boʻyicha tegishli choralarni koʻrsin.
Kapital bozorini rivojlantirish agentligi mazkur qarorda nazarda tutilgan qoʻshimcha aksiyalarni chiqarishning davlat roʻyxatidan oʻtkazilishini taʼminlasin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi moliya vaziriga 2017-2021-yillarda uglevodorod xomashyosi qazib chiqarishni koʻpaytirish dasturini moliyalashtirish uchun jalb qilinadigan 250 million AQSH dollari ekvivalentidagi kreditlar boʻyicha “Oʻzbekneftgaz” AJning Ipak yoʻli jamgʻarmasi (XXR) va xorijiy tijorat banklari oldidagi majburiyatlari yuzasidan davlat kafolatlarini belgilangan tartibda berish vakolati taqdim etilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “Oʻzbekneftgaz” AJ bilan birgalikda 2020-yil 1-iyunga qadar 2017-2021-yillarda uglevodorod xomashyosi qazib chiqarishni koʻpaytirish dasturini moliyalashtirish uchun Ipak yoʻli jamgʻarmasi (XXR) va xorijiy tijorat banklarining kreditlari, shuningdek, eksport-kredit agentliklarining yordami jalb etilishini taʼminlasin.
8. Belgilansinki, 2020-yil 1-maydan boshlab:
Ai-80 markali avtomobil benzini va dizel yoqilgʻisi (shu jumladan, EKO markali dizel yoqilgʻisi) chakana narxlarini davlat tomonidan tartibga solish bekor qilinadi;
neftni qayta ishlash zavodlari tomonidan Ai-80 markali avtomobil benzini va dizel yoqilgʻisini (shu jumladan, EKO markali dizel yoqilgʻisini) sotish faqat birja savdolari orqali amalga oshiriladi;
byudjet tashkilotlari, paxta xomashyosi va gʻalla ishlab chiqaruvchi fermer xoʻjaliklari va paxta-toʻqimachilik klasterlari, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ, “Toshshahartransxizmat” AJ, maishiy chiqindilarni toʻplash va olib chiqish boʻyicha davlat korxonalariga dizel yoqilgʻisi (shu jumladan, EKO markali dizel yoqilgʻisi) oʻtgan chorakdagi birja savdolari natijalariga koʻra shakllangan oʻrtacha birja narxlari boʻyicha toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar asosida, shuningdek, ularga neftni qayta ishlash zavodlaridan neft mahsulotlarini birja savdolari orqali xarid qilish huquqini taqdim etgan holda sotiladi;
neftni qayta ishlash zavodlari “Oʻzbekneftgaz” AJ neft bazalarining buyurtmanomalariga koʻra mazkur bandning toʻrtinchi xatboshisida koʻrsatib oʻtilgan isteʼmolchilarga sotilgan dizel yoqilgʻisi (shu jumladan, EKO markali dizel yoqilgʻisi) hajmi uchun “Oʻzbekneftgaz” AJ tomonidan belgilanadigan chegirmani taqdim etadi.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Idoralararo tarif komissiyasi 2020-yil 1-maydan boshlab:
narxlarni jahon birjalaridagi Brent nefti kotirovkalariga bogʻlab qoʻygan holda, “Oʻzbekneftgaz” AJ va “Shoʻrtan GKK” MCHJ tomonidan sotiladigan neft va gaz kondensati uchun yangi ichki tarmoq narxlari;
neft mahsulotlari va uglevodorodlarni import qilish bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektlariga neft mahsulotlari va uglevodorodlarni neft bazalarining boʻsh sigʻimlarida saqlash boʻyicha xizmatlar koʻrsatish uchun tariflar belgilanishini taʼminlasin.
10–11. Maxfiy.
12. Quyidagilar maʼlumot uchun qabul qilinsin:
yuridik shaxslar, shu jumladan, “Oʻzbekneftgaz” AJ neft bazalari tomonidan neft mahsulotlarini qayta sotish uchun neftni qayta ishlash zavodlaridan birja savdolari orqali sotib olish yakuniy isteʼmolchiga sotilganda toʻlanishi lozim boʻlgan aksiz soligʻi hisobga olinmagan holda amalga oshiriladi. Bunda, ushbu yuridik shaxslarning oʻz ehtiyojlari uchun foydalanadigan neft mahsulotlari hajmi qismida aksiz soligʻi belgilangan tartibda toʻlanadi;
tabiiy gaz qazib oluvchi tashkilotlar tomonidan gazni qayta ishlash va uni utilizatsiya qilish tashkilotlariga sotiladigan tabiiy gaz hajmi yakuniy isteʼmolchiga realizatsiya qilinadigan hajm sifatida koʻrilmaydi.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 17-yanvardagi “Mamlakat iqtisodiyotining tarmoqlarini talab yuqori boʻlgan mahsulot va xomashyo turlari bilan barqaror taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–3479-son qarori 2-bandi “b” kichik bandining ikkinchi va uchinchi xatboshilari chiqarib tashlansin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Moliya vazirligi, Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov va Oʻzbekiston Respublikasi energetika vaziri A.S.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О первоочередных мерах по повышению финансовой устойчивости нефтегазовой отрасли
В целях обеспечения полного удовлетворения потребностей экономики и населения республики в энергоресурсах, финансового оздоровления нефтегазовых предприятий, а также создания благоприятных условий для развития здоровой конкурентной среды в отрасли на основе общепринятых международных стандартов и лучших зарубежных практик:
1. Министерству энергетики совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли, Антимонопольным комитетом, Агентством по управлению государственными активами (далее – Агентство) в срок до 1 сентября 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан с привлечением экспертов Всемирного банка и Азиатского банка развития:
Генеральный план программы развития газотранспортной системы до 2030 года;
предложения по созданию оптового рынка электроэнергии и природного газа на основе биржевых торгов, предусмотрев обеспечение равного доступа всем участникам и прозрачного механизма ценообразования.
2. Агентству совместно с Министерством энергетики и Министерством финансов Республики Узбекистан:
а) с привлечением международно признанных консалтинговых и аудиторских компаний:
в срок до 1 июля 2020 года совместно с соответствующими ведомствами разработать и утвердить «Дорожную карту» по улучшению операционной эффективности предприятий нефтегазовой отрасли;
в срок до 1 октября 2020 года обеспечить внедрение на всех предприятиях нефтегазовой отрасли антикоррупционной системы «комплаенс-контроль»;
б) в срок до 1 июня 2020 года внести в Кабинет Министров предложения о найме высококвалифицированных зарубежных экспертов и специалистов, в том числе соотечественников за рубежом, на предприятия нефтегазовой отрасли с указанием методов их отбора, квалификационных требований, функциональных обязанностей, сроков привлечения и размера оплаты труда.
3. Межведомственной рабочей группе по оптимизации лицензий и документов разрешительного характера (Р.Давлетов) совместно с агентством «Узстандарт» в месячный срок обеспечить внесение в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложений по совершенствованию и упрощению лицензирования видов деятельности в нефтегазовой отрасли.
4. Согласиться с предложением Министерства энергетики, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Агентства о:
а) капитализации в счет увеличения доли государства в уставных фондах:
АО «Узбекнефтегаз» основного долга и начисленных процентов по кредитам Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан (далее – Фонд), ранее выделенных АО «Узбекнефтегаз» для реализации инвестиционных проектов, согласно приложению, по состоянию на 1 апреля 2020 года;
АО «Узкимёсаноат» основного долга и начисленных процентов по кредитам Фонда, ранее выделенных ООО «Биринчи резинотехника заводи» на осуществление проекта «Организация производства конвейерных лент, сельскохозяйственных и автомобильных шин на территории СЭЗ «Ангрен», по состоянию на 1 апреля 2020 года с последующим направлением капитализированных средств на увеличение уставного фонда ООО «Биринчи резинотехника заводи»;
б) привлечении кредитных средств Фонда шелкового пути (КНР) и иностранных коммерческих банков в размере 250 млн долл. США, а также 400 млн долл. США за счет экспортно-кредитных агентств для дальнейшего финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы. Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
5. Агентству совместно с Фондом, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узкимёсаноат» в двухмесячный срок принять соответствующие меры по увеличению доли государства в уставных фондах АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узкимёсаноат» путем размещения дополнительных акций и внесения соответствующих изменений в кредитные договора в установленном порядке.
Агентству по развитию рынка капитала обеспечить государственную регистрацию выпуска дополнительных акций, предусмотренных настоящим постановлением.
6. Уполномочить министра финансов Республики Узбекистан выдать в установленном порядке государственные гарантии по обязательствам АО «Узбекнефтегаз» перед Фондом шелкового пути (КНР) и иностранными коммерческими банками по привлекаемым кредитам в сумме эквивалентной 250 млн долл. США для финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
7. Министерству энергетики совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз» в срок до 1 июня 2020 года обеспечить привлечение кредитов Фонда шелкового пути (КНР) и иностранных коммерческих банков, а также поддержку экспортно-кредитных агентств для финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
8. Определить, что начиная с 1 мая 2020 года:
отменяется государственное регулирование розничных цен автомобильного бензина марки Аи-80 и дизельного топлива (в том числе марки ЭКО);
реализация нефтеперерабатывающими заводами автомобильного бензина марки Аи-80 и дизельного топлива (в том числе марки ЭКО) осуществляется исключительно через биржевые торги;
бюджетным организациям, фермерским хозяйствам и хлопково-текстильным кластерам, производящим хлопок-сырец и зерно, АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Тошшахартрансхизмат», государственным предприятиям по сбору и вывозу бытовых отходов дизельное топливо (в том числе марки ЭКО) реализуется по средневзвешенным биржевым ценам, сложившимся по результатам биржевых торгов за предыдущий квартал, по прямым договорам с предоставлением также им права приобретать нефтепродукты у нефтеперерабатывающих заводов через биржевые торги;
нефтеперерабатывающие заводы по заявкам нефтебаз АО «Узбекнефтегаз» предоставляют скидку, устанавливаемую АО «Узбекнефтегаз», на объем дизельного топлива (в том числе марки ЭКО), реализованного потребителям, указанным в абзаце четвертом настоящего пункта.
9. Межведомственной тарифной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить установление с 1 мая 2020 года:
новых внутриотраслевых цен на реализуемые АО «Узбекнефтегаз» и ООО «Шуртанский ГХК» нефть и газовый конденсат с их привязкой к котировкам нефти Brent на мировых биржах;
тарифов на оказание услуг по хранению нефтепродуктов и углеводородов в свободных емкостях нефтебаз субъектам предпринимательства, занимающимся импортом нефтепродуктов и углеводородов.
10–11. Секретно.
12. Принять к сведению, что:
приобретение нефтепродуктов юридическими лицами, включая нефтебазы АО «Узбекнефтегаз», у нефтеперерабатывающих заводов через биржевые торги для перепродажи, осуществляется за вычетом акцизного налога, подлежащего уплате при реализации конечному потребителю. При этом в части объема нефтепродуктов, используемого для собственных нужд данных юридических лиц, акцизный налог уплачивается в установленном порядке;
объем природного газа, реализуемый организациями по добыче природного газа организациям по их переработке и утилизации газа, не рассматривается в качестве объема, реализуемого конечным потребителям.
13. Абзацы второй и третий подпункта «б» пункта 2 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 января 2018 года № ПП–3479 «О мерах по стабильному обеспечению отраслей экономики страны востребованными видами продукции и сырья» исключить.
14. Министерству энергетики, Министерству финансов, Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и министра энергетики Республики Узбекистан Султанова А.С.