Mahalliy tibbiyot mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar uchun qulaylik yaratildi
Avval xabar berilganidek, «O‘zstandart» agentligi va Amerika Qo‘shma Shtatlarining ASTM International tashkilot bilan Xamkorlik Bitimi imzolanib, Bitim doirasida o‘n uch (13000) mingdan ziyod AQSh standartlarini bepul olish va texnik qo‘mitalarda qatnashish imkoniyati yaratildi.
Koronavirus COVID-19 xavfli infeksiya tarqalib ketishining oldini olish maqsadida, joriy yilning 1 aprel kuni AQShning ASTM International tashkiloti tomonidan tibbiy yuz maskalari va himoya kiyimlari uchun ishlab chiqilgan 24 ta standarti olindi.
Ushbu standartlar mahalliy ishlab chiqaruvchilarga tibbiy yuz maskalari va himoya kiyimlari maxsulotlarini jaxon standartlariga muvofiq ishlab chiqarish, maxsulotlar sifatini yaxshilash, raqobatbardoshligini oshirish xamda ularni ichki va tashqi bozorlarga yetkazib berishni ko‘paytirishda xizmat qiladi.
ASTM International tashkiloti standartlari bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumot olish uchun “O‘zstandart” agentligi yoki Agentlik xuzuridagi Standartlashtirish, sertifikatlashtirish va texnik jihatdan tartibga solish ilmiy-tadqiqot instituti“ davlat muassasasi (Standartlar instituti)ga murojaat qilishingiz mumkin.

Convenience for local medical product manufacturers
As previously reported, a Cooperation Agreement was signed with Uzstandard agency and ASTM International organization of the United States of America, which provided free access to more than thirteen (13,000) US standards and participation in technical committees.
In order to prevent the spread of the coronavirus COVID-19 dangerous infection, on April 1 this year, 24 standards for medical face masks and protective clothing developed by ASTM International were obtained.
These standards will aid local manufacturers to produce medical face masks and protective clothing in accordance with world standards, improve product quality, rise competitiveness and increase their supply to domestic and foreign markets.
For more information on the standards of ASTM International, please contact the Uzstandard agency or State institution «Scientific-research institute for standardization, certification and technical regulation» (lnstitute of Standards).