Oʻzbekiston Respublikasida koronavirus infeksiyasi keng tarqalishining oldini olishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2020-03-27 | Hujjatlar
Koronavirus infeksiyasi keng tarqalishining oldini olish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini taʼminlash hamda bemorlar salomatligini tiklashda nodavlat tibbiyot tashkilotlari imkoniyatlaridan foydalanish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan koronavirus infeksiyasi tarqalishi asoratlarini kamaytirish, bemorlarga samarali tibbiy xizmat koʻrsatishni tashkil etish maqsadida davlat tibbiyot muassasalarida 5 mingdan ortiq oʻrin-joylar zaxirasi yaratilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
2. Oʻzbekiston Respublikasiga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash boʻyicha respublika maxsus komissiyasining (keyingi oʻrinlarda – Maxsus komissiya):
nodavlat tibbiyot tashkilotlariga shoshilinch profilaktika va epidemiyaga qarshi choralar koʻrilishini talab qiluvchi yuqumli kasalliklar qatoriga kiritilgan koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga, istisno tariqasida, 2020-yil 1-sentyabrga qadar tibbiy xizmat koʻrsatishga ruxsat berish;
nodavlat tibbiyot tashkilotlari tomonidan koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat koʻrsatishni faqat Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi va nodavlat tibbiyot tashkilotlari oʻrtasida tuzilgan shartnomalarga muvofiq amalga oshirish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat koʻrsatish uchun nodavlat tibbiyot tashkilotlari Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan, istisno tariqasida, tanlov (tender) oʻtkazmasdan aniqlanadi;
nodavlat tibbiyot tashkilotlarining koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat koʻrsatish bilan bogʻliq xarajatlari Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplanadi;
ushbu qarorning 2-bandi ikkinchi xatboshisida belgilangan muddat Maxsus komissiya tomonidan oʻzgartirilishi mumkin.
4. Oʻrnatilsinki, epidemiologik vaziyatdan kelib chiqib, zarurat yuzaga kelganda Maxsus komissiya qaroriga asosan koronavirus infeksiyasini aniqlashda nodavlat tibbiyot tashkilotlari bilan kelishilgan holda ularning laborator-diagnostika xizmatlaridan foydalaniladi.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi:
nodavlat tibbiyot tashkilotlarida koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat koʻrsatish boʻyicha shartnomalarni tezkorlik bilan tuzish;
nodavlat tibbiyot tashkilotlari tibbiyot xodimlariga koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish hamda uni davolashning zamonaviy va samarali usullarini qoʻllash yuzasidan amaliy koʻnikmalarni oʻrgatish;
koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan bogʻliq epidemiologik vaziyatdan kelib chiqqan holda nodavlat tibbiyot tashkilotlarining laborator-diagnostika xizmatlaridan foydalanish boʻyicha Maxsus komissiyaga taklif kiritish;
bemorlarni nodavlat tibbiyot tashkilotlariga joylashtirish va davolash natijalarining qatʼiy hisobini yuritish;
nodavlat tibbiyot tashkilotlarining xizmat koʻrsatuvchi xodimlarini shaxsiy gigiyena talablariga qatʼiy amal qilgan holda faoliyat koʻrsatishlarini taʼminlash;
nodavlat tibbiyot tashkilotlari bino-inshootlarining dezinfeksiya vositalari bilan tizimli ravishda ishlov berilishini taʼminlash;
dezinfeksiya tadbirlarini toʻliq amalga oshirish uchun yetarli miqdorda dezinfeksiya vositalari zaxirasini yaratish choralarini koʻrsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по предупреждению широкого распространения коронавирусной инфекции в Республике Узбекистан
В целях предупреждения широкого распространения коронавирусной инфекции, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения и использования возможностей негосударственных медицинских организаций в восстановлении здоровья больных:
1. Принять к сведению, что в целях уменьшения последствий распространения коронавирусной инфекции и организации оказания эффективных медицинских услуг больным Министерством здравоохранения Республики Узбекистан создан резерв свыше 5 тысяч койко-мест в государственных медицинских учреждениях.
2. Одобрить предложения Специальной республиканской комиссии по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения коронавируса в Республике Узбекистан (далее – Специальная комиссия) о:
разрешении негосударственным медицинским организациям оказывать медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, отнесенной к числу инфекционных заболеваний, требующих принятия экстренных профилактических и противоэпидемиологических мер, в порядке исключения, на срок до 1 сентября 2020 года;
оказании негосударственными медицинскими организациями медицинских услуг больным, зараженным коронавирусной инфекцией, исключительно на основе договоров, заключенных между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и негосударственными медицинскими организациями.
определение Министерством здравоохранения Республики Узбекистан негосударственных медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, осуществляется,
в порядке исключения, без проведения конкурса (тендера);
расходы негосударственных медицинских организаций, связанные с оказанием медицинских услуг больным, зараженным коронавирусной инфекцией, покрываются за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
срок, установленный в абзаце втором пункта 2 настоящего постановления, может быть изменен Специальной комиссией.
4. Установить, что исходя из эпидемиологической обстановки,
при возникновении необходимости, на основе решения Специальной комиссии, по согласованию с негосударственными медицинскими организациями для определения коронавирусной инфекции используются их лабораторно-диагностические услуги.
5. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан принять меры по:
оперативному заключению договоров на оказание негосударственными медицинскими организациями медицинских услуг больным, зараженным коронавирусной инфекцией;
обучению медицинских работников негосударственных медицинских организаций практическим навыкам предупреждения распространения коронавирусной инфекции, применения современных и эффективных методов ее лечения;
внесению в Специальную комиссию предложения по использованию лабораторно-диагностических услуг негосударственных медицинских организаций исходя из эпидемиологической обстановки, связанной с распространением коронавирусной инфекции;
ведению строгого учета результатов размещения и лечения больных в негосударственных медицинских организациях;
обеспечению деятельности обслуживающего персонала негосударственных медицинских организаций со строгим соблюдением требований личной гигиены;
обеспечению обработки дезинфекционными средствами зданий и сооружений негосударственных медицинских организаций на системной основе;
созданию в необходимом количестве резерва дезинфекционных средств для полноценного проведения дезинфекционных мероприятий.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.