2020-03-17 | Jamiyat
2020-yil 16-martdan Respublikadagi barcha maktabgacha ta'lim muassasalari tarbiyalanuvchilari, xalq ta'limi, o‘rta maxsus ta'lim muassasalari o‘quvchilari va oliy ta'lim muassasalari talabalariga ta'til e'lon qilinganligi munosabati bilan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga maktabgacha ta'lim muassasalari tarbiyalanuvchilarning ota-onalariga ta'tillar berilishi tartibi yuzasidan qator savollar kelib tushmoqda.
Xususan, ota-onalar karantin sabab maktabgacha ta'lim muassasasiga bora olmayotgan, belgilangan muddatdan vaqtli ta'tilga chiqqan o‘quvchi-farzandlariga qarovni amalga oshirish ularning mehnat munosabatlariga qay tarzda ta'sir o‘tkazishi, bunda ularga imtiyozlar berish-berilmasligi bilan qiziqqan.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi yuzaga kelayotgan holatlar bo‘yicha quyidagilarni ma'lum qiladi.
Farzandi maktabgacha ta'lim muassasasi tarbiyalanuvchi yoxud boshlang‘ich sinf o‘quvchisi bo‘lgan, ishlaydigan ona yoki otaga ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi kelishuvga ko‘ra, foydalanilmagan yillik mehnat ta'tili (Mehnat kodeksi 133-modda) ta'tillar jadvalidan qat'iy nazar beriladi.
Agar xodim yillik mehnat ta'tilidan avval foydalangan bo‘lsa yoki karantin tadbirlari o‘tkazilayotgan davrda yillik mehnat ta'tilidan foydalanish istagini bildirmasa, yoki birinchi ish yilida yillik mehnat ta'tilini olish uchun zarur bo‘lgan ish staji (olti oydan kam bo‘lmagan mehnat faoliyati)ga ega bo‘lmasa, (Mehnat kodeksi 143,144-modda) ish beruvchi tomonidan xodimlarga ularning roziligi bilan ish haqi saqlanmagan holda ta'til beriladi (Mehnat kodeksi 150-modda) yoki ular ish vaqti to‘liq bo‘lmagan (Mehnat kodeksi 119-modda) ishga o‘tkaziladi. Bunda ishlangan ish vaqtiga mutanosib ravishda ish haqi to‘lanadi.
Shuningdek karantin tadbirlari davrida ish beruvchi xodim (ayniqsa homilador ayollar, keksalar, imkoniyati cheklangan shaxslar, surunkali kasalliklarga chalingan shaxslar)ni ularning roziligi bilan masofaviy (distansion) mehnat va kasanachilik asosidagi mehnatga o‘tkazishi mumkin.
Bunda xodim tomonidan masofaviy mehnat doimiy ish joyidan tashqarida, texnik vositalar (kompyuter, aloqa vositalari, shu jumladan Internetga ulanish va h.k.) mavjud bo‘lgan taqdirda elektron hujjatlar almashinuvidan foydalangan holda yo‘lga qo‘yiladi. Kasanachilik asosidagi mehnat esa qonunchilikda o‘rnatilgan tartibda amalga oshiriladi.
Maktabgacha ta'lim tashkilotlari, umumiy o‘rta ta'lim maktablari, oliy va o‘rta maxsus ta'lim muassasalarining masofaviy ta'lim jarayoniga jalb etilgan xodimlar, shuningdek, karantin choralari davrida ta'lim tashkilotlarining ishlashini ta'minlash uchun zarur bo‘lgan xodimlarning ish haqi saqlanib qolinadi.
Ta'lim muassasalarining boshqa xodimlariga mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda yillik mehnat ta'tili yoki ish haqi saqlanmagan holdagi ta'til beriladi, yoki ish vaqti to‘liq bo‘lmagan ishga o‘tkaziladi.
Yuqoridagi holatlarning bari ish beruvchi hamda xodimning o‘zaro kelishuvi asosida amalga oshiriladi.

Официальная информация о порядке предоставления отпусков родителям учащихся образовательных учреждений
С 16 марта 2020 во всех образовательных учреждениях - дошкольных, общеобразовательных, средних специальных и высших учебных заведениях были объявлены внеочередные каникулы в связи с распростронением короновируса. В Министерство занятости и трудовых отношений поступают вопросы о предпринимаемых мерах и решении вопросов о трудовой деятельности одного из родителей, которые должны во время карантина следить за детьми.
В частности, Министерство занятости и трудовых отношений сообщает следующее. Одному из работающих родителей (опекуну, попечителю), имеющему детей, посещающих дошкольные образовательные организации, а также учащихся начальных классов общеобразовательных школ, на период приостановки деятельности дошкольных образовательных организаций и общеобразовательных школ в связи с проведением карантинных мер предоставляется неиспользованный ежегодный трудовой отпуск, независимо от графика отпусков.
В случае, если работники ранее использовали ежегодный трудовой отпуск или не изъявляют желания использовать ежегодный трудовой отпуск в период проведения карантинных мероприятий, или не имеют трудового стажа, необходимого для получения ежегодного трудового отпуска в первый рабочий год (менее шести месяцев работы) (Трудовой кодекс, 143,144-статья), то работодателями с согласия работника предоставляется отпуск без сохранения заработной платы (Трудовой кодекс 150-статья) или работники переводятся на работу на условиях неполного рабочего времени (Трудовой кодекс 119-статья) (не менее половины рабочего времени), с оплатой пропорционально отработанного времени.
За работниками дошкольных образовательных организаций, общеобразовательных школ, высших и средних специальных образовательных организаций, задействованными в дистанционном образовательном процессе, а также работниками, необходимыми для поддержания функционирования образовательных организаций на период проведения карантинных мер, сохраняется оплата труда.
Другим работникам образовательных учреждений предоставляется ежегодные трудовые отпуска, или отпуск без сохранения заработной платы или они переводятся на работу на условиях неполного рабочего времени.