Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti (WHO) tomonidan 2019-yilning 31-dekabr kuni Xitoyning Uxan shahrida noma’lum pnevmoniya epidemiyasi yuzaga kelganligi ma’lum qilindi. Xitoylik mutaxassislar kasallik qo’zg’atuvchisi COVID-19 koronavirusi ekanini aniqlashdi. 2020-yilning 10-mart holatiga ko’ra, kasallik jahonning 115 ta mamlakatida qayd etilib, dunyo aholisidan 115825 kishi kasallik yuqtirgani, 4087 kishi esa koronavirusdan vafot etganligi qayd etildi.
Yuqoridagi holat respublikamizda koronavirusli infektsiyalar patogenezini chuqur tahlil qilish asosida ularni davolash texnologiyalarini yaratish hamda koronavirus shtammlarini aniqlash uchun molekulyar-genetik diagnostikumlar yaratishga ehtiyojni yuzaga keltirmoqda.
Hozirda jahon bo’ylab tarqalayotgan koronavirus infektsiyasining (COVID-19) O’zbekistonga kirib kelmasligini ta’minlash avvalo mamlakatimizda sog’liqni saqlash tizimi, profilaktika ishlarini yanada yuqori darajaga ko’tarishni taqozo etadi.
Mazkur tanlov O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirishning normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida” 2020-yil 9-martdagi 133-son qarorida belgilangan talablarga muvofiq o’tkaziladi.
Ilmiy loyihalarga davlat buyurtmasi doirasida amalga oshiriladigan amaliy loyihalar mavzulari:
“Koronavirusli infektsiyalar patogenezini chuqur tahlili asosida ularga qarshi kurash va davolash texnologiyasini yaratish” bo’yicha bajarilishi ikki yilga mo’ljallangan amaliy loyiha (umumiy moliyalashtirish hajmi – 2,0 mlrd so’m);
“COVID-19 koronavirus shtammlarini aniqlash uchun molekulyar-genetik diagnostikum yaratish” bo’yicha bajarilishi bir yilga mo’ljallangan amaliy loyiha (umumiy moliyalashtirish hajmi – 1,5 mlrd so’m).

Министерство инновационного развития объявлен конкурс в целях эффективной борьбы с коронавирусом COVID-19 в республике и предотвращения проникновения заболевания на территорию республики
2020-03-17 | Здравоохранение
31 декабря 2019 года ВОЗ сообщила о вспышке в городе Ухань (Китай) неизвестной пневмонии. Китайские специалисты обнаружили, что возбудителем заболевания является коронавирус COVID-19. По данным на 10 марта 2020 года, заболевание было зарегистрировано в 115 странах мира, 115825 человек во всем мире инфицированы этим заболеванием, 4087 человек умерли от коронавируса.
Необходимо создать технологии их лечения на основе углубленного анализа патогенеза коронавирусных инфекций в республике, а также создания молекулярно-генетической диагностики для выявления коронавирусных штаммов.
Обеспечение недопущения повсеместного распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в Узбекистане требует, прежде всего, повышения уровня медицинской помощи, профилактической работы в нашей стране.
Данный конкурс проводится в соответствии с требованиями, установленными Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №133 от 9 марта 2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы нормативно-правовой базы развития научно-технической и инновационной деятельности».
Темы прикладных проектов, реализуемых в рамках государственного заказа на научные проекты:
Прикладной проект, реализуемый в течение 2 лет «Создание технологии борьбы и лечения коронавирусных инфекций на основе углубленного анализа патогенеза» (общий объем финансирования – 2,0 млрд сумов);
Прикладной проект, реализуемый в течение 1 года «Создание молекулярно-генетической диагностики для выявления штаммов коронавируса COVID-19» (общий объем финансирования – 1,5 млрд сумов).