Atomshunos olimlar koronavirus bilan kurashishda qanday taklif bermoqda?
Atomshunos olimlar yadro texnologiyalari asosida koronavirusni tashxislash uchun oʻziga xos uslubni taklif etmoqda, deb xabar berdi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Atom energiyasi xalqaro agentligi (MAGATE) COVID-19 koronavirusini aniqlash uchun yadro texnologiyalari asosidagi zarur tashxislash jamlanmalari va uskunalarini taqdim etish hamda ushbu vazifa uchun mutaxassislarni oʻqitishga tayyor ekanini maʼlum qildi.
Bu haqda tashkilotning rasmiy saytida eʼlon qilingan matbuot relizida aytilgan. Ayni paytga qadar 14 ta davlat mazkur izlanish yuzasidan maslahat soʻrab murojaat qilishga ulgurdi.
Ushbu texnologiya inson va jonivorlarda atigi bir necha soat davomida koronavirus mavjudligini aniqlashga imkon yaratadi.

Что предлагают ученые-атомщики в борьбе с коронавирусом?
Ученые-атомщики предлагают своеобразный метод диагностики коронавируса на основе ядерных технологий, сообщает пресс-служба Министерства энергетики.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщило о готовности предоставить диагностические комплекты и оборудование, необходимые для выявления коронавируса COVID-19 на основе ядерных технологий, и обучать специалистов в данном направлении.
Об этом говорится в пресс-релизе, опубликованном на официальном сайте организации. К настоящему времени 14 стран уже обратились за консультацией по данному исследованию.