O‘zbekiston va Tojikiston Zarafshon daryosi havzasida GES qurish masalasini muhokama qilmoqda
O‘zbekiston va Tojikiston Zarafshon daryosi havzasida GES qurish va uni ekspluatatsiya qilish tartibi va ulushbay ishtirok etish shartlari to‘g‘risidagi Hukumatlararo Bitim loyihasini muhokama qilishda davom etmoqda.
O‘zbekiston - Tojikiston ishchi guruhining navbatdagi yig‘ilishi mart oyida Dushanbe shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tojikistonda Zarafshon daryosida umumiy quvvati 320 MVt ga teng ikkita GES qurish masalasini o‘rganib chiqish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Tojikiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 17-avgustda imzolangan Qo‘shma bayonotida ko‘zda tutilgan.
Keyinchalik ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3922 sonli 28.08.2018-y.da tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”da o‘z ifodasini topgan.
Gidroelektrstantsiyalarni bosqichma bosqich qurish rejalashtirilgan: avvaliga qiymati 282 mln doll. ga teng, quvvati 140 MVt tashkil etuvchi hamda 700-800 mln kVt-saot elektroenergiya ishlab chiqaruvchi Yovon GESi qurilishi ko‘zda tutilmoqda.
Navbatdagi bosqichda tomonlar Fandaryoda qiymati 270 mln doll. ga teng, quvvati 135 MVt ni tashkil etuvchi hamda 500-600 mln kVt-soat elektroenergiya ishlab chiqaruvchi GES qurilishi mo‘ljallangan.
Loyihani moliyalash xalqaro moliyaviy tashkilotlarning qarz va grant mablag‘lari, shuningdek tomonlarning o‘z mablag‘lari hisobidan amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Qurilgan gidroelektrostantsiyalar faqat O‘zbekiston ehtiyojlari uchun 1400 mln kVt.s ekologik sof elektr energiya ishlab chiqaradi.
Shuningdek loyiha yagona energo tizimni qo‘llab-quvvatlashga hamda GES ni birga qurish va ulardan foydalanish jarayonida qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratishga, shuningdek elektr energiyani teng asosda O‘zbekiston va Tojikistonga yo‘naltirishga ko‘maklashadi.
Ilk bor Tojikiston tomonidan taqdim qilingan Zarafshon daryosida GES qurilishida ulushbay ishtirok etish tartibi va shartlari to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitim loyihasi 2019 yil 24 aprelda O‘zbekistonning manfaatdor vazirliklari va idoralari vakillaridan tashkil topgan ishchi guruh tomonidan ko‘rib chiqildi.
2020-yil 28-29-yanvar kunlari Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Tojikiston Respublikasi Hukumati o‘rtasidagi Zarafshon daryosi havzasida GES qurish va uni ekspluatatsiya qilish tartibi va ulushbay ishtirok etish shartlari to‘g‘risidagi Hukumatlararo Bitim loyihasini muhokama qilish bo‘yicha O‘zbekiston - Tojikiston ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qo‘shma ishchi guruhning navbatdagi majlisida investitsiyalarni himoya qilish va xatarlar darajasiga ta’sir etuvchi O‘zbekiston tomonidan kiritilgan o‘zgarishlar, bahsli masalalarni ko‘rib chiqish mexanizmi, ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasini O‘zbekiston tomonidan xarid qilish tartibi va boshqalar muhokama qilinadi.

Обсуждаются вопросы строительства совместной ГЭС
Узбекистан и Таджикистан продолжают обсуждение проекта Межправительственного Соглашения о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС в бассейне реки Зарафшан.
Проведение очередного заседания узбекско-таджикской рабочей группы запланировано на март и состоится в г.Душанбе.
Проработка вопроса о совместном строительстве двух ГЭС общей мощностью 320 МВт на реке Зарафшан в Таджикистане была предусмотрена в Совместном заявлении Президента Республики Узбекистан и Президента Республики Таджикистан, подписанного 17 августа 2018 года.
В последующем указанное мероприятие было отражено в «Дорожной карте» утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 28.08.2018 г. № ПП-3923.
Строительство гидроэлектростанций предусматривается осуществить поэтапно: сначала строительство Яванской ГЭС с расчетной стоимостью 282 млн долл., мощностью 140 МВт и выработкой 700-800 млн кВт-час электроэнергии.
На следующем этапе стороны рассмотрят возможность строительства ГЭС на реке Фандарья с расчетной стоимостью 270 млн долл., мощностью 135 МВт и выработкой 500-600 млн кВт-час электроэнергии.
Финансирование проекта предполагается за счет заемных и грантовых средств международных финансовых организаций, а также собственных средств сторон, вкладываемых в уставной фонд совместно создаваемого предприятия.
Построенные гидроэлектростанции будут вырабатывать до 1400 млн кВт.ч экологический чистой электроэнергии исключительно для нужд Узбекистана.
Также проект будет способствовать поддержке пиковой мощности единой энергосистемы и созданию дополнительных рабочих мест при совместном строительстве и эксплуатации ГЭС, а также перетоку электроэнергии в другие регионы Узбекистана и Таджикистана на паритетной основе.
Впервые представленный таджикской стороной проект межправительственного Соглашения о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС на реке Зарафшан был рассмотрен 24 апреля 2019 года рабочей группой в составе представителей заинтересованных министерств и ведомств Узбекистана.
28-29 января 2020 года в г.Ташкенте состоялось первое заседание узбекско-таджикской рабочей группы по обсуждению проекта Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Таджикистан о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС в бассейне реки Зарафшан.
На предстоящем заседании совместной рабочей группы будут обсуждены внесенные узбекской стороной изменения, влияющие на уровень защиты инвестиций и рисков, механизм рассмотрения спорных вопросов, порядок закупки узбекской стороной вырабатываемой электроэнергии и др.