Toshkentda birinchi xalqaro yoshlar innovatsion forumi bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 9-mart kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida vazir o‘rinbosari Olimjon To‘ychiev va “Evrosiyo injiniring kompaniyasi” (Rossiya Federatsiyasi) prezidenti Muhammad Muhitdinov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv natijalariga ko‘ra tomonlar Innovatsion g‘oyalar haftaligi – “InnoWeek 2020“ doirasida O‘zbekistonda ilk bor “World Youth Innovation Forum — 2020“ xalqaro yoshlar innovatsion forumini o‘tkazishda hamkorlik to‘g‘risida bitim imzoladi. Hamkorlik O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 30.08.2018 yildagi PQ-4433-sonli Yoshlarni ilm-fan sohasiga jalb etish va ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida amalga oshiriladi.
O‘zbekistonda “World Youth Innovation Forum – 2020“ birinchi xalqaro yoshlar innovatsion forumini o‘tkazishdan maqsad istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun mablag‘ jalb qilish orqali mamlakatda innovatsiya sohasini rag‘batlantirish va faollashtirish uchun shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, milliy innovatsiya loyihalarini ekspert qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Xususan, forum doirasida davlat, biznes va innovasiya sohasi vakillari uchun doimiy platforma yaratiladi.
Yevroosiyo injiniring kompaniyasi (EEC Russia) xalqaro injiniring, moliya va ilmiy-texnik institutlarni birlashtiruvchi innovatsiya markazidir. EEC Russia energetika, energetika va resurslarni tejash, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va muhandislik sohalarida xalqaro loyihalarni amalga oshiradi.

В Ташкенте состоится первый ежегодный международный молодежный инновационный форум
9 марта текущего года в Министерстве инновационного развития состоялась встреча между заместителем министра Олимжоном Туйчиевым и Президентом компании «Евразийская инжиниринговая компания» (Российская Федерация) Мухаммадом Мухитдиновым.
По итогам встречи стороны подписали Соглашение о генеральном партнерстве в реализации первого ежегодного международного молодежного инновационного форума «World youth innovation forum – 2020» в Узбекистане в рамках Недели инновационных идей – «InnoWeek 2020». Сотрудничество осуществляется во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4433 от 30 августа 2018 года «О мерах по совершенствованию системы привлечения молодежи к науке и поддержке ее инициатив».
Целью проведения первого ежегодного международного молодежного инновационного форума «World youth innovation forum – 2020» в Узбекистане является создание условий для стимулирования и активизации сферы инноваций в Республике путем привлечения средств для реализации перспективных проектов, а также обеспечение экспертной поддержкой национальных инновационных проектов.
В частности, форум создаст постоянно действующую площадку для взаимодействия представителей государства, бизнеса и инновационной сферы, представляющей собой центр компетенций для совместной реализации проектов.
«Евразийская инжиниринговая компания» (EEC Russia) является инновационным центром объединения многих международных инжиниринговых, финансовых и научно - технических институтов. EEC Russia реализует международные проекты полного цикла по направлениям энергетики, энерго- и ресурсосбережения, сельского хозяйства, экологии и машиностроения.